کد مطلب: 31964

تعطیلی مدارس | خبر فوری تعطیلی مدارس تهران | تعطیلی مدارس کرج

زمان تعطیلی مدارس برای عید نوروز 1403 مشخص شد | شنبه تا دوشنبه ۲۶ تا ۲۸ اسفند تعطیل شد؟

از گوشه و کنار خبرهایی از احتمال تعطیلی مدارس از آخر این هفته به مناسبت عید نوروز به گوش می رسد که در ادامه جزئیات آن را با هم می خوانیم.

زمان تعطیلی مدارس برای عید نوروز 1403 مشخص شد | شنبه تا دوشنبه ۲۶ تا ۲۸ اسفند تعطیل شد؟

تعطیلات عید یا سال نو از دیرباز در ایران مرسوم بوده است و وزارت آموزش و پرورش نیز معمولا چند روز قبل از شروع سال نو اقدام به برنامه ریزی برای تعطیلی مدارس می کند. معمولا این تعطیلی برای عید نوروز هرساله از اواخر اسفند ماه اعلام می شود که با توجه به تعطیلات پیشبینی نشده و اضطراری آموزش و پرورش در سال جاری، احتمال تعطیلی زودتر از موعد مدارس برای سال نو بسیار کم می باشد. اما سوال بسیاری از دانش آموزان این می باشد که مدارس برای عید کی تعطیل می شود؟

طبق تقویم شمسی سال ۱۴۰۲ روز‌های قبل از ۲۹ اسفند مربوط به روز‌های شنبه تا دوشنبه ۲۶ تا ۲۸ اسفند ماه خواهد بود که به احتمال زیاد درخواست دانش آموزان تعطیلی این ۳ روز است.

به گفته یکی از مسئولین وزارت آموزش و پرورش همه فعالیت‌های آموزشی و پرورشی مدرسه ها در اسفند باید تا آخرین روز کاری سال استمرار داشته باشد که در این راستا والدین باید برنامه‌های سفر خود را به گونه‌ای تنظیم کنند تا لطمه‌ای به فعالیت تحصیلی دانش آموزان وارد نشود.

مسئولان وزارت آموزش و پرورش در مورد زمان تعطیل شدن مدارس در پایان اسفند ماه صحبت‌هایی ارائه کردند.

خانواده‌ها و اولیای دانش آموزان برای برنامه ریزی برای رفتن به شهر‌ها و روستا‌های خود و یا مسافرت به اقصی نقاط میهن عزیزمان یا خارج از کشور می‌خواهند بدانند تا چه روزی باید فرزندانشان به مدرسه بروند؟

طبق معمول برنامه ریزی آموزش و پرورش تا روز دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۲ ادامه دارد و مدارس تا آن تاریخ دایر می‌باشد و فعالیت آموزشی به هیچ عنوان تاخیر یا تعطیل نمی‌شود؛ و تعطیلی زودتر از موعد آن در ماه اسفند در دستور کار وزارت آموزش و پروش نیست. وقتی نگاهی به تقویم سال ۱۴۰۲ و ماه پایانی آن می‌اندازیم می‌بینیم که روز‌های ۲۶ اسفند و ۲۷ اسفند و ۲۸ اسفند ۱۴۰۲ که به احتمال زیاد درخواست دانش آموزان تعطیلی این ۳ روز است.

به گفته یکی از مسئولین وزارت آموزش و پرورش همه فعالیت‌های آموزشی و پرورشی باید تا آخرین روز کاری سال استمرار داشته باشد که در این راستا والدین باید برنامه‌های سفر خود را به گونه‌ای تنظیم کنند تا لطمه‌ای به فعالیت تحصیلی دانش آموزان وارد نشود.

