کد مطلب: 31702

سهمیه بنزین | سهمیه بنزین ۳۰۰۰ تومانی | سهمیه بنزین روزانه

واریز 60 لیتر بنزین اضافه برای این خودروها | عیدی جدید دولت با واریز سهمیه بنزین نوروز

خبرهای خوشی درباره واریز سهمیه بنزین عید نوروز برای خودروها به گوش می رسد که در ادامه جزئیات این سهمیه جدید ر ابا هم می خوانیم.

واریز 60 لیتر بنزین اضافه برای این خودروها | عیدی جدید دولت با واریز سهمیه بنزین نوروز

سهمیه بنزین در طی چند سال گذشته تقریبا ثابت بوده است. خبرهای جدیدی از احتمال افزایش سهمیه بنزین از سمت وزارت نفت به گوش میرسد. مجلس به بررسی سهمیه بنزین پرداخته است. وزارت نفت با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: هیچ تصمیم تازه‌ای درباره تخصیص سهمیه بنزین گرفته نشده است.

سهمیه بنزین عیدانه در راه است؟

با نزدیک شدن به ایام نوروز بار دیگر شایعه اختصاص بنزین نوروزی به خودروها مطرح شده است. سابقه واریز بنزین عیدانه در برخی از سال‌های دهه ۸۰ و دهه ۹۰ باعث شده که بار دیگر گمانه‌هایی در خصوص واریز بنزین عیدانه ایجاد شود اما واقعاً موضوع سهمیه عیدانه بنزین در نوروز ۱۴۰۳ چقدر جدی است؟

از زمان آغاز سهمیه‌بندی بنزین در دهه ۸۰، در برخی سال‌ها دولت یا مجلس جهت حمایت از رفاه مردم در سفرهای نوروزی و توسعه گردشگری، سهمیه بنزین نوروزی به صاحبان خودرو اختصاص داده‌اند. این طرح در برخی سال‌ها اجرا شده و در برخی سال‌ها نیز اجرا نشده است.

آخرین بار که مجلس شورای اسلامی وعده واریز بنزین نوروزی را به صاحبان خودرو داد به اسفند ۱۳۹۸ برمی‌گردد. آن زمان، تنها ۴ ماه پس از افزایش قیمت بنزین، علی‌اصغر یوسف‌نژاد، نایب رئیس وقت کمیسیون تلفیق لایحه بودجه وعده داد که در تعطیلات نوروز ۶۰ لیتر بنزین به سهمیه کارت‌های سوخت اضافه می‌شود. با این وجود شیوع ویروس کرونا در ایران باعث شد که بنزین نوروزی منتفی شود. نمایندگان مجلس بلافاصله وعده دادند که بنزین نوروزی پس از پایان همه‌گیری کرونا به خودروها اختصاص داده شود اما عمر کرونا در ایران به درازا کشید و از بنزین نوروزی هم خبری نشد.

کشور در نوروز ۱۴۰۰ نیز درگیر کرونا بود و مطابق انتظار خبری از سهمیه نوروزی بنزین نشد اما در حالی‌که در نوروز ۱۴۰۱ و نوروز ۱۴۰۲ انتظار می‌رفت دولت و مجلس سهمیه بنزین عیدانه را به صاحبان خودروها اختصاص دهند تا حداقل وعده ۶۰ لیتر بنزین هدیه نوروز ۱۳۹۹ که لغو شده بود محقق شود، این اتفاق رخ نداد و در فروردین ۱۴۰۱ و فروردین ۱۴۰۲ تنها سهمیه بنزین همان ماه‌ها به کارت‌های سوخت واریز شد و خبری از بنزین عیدانه نبود.

سهمیه بنزین

برنامه دولت و مجلس برای سهمیه بنزین نوروز ۱۴۰۳

در آستانه نوروز ۱۴۰۳ بار دیگر بحث سهمیه نوروزی بنزین مطرح شده است. البته این بحث‌ها تنها به محافل غیر رسمی مثل فضای مجازی محدود شده و تا کنون هیچ مقام رسمی در این خصوص اظهارنظر نکرده است. 

