کد مطلب: 31037

گواهینامه رانندگی پولی | استعلام گواهینامه رانندگی با کد ملی

خبر فوری پلیس درباره قانون جدید گواهینامه رانندگی | گواهینامه رانندگی منسوخ شد؟

رئیس پلیس راهور فراجا خبر از اجرای قانون جدید گواهینامه رانندگی داد.

خبر فوری پلیس درباره قانون جدید گواهینامه رانندگی | گواهینامه رانندگی منسوخ شد؟

خبرنگار شکیبا بقال زاده: گواهینامه رانندگی یک مدرک قانونی است که شخص می تواند با داشتن گواهینامه رانندگی از وسیله نقلیه خود استفاده نماید. در صورت نداشتن گواهینامه رانندگی پلیس حق دارد راننده را جریمه کند. قانون جدید گواهینامه را با هم در سایت دیجی سرگرمی می خوانیم.

طرح صدور یک روزه گواهینامه موتور سیکلت در بسیاری از استان های کشور اجرایی شده است، متقاضیان با پشت سر گذاشتن دوره های یک روزه می‌توانند گواهینامه خود را دریافت کنند.

سرهنگ احمد کرمی اسد، درباره اجرای طرح صدور یک روزه گواهینامه موتور سیکلت در کشور گفت: آمارهای پلیس راهنمایی و رانندگی حاکی از آن است که بالغ بر ۶.۵ میلیون نفر از موتورسواران در کشورمان فاقد گواهینامه مربوط به موتورسیکلت هستند و در واقع هیچ مجوزی برای رانندگی با این وسیله ندارند.

وی با بیان اینکه عمده راکبان موتورسیکلت از این وسیله برای کار و امرار معاش استفاده می‌کنند، گفت:‌ طبیعتا با توجه به اینکه موتورسیکلت وسیله کار این افراد است، پس بیشترین استفاده از موتورسیکلت نیز ازسوی همین افراد انجام می‌شود و قطعاً چنین افرادی بیشتر در معرض آسیب و خطر خواهند بود.

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور فراجا با تاکید بر اینکه لازم است که تمامی راکبان موتورسیکلت گواهینامه معتبر داشته باشند، گفت: نداشتن گواهینامه یک تخلف است و در واقع اگر فردی بدون گواهینامه از وسیله‌ای استفاده کرده و دچار حادثه شود، با پیامدهای بدی مواجه خواهد شد. از جمله اینکه امکان استفاده از تسهیلات بیمه را نخواهد داشت.

کرمی اسد با بیان اینکه طرح صدور آسان و یک روزه گواهینامه موتورسیکلت با دستور ریاست پلیس راهور فراجا و با هدف قانونمند کردن راکبان موتورسیکلت به اجرا درآمده است، گفت: این طرح از چهار ماه قبل به صورت آزمایشی در چند استان کشور آغاز شد و به مرور در حال حاضر در ۱۷ استان کشور اجرا می‌شود.

رئیس پلیس راهور فراجا درباره اینکه آیا واقعا در عرض یک روز می‌توان گواهینامه را دریافت کرد یا خیر نیز گفت: این موضوع بسته به فرد متقاضی دارد. ما در این طرح تمام اقدامات از برگزاری آزمون آئین‌نامه، آزمون عملی، معاینات پزشکی و ... را در طول یک روز ارائه می‌دهیم. اما به هرحال فرد متقاضی نیز باید مهارت لازم را داشته و امتیاز کافی را کسب کند. اگر فردی تمام این آزمون‌ها و معاینات را به درستی پشت سر بگذارد، ظرف مدت یک روز تمام اقداماتی را که باید برای دریافت گواهینامه انجام دهد، انجام داده است.

گواهینامه رانندگی

گواهینامه آسان موتور در کدام استان‌ها اجرا می‌شود؟

در حال حاضر این طرح در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، سمنان، تهران، استان مرکزی، قم، قزوین، همدان، کرمانشاه، گیلان، گلستان، لرستان، البرز و ایلام و ... اجرایی می‌شود گفت:‌ در حال حاضر بیش از ۵۰ هزار نفر در این طرح شرکت کرده و بیش از نیمی از آنها گواهینامه خود را دریافت کرده‌اند.

چه کسانی می‌توانند یک روزه گواهینامه موتورسیکلت دریافت کنند؟

متقاضیان باید توجه داشته باشند که تنها افراد دارای موتورسیکلت که موتورسیکلتی به نام خود داشته باشند، می‌توانند در این طرح شرکت کنند. در واقع افراد فاقد موتورسیکلت باید با همان سیر و مراحل قدیمی نسبت به دریافت گواهینامه خود اقدام کنند. اما اگر فردی دارای موتورسیکلت باشد، می‌تواند در طرح دریافت یک روزه گواهینامه موتورسیکلت مشارکت کند.

شرایط اخذ گواهینامه یک روزه

برای استفاده از این طرح باید فرد دارای موتورسیکلت بنام خود باشد

داشتن شرایط سنی حداقل ۱۸ سال تمام

آزمایشات پزشکی

قبولی در آزمون عملی

مدارک مورد نیاز دریافت گواهینامه یک روزه موتورسیکلت

شناسنامه و کارت ملی متقاضی یا رسید ثبت نام کارت ملی هوشمند.