طبق تقویم شمسی سال ۱۴۰۲ روز‌های قبل از ۲۹ اسفند مربوط به روز‌های شنبه تا دوشنبه ۲۶ تا ۲۸ اسفند ماه خواهد بود. عده‌ای از خانواده‌ها را بدلیل ترافیک روز‌های قبل از عید و رفتن به مسافرت و درگیری خانه تکانی هایشان، دانش آموزان خود را از رفتن به مدرسه باز می‌دارند، باید دید که باتوجه به تعطیلات ضروری و برنامه ریزی نشده امسال که به دلیل آلودگی هوا و برودت هوا ایجاد شد و دانش آموزان حسابی از درس و مدرسه حضوری دور بودند باز هم چند روز قبل از عید مدارس تعطیل اعلام خواهد شد یا خیر؟ و مسئولان اداره آموزش و پرورش چند روز قبل از عید سال نو را تعطیل اعلام خواهند کرد؟

تعطیلی مدارس

زمان تعطیلی مدارس برای عید ۱۴۰۳

در تاریخ شمسی اولین روز فروردین، به دلیل آغاز بهار و اتمام زمستان شروع عید نوروز در نظر گرفته شده است و برخی کشورها از جمله ایران این روز را جشن می گیرند. در روزهای عید اکثر ادارات و مشاغل تعطیل می باشند که آموزش و پرورش نیز هر ساله اقدام به تعطیلی مدارس در روز های عید نوروز می نماید. البته لازم به ذکر است که اعیاد دیگری مانند عید فطر، عید غدیر و ... نیز جزو تعطیلات رسمی کشور هستند و مدارس در این روزها تعطیل می باشند.

یکی از پرسش های دانش آموزان و حتی والدین در روز های نزدیک عید به منظور برنامه ریزی برای مسافرت و گذراندن تعطیلات، این می باشد که مدارس برای عید کی تعطیل می شود و یا زمان تعطیلی مدارس عید ۱۴۰۳ می باشد. در سال گذشته آموزش و پرورش طی اطلاعیه ای زمان دقیق تعطیلی مدارس را از 29 اسفند ماه اعلام نمود و تمامی مدارس کشور موظف به برگزاری فعالیت های آموزشی خود طبق زمان بندی و تقویم آموزش و پرورش تا 28 اسفند بودند. اما در حال حاضر هنوز زمان تعطیلی مدارس عید 1403 اعلام نشده که به محض اعلام تاریخ شروع تعطیلی عید در سایت وزارت آموزش و پرورش در این مقاله نیز اطلاع رسانی می شود.

در طول سال تحصیلی به غیر از تعطیلات رسمی که در تقویم رسمی کشور بیان شده است، آموزش و پرورش به دلایل مختلفی مانند آلودگی هوا، برف و سرما و ... به منظور جلوگیری از رخداد اتفاقات غیرمترقبه اقدام به تعطیلی مدارس می نماید که دانش آموزان می توانند برای اطلاع از اخبار تعطیلی مدارس عضو کانال تلگرامی مدارس هیوا شده و یا صفحه اینستاگرامی مدارس هیوا را دنبال نمایند. همچنین تمامی اخبار تعطیلی مدارس در مقاله ای که لینک آن در ادامه قرار داده شده است، اطلاع رسانی می شود.

دلایل تعطیلی مدارس

در بسیاری از کشور ها سال تحصیلی از تاریخی معین شروع و در تاریخی به پایان می رسد. به طور مثال در ایران سال تحصیلی از ابتدای مهر ماه آغاز شده و تا پایان خرداد ماه ادامه دارد. تعطیلات تابستانی دانش آموزان به مدت 3 ماه می باشد که معمولا از تیر آغاز و تا شهریور ماه است و پس از آن سال تحصیلی جدید آغاز می شود. تعطیلات سال نو یا عید نوروز نیز یکی از تعطیلات رسمی می باشد که به مناسبت جشن سال نو، ادارات و مشاغل به مدت یک هفته و مدارس به مدت 13 روز تعطیل می باشند. البته لازم به ذکر است که به دلیل تعطیلی رسمی روز ملی شدن نفت در 29 اسفند ماه، مدارس این روز را نیز تعطیل هستند.

