کد مطلب: 28312

سلامتی | سلامت

تشخیص بیماری آلزایمر در خانه به راحتی | با این روش به راحتی بیماری خود را تشخیص بده

محققان نوعی آزمایش خون ابداع کرده‌اند که با استفاده از آن مردم می‌توانند حتی در خانه احتمال ابتلا به آلزایمر را بسنجند.

تشخیص بیماری آلزایمر در خانه به راحتی | با این روش به راحتی بیماری خود را تشخیص بده

 محققان مدت‌هاست در تلاش‌اند آزمایش خون ساده‌ای ابداع کنند تا با استفاده از آن بتوان حتی در خانه، آزمایش تشخیص آلزایمر از افراد انجام داد. سرانجام آنها توانستند نوعی آزمایش خون به نام «AD-Detect» آماده کنند تا افراد بتوانند با بررسی پروتئین بتا-آمیلوئید، یکی از علایم اصلی آلزایمر، احتمال ابتلا به این بیماری را در خود یا اطرافیان‌شان تشخیص دهند.

در حال حاضر این بیماری با روش‌هایی چون اسکن‌های MRI، آزمایش‌های شناختی و معاینات فیزیکی تشخیص داده می‌شود و متاسفانه به علت اینکه این روش‌ها نیازمند افراد متخصص و پرسنل در کلینیک است، محدودیت‌هایی دارند.

تست جدید ابداعی این محققان تا اندازه‌ای این محدودیت‌ها را کنار می‌زند.

آزمایش خون «AD-Detect» چگونه کار می‌کند؟

تشخیص بیماری آلزایمر در خانه

این نوع آزمایش خون به مصرف‌کنندگان کمک می‌کند سلامت شناختی خود را بررسی کنند و با مراجعه به پزشک و آزمایش‌های بالینی خطر ابتلا به آلزایمر را بسیار زود و قبل از اینکه دیر شود تشخیص دهند.

آزمایش خون «AD-Detect»، به‌ویژه برای افرادی که علایم خفیف اختلال شناختی از خود نشان می‌دهند یا در خانواده‌شان سابقه ابتلا به آلزایمر دارند، مفید است.

البته به گفته این محققان با این آزمایش نمی‌توان با اطمینان گفت که فرد به آلزایمر مبتلا شده است، بلکه نقطه شروع ارزیابی احتمال ابتلا به آلزایمر است. در این آزمایش مقدار دو پپتید پروتئین آمیلوئید-بتا، (آ-بتا۴۲ و آ-بتا۴۰) موجود در مغز ارزیابی می‌شوند. هرچه مقدار آ-بتا۴۲ کمتر از آ-بتا۴۰ باشد، بدین معناست که فرد در خطر ابتلا به آلزایمر قرار دارد.

محققان مبتکر آزمایش خون «AD-Detect»، آن را روی طیف وسیعی از افراد بررسی کرده‌اند و عملکرد آن را دقیق می‌دانند.

البته برخی دیگر از محققان می‌گویند، با بررسی بتا-آمیلوئید نمی‌توان با اطمینان گفت فرد به آلزایمر مبتلا خواهد شد. برخی از افراد هستند که این پروتئین را در مغز خود دارند اما دچار زوال عقل و بیماری آلزایمر نشده‌اند.

با این حال مبتکران آزمایش خون «AD-Detect» معتقدند، افراد با این آزمایش می‌توانند درباره وضعیت خود هوشیارتر بوده و به موقع به پزشک مراجعه کنند.

این نوع آزمایش خون در آمریکا به‌زودی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار از پلیکان

  آخرین اخبار

  اخبار روز سایر رسانه ها

   اخبار از پلیکان

   تبلیغات متنی