کد مطلب: 31266

گواهینامه رانندگی پولی | استعلام گواهینامه رانندگی با کد ملی

قانون جدید گواهینامه رانندگی در 1403 اعلام شد | کاهش سن دریافت گواهینامه به 16 سالگی!

طبق گفته سخنگوی دولت قانون گواهینامه رانندگی تغییر کرد. جزئیات قانون جدید گواهینامه رانندگی را با هم در ادامه میبینیم.

قانون جدید گواهینامه رانندگی در 1403 اعلام شد | کاهش سن دریافت گواهینامه به 16 سالگی!

خبرنگار شکیبا بقال زاده: گواهینامه رانندگی یک مدرک قانونی است که شخص می تواند با داشتن گواهینامه رانندگی از وسیله نقلیه خود استفاده نماید. در صورت نداشتن گواهینامه رانندگی پلیس حق دارد راننده را جریمه کند. قانون جدید گواهینامه رانندگی را با هم در سایت دیجی سرگرمی می خوانیم.

فوری؛ سن دریافت گواهینامه رانندگی تغییر کرد

سخنگوی دولت گفت: مطابق مصوبه جدید دولت، نوجوانان ۱۶ساله گواهینامه‌های موتور سیکلت‌های خاص را دریافت می‌کنند. در راستای تحقق دولت الکترونیک، تمام مراحل ثبت‌نام متقاضی به‌صورت برخط انجام می‌شود. بعد از فراهم کردن زیرساخت‌های لازم، این ابلاغیه اجرایی خواهد شد.

هزینه گواهینامه رانندگی پایه دو سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

درصورتی‌که می‌خواهید با خودروهای تا ۲۶ نفر ظرفیت و ۶ تن وزن رانندگی کنید، باید گواهینامه پایه دو بگیرید. دریافت این گواهینامه هم مثل گواهینامه پایه یک شرایط خاص خود را دارد و پیش از پرداختن به هزینه گواهینامه پایه دو، بهتر است با این شرایط آشنا شوید:

حداقل ۲۳ سال سن

داشتن گواهینامه پایه سه با حداقل ۷ ماه اعتبار

گذشتن حداقل ۲ سال از تاریخ گرفتن گواهینامه پایه دو

گواهی عدم اعتیاد

گذراندن کلاس‌های عملی و تئوری

قبولی در امتحان تئوری (آیین‌نامه و اطلاعات فنی خودرو) و شهر

اخذ تأییدیه سلامت جسمی (چشم) و روحی

هزینه گواهینامه پایه دو در سال ۱۴۰۲ چیزی بین ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تا ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است که هزینه هر بار رد شدن در آزمون تئوری (۵۰ هزار تومان) و آزمون عملی (۱۵۰ هزار تومان) منجر به تفاوت در این هزینه شده و ممکن است هزینه گواهینامه رانندگی پایه دو را بالاتر هم ببرد.

گواهینامه رانندگی

هزینه گواهینامه رانندگی پایه سه سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

گواهینامه پایه سه ساده‌ترین گواهینامه رانندگی است که هر شخصی با داشتن ۱۸ سال تمام و قبولی در آزمون‌های مربوطه می‌تواند آن را دریافت کند. با گرفتن گواهینامه پایه سه، می‌توانید انواع خودروهای سواری و وانت را برانید.

به جز پرداخت هزینه گواهینامه پایه سه و داشتن ۱۸ سال تمام، سایر شرایط اختصاصی دریافت این گواهینامه شامل داشتن قد بالاتر از ۱۴۰ سانتی‌متر می‌شود. سایر شرایط اخذ گواهینامه رانندگی پایه سه مشابه پایه یک و دو است و فقط نیازی به به دریافت گواهی عدم اعتیاد ندارد.

با احتساب تمامی جزئیات، هزینه گواهینامه پایه ۳ چیزی بین ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تا ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌شود. هزینه مردودی در آزمون عملی و تئوری این گواهینامه هم مشابه گواهینامه پایه یک و دو است و به ازای هر بار رد شدن در این آزمون‌ها، هزینه گواهینامه رانندگی پایه سه شما بالاتر می‌رود.

گواهینامه رانندگی منسوخ شد ؟

هر راننده ای می بایست گواهینامه راهنمایی و رانندگی را داشته باشد تا بتواند اقدام به رانندگی کند. نداشتن یا ابطال گواهینامه بنا به هر دلیلی راننده را از رانندگی منع می کند.