همانطور که در قبل نیز اشاره شد، آموزش و پرورش در روز های تعطیل رسمی کشور مانند اعیاد و تعطیلات رسمی و یا در شرایط اضطراری مانند آلودگی هوا و ... اقدام به تعطیلی مدارس می کند. بنابراین اعیاد و تعطیلات رسمی از جمله دلایل تعطیلی مدارس می باشند. با توجه به راه اندازی سامانه های آموزش آنلاینی مانند برنامه شاد، آموزش در روزهای تعطیل غیر رسمی به طور آنلاین و غیر حضوری انجام می شود و دانش آموزان می توانند با دانلود نسخه جدید شاد در زمان تعطیلی مدارس به مطالعه دروس بپردازند.

دانش آموزانی که قصد آموزش در برنامه شاد را دارند می توانند با دانلود و ورود به این سامانه از طریق شماره تلفن همراهی که در زمان ثبت نام مدارس در پرونده خود وارد کرده اند، عضو این سامانه شوند. دانش آموزان و اولیا می توانند برای اطلاع از مراحل ثبت نام و احراز هویت در سامانه شاد، به مطالعه مقاله ای که در ادامه قرار داده شده است بپردازند.

توصیه هایی به دانش آموزان در تعطیلی مدارس در عید

تعطیلات نوروز یکی از بهترین فرصت ها برای مطالعه دروس می باشد که دانش آموزان می توانند با توجه به پایه تحصیلی خود و نیاز دروس برای مرور، اقدام به برنامه ریزی برای مطالعه نمایند. فرصت و تعطیلی عید نوروز برای دانش آموزان سال دوازدهم بسیار مهم می باشد، زیرا با اطلاع از زمان تعطیلی مدارس برای عید ۱۴۰۳ می توانند با یک برنامه ریزی کنکوری برای عید اقدام به جمع بندی دروس نمایند. در ادامه توصیه هایی به دانش آموزان در تعطیلی مدارس در عید ارائه شده است.

برخی از دانش آموزان در ابتدای تعطیلات عید یا روز های پایانی اسفند به یکباره اقدام به حل تمرینات و تکالیف عید خود می نمایند و یا تکالیف را برای آخرین روز های تعطیلی عید می گذارند که هر دو این روش ها بسیار اشتباه بوده و باعث فراموشی دروس و عدم تمرکز کافی برای یادگیری دروس جدید برای بعد از تعطیلات نوروزی می شود . بهترین روش برای حل تمرینات این دوره این می باشد که دانش آموزان پس از اطلاع از تاریخ شروع تعطیلی عید 1403، برنامه ریزی مناسبی برای مطالعه و تفریح با برنامه ریزی می باشد.

دانش آموزان می توانند با اولویت بندی دروس خود و تعیین مدت زمان مطالعه هر درس اقدام به برنامه ریزی درسی دقیق برای حل تمرینات و تکالیف خود نموده و خود را برای یادگیری دروس جدید بعد از اتمام تعطیلات عید نمایند. البته لازم به ذکر است که طبق اعلام آموزش و پرورش در سال گذشته، پیک نوروزی منسوخ شده و تکلیف خاصی برای دانش آموزان درنظر گرفته نشده است و تصمیم گیری برای مرور دروس و نحوه آن، بر عهده مدیریت مدارس و معلمان می باشد.

دانش آموزان باید با توجه به نوع دروس، زمان مطالعه ای را برای هر درس اختصاص دهند. برای بعضی از افراد شروع مطالعه با دروس عمومی بهتر است، این در حالی است که برای برخی دیگر این روش کسل کننده بوده و با مطالعه دروس چالشی مانند ریاضی یا فیزیک و ... شروع بهتری دارند. دانش آموزان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر درباره برنامه ریزی دروس به مقاله زیر مراجعه نمایند.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار از پلیکان

  آخرین اخبار

  اخبار روز سایر رسانه ها

   اخبار از پلیکان

   تبلیغات متنی