هنوز بیش از یک ماه تا ایام نوروز باقی است و امکان یک شگفتانه وجود دارد اما برخی موضوعات از جمله افزایش مصرف بنزین در کشور باعث شده که احتمال اختصاص سهمیه بنزین نوروزی کاهش پیدا کند. فروردین ماه امسال شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از افزایش ۵ درصدی مصرف سوخت در ایام نوروز ۱۴۰۲ به نسبت سال گذشته خبر داد و در طول سال نیز بارها آمارهایی از افزایش مصرف بنزین و ناترازی بنزین اعلام شد.  

با توجه به این موضوع و شایعات متعددی که در طول سال در خصوص افزایش قیمت بنزین مطرح شد باید دید آیا دولت و مجلس برنامه‌ای برای اختصاص بنزین نوروزی به خودروها دارند یا خیر. همچنین باید دید مصادف شدن ایام نوروز ۱۴۰۳ با ماه مبارک رمضان چه تأثیری می‌تواند روی این موضوع بگذارد.

در حال حاضر تنها موضوعی که قطعی است، اختصاص ۶۰ لیتر سهمیه بنزین ماه فروردین است که در آخرین روز سال ۱۴۰۲ در کارت‌های هوشمند سوخت شخصی شارژ می‌شود.

سهمیه بنزین تغییر کرد؟

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تاکید کرد که هیچ محدودیت جدیدی درباره تخصیص بنزین اعمال نشده است.

جعفر سالاری نسب با تاکید بر اینکه در هیچ کجای کشور به‌ جز سیستان و بلوچستان و کرمان طرح کدینگ اجرایی نشده است و اگر مالکین خودرو برای سوخت‌گیری دچار مشکل شده‌اند، قطعا جایگاه‌ها تخطی کرده‌اند، اظهار کرد: نظارت ویژه‌ای روی جایگاه‌های سراسر کشور وجود دارد و اگر گزارش تخلف اعلام شود با جدیت پیگیری خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در روزهای اخیر درحالی که حجم مسافرت‌ها بالا بود اما با گزارش تخلف یا مشکل خاصی در حوزه سوخت‌گیری مواجه نبودیم، گفت: موضوعی که در روزهای اخیر مطرح شد این بود که به‌طور مثال مالک خودرویی در استان قم نتواند از کارت سوخت خود در استان دیگری استفاده کند که چنین چیزی به‌هیچ عنوان صحت ندارد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی با تاکید بر اینکه هیچ سیاست جدیدی اعلام نشده و شرایط مانند گذشته است، اظهار کرد: از تابستان تا الان روال بدین شکل است که در هربار سوخت‌گیری امکان دریافت بیش از ۴۰ لیتر وجود ندارد و این موضوع جدیدی نیست و از تابستان روال در کل کشور به همین شکل بوده است.

وی ادامه داد: کارت آزاد در تمام جایگاه‌ها وجود دارد، مالک خودرو می‌تواند هم از کارت خود و هم از کارت جایگاه استفاده کند و مشکلی وجود ندارد و هیچ اتفاق جدیدی رخ نداده است.

سالاری نسب درباره آخرین نتایج اجرای طرح کدینگ در استان سیستان و بلوچستان، گفت: این طرح به صورت پایلوت و در بعضی شهرها از جمله زاهدان و زابل اجرایی شده است و می‌تواند شلوغی جایگاه‌ها و سوءاستفاده از کارت‌های شخصی را مدیریت کند.

او با بیان اینکه با اجرای این طرح استفاده از کارت سوخت مدیریت می‌شود، گفت: این طرح به بقیه استان‌ها ارتباطی ندارد و اکنون به صورت پایلوت و تنها در این شهرها اجرایی می‌شود تا نتایج آن مورد ارزیابی قرار بگیرد. به گفته وی اگر مالکین خودرو با تخلفی در جایگاه‌ها مواجه شدند می‌توانند با سامانه پاسخگویی ۰۹۶۲۷ و یا با شماره تلفن ۰۲۶۳۲۵۴۲۵۱۷ تماس بگیرند و قطعا این موضوع در زمانی کوتاه پیگیری خواهد شد.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار از پلیکان

  آخرین اخبار

  اخبار روز سایر رسانه ها

   اخبار از پلیکان

   تبلیغات متنی