ابطال گواهینامه در سال اول

با استناد به تبصره ماده 4 قوانین آئین نامه راهنمایی و رانندگی، صدور هر نوع گواهینامه رانندگی برای کسانی که دارای گواهینامه پایه سوم هستند در مرحله اولیه صدور گواهینامه دارای شرایط و محدودیت های تعیین شده‌ای می‌باشد، که در صورت رعایت محدودیت های تعیین شده توسط راننده، گواهینامه آن تا سقف 10 سال اعتبار دریافت خواهد کرد و نیازی به مراجعه جهت تعویض گواهینامه نخواهد بود. اما در صورت رعایت نکردن این محدودیت ها، یک رسید با اعتبار یک ماهه از سوی افسر راهور و پلیس راه ظرف مدت یک هفته به محل سکونت افراد ارسال می‌شود. در طول مدت زمان اعتبار رسید دریافتی نیاز می‌باشد تا برای گذراندن دوره های آموزشی مصوب یا آزمون مجدد به پلیس راهور محل سکونت خود مراجعه کنید. همچنین در صورتیکه مدت زمان اعتبار یک ماهه رسید مبنی بر گواهینامه پایه سوم شما به پایان رسید حتماً لازم است به پلیس راهور محل سکونت خود نسبت به دریافت اصل گواهینامه مراجعه فرمائید.

در صورتی که تکرار تخلفات و عدم رعایت محدودیت ها از سوی دارندگان گواهینامه، بیش از یک بار باشد، نه تنها در آزمون اصلی اخذ گواهینامه مردود بلکه زمان دریافت و ارسال آن نیز بر مبنای یک سال محاسبه خواهد شد.

گواهینامه رانندگی / توقف خودرو به وسیله پلیس

عناوین محدویت های تعیین شده برای دارندگان گواهینامه پایه سوم

از آنجا که تعیین تکلیف، سلب یا تحدید حقوق اشخاص خارج از حدود اختیارات قوه مجریه است؛ وزارت کشور مستند به بند (ت) ماده 27 آیین‎نامه فوق‎الذکر با صدور دستورالعمل شماره 37/3/1/67315 مورخ 30/5/1384 ضمن ماده 5 آن چنین مقرر کرده است:(بند 3 ماده 5 – دارنده گواهینامه موقت مجاز است فقط از ساعت 5 بامداد تا 24 اقدام به رانندگی نماید. بند 4 ماده 5- رانندگی در جاده‎ها، بزرگراهها و آزاد راههای برون شهری با گواهینامه موقت ممنوع می‎‌باشد.)

گواهینامه رانندگی این افراد باطل می شود

ابطال گواهینامه در سطح سوم نمره منفی قابل اجرا خواهد بود؛ در سطح اول اگر راننده 30 نمره منفی گواهینامه کسب کند گواهینامه به مدت سه ماه ضبط می‌شود و در پایان مدت ضبط با پرداخت جریمه 60 هزار تومانی به نفع خزانه عمومی،‌ گواهینامه مسترد خواهد شد.

در صورتی که گذراندن سطح اول، همان راننده مجدداً 25 نمره منفی کسب کند، این بار گواهینامه به مدت 6 ماه ضبط شده و پس از به پایان رسیدن مدت ضبط گواهینامه، راننده با پرداخت 90 هزار تومان جریمه به نفع خزانه عمومی، قادر به بازپس گرفتن گواهینامه خویش خواهد بود.

اگر راننده‌ای پس از اعمال محرومیت‌های سطح اول و دوم تخلفات جدیدی را مرتکب شود 20 نمره منفی میگیرد و گواهینامه‌اش باطل خواهد شد.

اگر فردی در مرحله سوم قرار دارد مشروط به آنکه نمرات منفی‌اش به 20 نرسیده باشد، و اگر به مدت یکسال هیچگونه تخلفی مرتکب نشود، تمام نمرات منفی‌اش بخشیده می‌شود.

رفع ابطال گواهینامه رانندگی

اگر راننده نمره منفی اش به 20 برسد گواهینامه‌اش باطل و تا یکسال حتی حق شرکت برای گرفتن مجدد گواهینامه را نیز ندارد. پس از گذشت یکسال با واریز مبلغ 150 هزار تومان جریمه نقدی به خزانه عمومی، می‌تواند در فرآیند ثبت‌نام و دریافت گواهینامه شرکت و در صورت قبولی در آزمون رانندگی، گواهینامه مجدد را دریافت نماید.