مدارک مربوط به آزمایشات تعیین کننده گروه خونی، مدارک معاینات چشم، تاییدیه پزشکی مبنی بر سلامت جسمانی و روانی.

پرداخت هزینه دریافت گواهینامه یک روزه

مدارک موتور سیکلت با پلاک معتبر، مطابق این قانون موتورسیکلت باید بنام فرد متقاضی گواهینامه باشد.

مدارک محل سکونت، جهت احراز آدرس که می تواند شامل، سند مالکیت، فیش گاز و آب و برق و یا اجاره نامه و… باشد.

مدارک نظام وظیفه، کارت معافیت از سربازی یا کارت پایان خدمت و…

عکس سه در چهار

ابطال گواهینامه در سال اول

با استناد به تبصره ماده 4 قوانین آئین نامه راهنمایی و رانندگی، صدور هر نوع گواهینامه رانندگی برای کسانی که دارای گواهینامه پایه سوم هستند در مرحله اولیه صدور گواهینامه دارای شرایط و محدودیت های تعیین شده‌ای می‌باشد، که در صورت رعایت محدودیت های تعیین شده توسط راننده، گواهینامه آن تا سقف 10 سال اعتبار دریافت خواهد کرد و نیازی به مراجعه جهت تعویض گواهینامه نخواهد بود. اما در صورت رعایت نکردن این محدودیت ها، یک رسید با اعتبار یک ماهه از سوی افسر راهور و پلیس راه ظرف مدت یک هفته به محل سکونت افراد ارسال می‌شود. در طول مدت زمان اعتبار رسید دریافتی نیاز می‌باشد تا برای گذراندن دوره های آموزشی مصوب یا آزمون مجدد به پلیس راهور محل سکونت خود مراجعه کنید. همچنین در صورتیکه مدت زمان اعتبار یک ماهه رسید مبنی بر گواهینامه پایه سوم شما به پایان رسید حتماً لازم است به پلیس راهور محل سکونت خود نسبت به دریافت اصل گواهینامه مراجعه فرمائید.

در صورتی که تکرار تخلفات و عدم رعایت محدودیت ها از سوی دارندگان گواهینامه، بیش از یک بار باشد، نه تنها در آزمون اصلی اخذ گواهینامه مردود بلکه زمان دریافت و ارسال آن نیز بر مبنای یک سال محاسبه خواهد شد.

گواهینامه رانندگی

گواهینامه / توقف خودرو به وسیله پلیس

عناوین محدویت های تعیین شده برای دارندگان گواهینامه پایه سوم

از آنجا که تعیین تکلیف، سلب یا تحدید حقوق اشخاص خارج از حدود اختیارات قوه مجریه است؛ وزارت کشور مستند به بند (ت) ماده 27 آیین‎نامه فوق‎الذکر با صدور دستورالعمل شماره 37/3/1/67315 مورخ 30/5/1384 ضمن ماده 5 آن چنین مقرر کرده است:(بند 3 ماده 5 – دارنده گواهینامه موقت مجاز است فقط از ساعت 5 بامداد تا 24 اقدام به رانندگی نماید. بند 4 ماده 5- رانندگی در جاده‎ها، بزرگراهها و آزاد راههای برون شهری با گواهینامه موقت ممنوع می‎‌باشد.)

گواهینامه رانندگی این افراد باطل می شود

ابطال گواهینامه در سطح سوم نمره منفی قابل اجرا خواهد بود؛ در سطح اول اگر راننده 30 نمره منفی گواهینامه کسب کند گواهینامه به مدت سه ماه ضبط می‌شود و در پایان مدت ضبط با پرداخت جریمه 60 هزار تومانی به نفع خزانه عمومی،‌ گواهینامه مسترد خواهد شد.

در صورتی که گذراندن سطح اول، همان راننده مجدداً 25 نمره منفی کسب کند، این بار گواهینامه به مدت 6 ماه ضبط شده و پس از به پایان رسیدن مدت ضبط گواهینامه، راننده با پرداخت 90 هزار تومان جریمه به نفع خزانه عمومی، قادر به بازپس گرفتن گواهینامه خویش خواهد بود.

اگر راننده‌ای پس از اعمال محرومیت‌های سطح اول و دوم تخلفات جدیدی را مرتکب شود 20 نمره منفی میگیرد و گواهینامه‌اش باطل خواهد شد.

اگر فردی در مرحله سوم قرار دارد مشروط به آنکه نمرات منفی‌اش به 20 نرسیده باشد، و اگر به مدت یکسال هیچگونه تخلفی مرتکب نشود، تمام نمرات منفی‌اش بخشیده می‌شود.

رفع ابطال گواهینامه

اگر راننده نمره منفی اش به 20 برسد گواهینامه‌اش باطل و تا یکسال حتی حق شرکت برای گرفتن مجدد گواهینامه را نیز ندارد. پس از گذشت یکسال با واریز مبلغ 150 هزار تومان جریمه نقدی به خزانه عمومی، می‌تواند در فرآیند ثبت‌نام و دریافت گواهینامه شرکت و در صورت قبولی در آزمون رانندگی، گواهینامه مجدد را دریافت نماید.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار از پلیکان

  آخرین اخبار

  اخبار روز سایر رسانه ها

   اخبار از پلیکان

   تبلیغات متنی