کد مطلب: 25475

وام| وام جدید| وام فوری

وام مسکن جدید برای مردم| خبر خوش برای افرادی که خانه ندارند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به لایحه بودجه ۱۴۰۲، وام مسکن برای خانواده‌های فاقد مسکن دارای ۳ فرزند در نظر گرفته اند.

وام مسکن جدید برای مردم| خبر خوش برای افرادی که خانه ندارند

حدود شش ماه از تصویب وام مسکن۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی با نرخ سود ۵ درصد در شورای عالی وام مسکن با حضور رییس جمهور می‌گذرد. اما از آن زمان تا کنون هنوز سازمان برنامه و بودجه ضمانت‌نامه پرداخت مابه التفاوت سود تسهیلات تا ۱۸ درصد را ارایه نکرده است. در واقع این سازمان باید تضمین دهد که ۱۳ درصد از سود این وام مسکن توسط دولت پرداخت خواهد شد وام مسکن از سود کارمزد مناسبی برخوردار است. وام فوری دارای شرایط خاصی است. وام مسکن از اقساط بلند مدتی بهره مند است.

 نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به لایحه بودجه ۱۴۰۲، تسهیلات قرض الحسنه ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن برای خانواده‌های فاقد مسکن که از ابتدای سال ۱۳۹۹ به بعد صاحب فرزند سوم یا بیشتر می‌شوند را ۲۰۰ میلیون تومان تعیین کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت صبح امروز (دوشنبه) و در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور، جزء ۳ بند الف تبصره ۱۶ این لایحه را به شرح زیر تصویب کردند:

«۳- تسهیلات قرض الحسنه ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن (موضوع ماده (۶۹) قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت):

برای خانواده‌های فاقد مسکن که از ابتدای سال ۱۳۹۹ به بعد صاحب فرزند سوم یا بیشتر می‌شوند به میزان دو میلیارد (۲.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال می‌باشد.»

در این شرایط چالش های مربوط به پرداخت تسهیلات در کنار نرخ بالای مصالح ساختمانی، سبب شده که برخی پیمانکاران بخش خصوصی تمایلی برای ورود به این حوزه نداشته باشند.

عدم همکاری بانک‌ها هم در پرداخت این تسهیلات در بی رغبتی سازندگان بی تاثیر نبوده و پرداخت تسهیلات توسط یک بانک که به گفته بسیاری از انبوه سازان همچنان روش سنتی را برای پرداخت در پیش گرفته باعث شده که عقب ماندگی‌هایی را در این بخش شاهد باشیم.

در حال حاضر میزان پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن ۴۵۰ میلیون تومان است که در پرداخت این تسهیلات هم هنوز مشکلات بسیاری وجود دارد.

محمد مرتضوی رئیس کانون سراسری انبوه سازان به باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرده بود که این میزان تسهیلات نه تنها برای ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن کافی نیست بلکه پرداخت آن به شیوه‌های سنتی در چنین شرایطی باعث شده که سازندگان با مشکلاتی مواجه شوند.

او ادامه داد: دولت باید برنامه خود را برای اجرایی شدن این طرح کامل مشخص کند، اما هنوز در سر اجرای این طرح مشکلات زیادی وجود دارد.

براساس این گزارش با توجه به  اینکه  نرخ سود تسهیلات  بانکی  از ۱۸ درصد به ۲۳ درصد افزایش یافته، این موضوع باعث نگرانی بسیاری از متقاضیان  نهضت ملی مسکن شده است چراکه  میزان اقساط تسهیلات نهضت ملی مسکن حدود ۷ میلیون تومان بود و با افزایش نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن به ۹ میلیون تومان می رسد و بازپرداخت این میزان قسط برای بسیاری از اقشار متوسط هم سخت است چراکه حقوق کارگران حتی با افزایش دستمزد هم کفاف پرداخت این میزان از اقساط را نمی‌دهد.

میزان اقساط  تسهیلات نهضت ملی برای کارگران و کارمندان زیاد است

در همین رابطه  غضنفری یکی از متقاضیان دریافت تسهیلات نهضت ملی مسکن به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در حال حاضر میزان دستمزد من حدود ۱۱ میلیون تومان است و از طرف دیگر مستاجر هم هستم. در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده ام اما از زمانی که  میزان اقساط این تسهیلات را دیده ام دیگر انگیزه ای برای تکمیل مراحل و مابقی آورده را ندارم چراکه این میزان تسهیلات برای من کارگر و یا کارمند بسیار زیاد است و توانایی پرداخت چنین اقساطی را ندارم.

همچنین حسنی یکی دیگر از متقاضیان به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در حال حاضر میزان اقساط تسهیلات  نهضت ملی مسکن بسیار زیاد است و به همین دلیل از ادامه پرداخت آورده و اقساط منصرف شده ام چراکه با وجود کرایه خانه  نمی توانم چنین مبلغی را پرداخت کنم.

آخرین آمار‌های ارائه شده از روند پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن توسط بانک مسکن اعلام شده که تاکنون ۸۴۵ هزار و ۵۷۹ متقاضی پذیرفته شده در طرح نهضت ملی در بانک افتتاح حساب کرده اند.

به گفته علی عسکری سرپرست بانک مسکن، مبلغ کل واریزی به حساب سازندگان از محل تسهیلات و آورده ۵۱ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان است که از این میزان ۱۸ هزار و ۸۰۱ واحد از محل آورده و ۳۲ هزار و ۴۴۹ میلیارد تومان از محل تسهیلات واریز شده است.

به گفته عسکری، بانک مسکن تاکنون با ۲۱۲ هزار و ۵۱۰ واحد به مبلغ ۷۲ هزار و ۳۶۸ میلیارد تومان قرارداد منعقد کرده است.

براساس این گزارش  در حال حاضر  روند ساخت و اجرای پروژه‌های نهضت ملی مسکن با توجه به تامین زمین، بهتر از قبل شده است که البته  دولت وعده داده  که با اعطای زمین و از طریق خود مالکی روند ساخت پروژه‌ها را سرعت ببخشد که این امر می‌تواند یک گام مهم در جهت رونق بازار مسکن باشد.

 

 

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

تبلیغات متنی