گواهینامه رانندگی

گواهنیامه رانندگی در چه صورتی باطل می‌شود؟

هر گاه ظرف مدت 4 ماه از تاریخ ابلاغ قبض جریمه، متخلف جریمه مربوطه را پرداخت نکند، از سوی راهنمایی و رانندگی اخطاریه کتبی با مهلت یکماه مبنی بر پرداخت جریمه به وی ابلاغ می گردد. در صورت پایان مهلت و عدم پرداخت ضمن ضبط گواهینامه پلاک وسیله نقلیه تا زمان پرداخت جریمه در سامانه راهور توقیف خواهد شد.(ماده 8 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی)

گواهینامه رانندگی / عناوین تخلفات رانندگی حادثه‌ساز

ماده 14 قانون بیمه شخص ثالث در حوادث رانندگی منجر به جرح یا فوت که با توجه به گزارش کارشناس تصادفات راهنمایی و رانندگی یا پلیس راه، ‌علت اصلی وقوع تصادف از موارد تخلفات رانندگی حادثه ساز باشد، بیمه گر وظیفه دارد خسارت زیان دیده را بدون هیچ شرط و اخذ تضمینی پرداخت کند.

هرگونه حرکات نمایشی مانند دور زدن درجا، حرکت بر روی یک چرخ و یا هرگونه حرکات آکروباتی در سطح راهها و خیابانها

دور زدن در محل ممنوع

عبور وسایل نقلیه از پیاده‌رو

نقص سیستم روشنایی وسایل نقلیه به هنگام شب

عبور از محل ممنوع (ورود ممنوع)

سبقت غیرمجاز

تجاوز از سرعت مجاز

عبور از چراغ قرمز راهنمایی

عدم رعایت حق تقدم عبور

حرکت به طور مارپیچ در راهها

تجاوز یا انحراف به سمت چپ معابر

عدم رعایت فاصله مناسب با وسیله نقلیه و یا عدم توجه به جلو

گردش به چپ یا به راست در محل ممنوع

روشن نکردن چراغ هنگام شب و در موقع لزوم

رانندگی با وسیله نقلیه دارای عیب و نقص فنی مؤثر (چراغ، لاستیک، فرمان، ترمز، برف پاک‌کن و زنجیر چرخ)

عدم رعایت شرایط مندرج در گواهینامه از قبیل استفاده از سمعک، عینک یا تجهیزات خاص

مصرف مواد روانگردان و مشروبات الکلی

سوالات متداول

در چه صورت گواهینامه باطل خواهد شد؟

در صورتی که راننده دارای 20 نمره منفی باشد، گواهینامه باطل خواهد شد.

چه مدت پس از ابطال گواهینامه، امکان دریافت مجدد آن وجود دارد؟

یک سال پس از زمان ابطال گواهینامه، امکان درخواست برای دریافت مجدد وجود دارد.

هزینه گواهینامه رانندگی پایه یک سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

تمامی افرادی که می‌خواهند با خودروهای سنگین با ظرفیت بیشتر از ۲۶ نفر و وزن بیشتر از ۶ تن رانندگی کنند، باید گواهینامه پایه یک بگیرند. پیش از پرداختن به هزینه گواهینامه پایه یک در سال ۱۴۰۲، بهتر است با شرایط دریافت آن آشنا شوید تا ببینید اصلاً می‌توانید برای این گواهینامه اقدام کنید یا خیر:

حداقل ۲۵ سال سن

گذشتن ۲ سال از اخذ گواهینامه پایه دو

داشتن گواهینامه پایه دو با حداقل ۶ ماه اعتبار

طی کردن آموزش‌های تئوری و عملی

قبولی در آزمون تئوری (آیین‌نامه و اطلاعات فنی خودروهای سنگین) و عملی

انجام معاینات جسمی (چشم) نزد پزشک معتمد

گرفتن گواهی سلامت جسمی و روحی

هزینه گواهینامه پایه یک در سال ۱۴۰۲ چیزی حدود ۷ میلیون تومان می‌شود که در آن هزینه مردودی در امتحان آیین‌نامه و عملی حساب نشده است. به ازای هر بار مردودی آزمون آیین‌نامه ۵ هزار تومان و به ازای هر بار ردشدن در آزمون عملی باید ۱۵۰ هزار تومان به هزینه گواهینامه رانندگی پایه یک اضافه می‌شود.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار از پلیکان

  آخرین اخبار

  اخبار روز سایر رسانه ها

   اخبار از پلیکان

   تبلیغات متنی