عنوان
کد مطلب: 22926

حقوق کارگران | افزایش حقوق کارگران | حقوق کارگران ۱۴۰۱

فوری: حقوق کارگران زیاد شد | افزایش 1 میلیون و 600 هزارتومانی حقوق کارگران قطعی شد

یک کارشناس حوزه کار پیش کشیدن موضوع مزد منطقه‌ای در شرایط حاضر را به منزله به چالش کشیدن حقوق و دستمزد کارگران دانست و با تاکید بر اینکه دستمزد ۱۴۰۲ باید به شیوه سالهای قبل تعیین شود، پیشنهاد کرد: موضوع منطقه‌ای کردن دستمزدها از سال آینده در شورای عالی کار مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

فوری: حقوق کارگران زیاد شد | افزایش 1 میلیون و 600 هزارتومانی حقوق کارگران قطعی شد

 سبد معیشت خانوارهای متوسط کارگری حدود ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است و یک شکاف عظیم میان هزینه‌های زندگی و دستمزد وجود دارد؛ این شکاف بیش از ۶۳ درصد است.حقوق کارگران سال قبل با تغییر زیادی همراه بود. حقوق کارگران مشمول مالیات شد. حقوق کارگران کفاف هزینه جاری زندگی را نمی دهد. حقوق کارگران با نرخ تورم فاصله چشمگیری دارد. حقوق کارگران در سال 1401 اعلام شد.

حقوق کارگران

 

یک کارشناس حوزه کار پیش کشیدن موضوع مزد منطقه‌ای در شرایط حاضر را به منزله به چالش کشیدن حقوق و دستمزد کارگران دانست و با تاکید بر اینکه دستمزد ۱۴۰۲ باید به شیوه سالهای قبل تعیین شود، پیشنهاد کرد: موضوع منطقه‌ای کردن دستمزدها از سال آینده در شورای عالی کار مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

حمید نجف  با اشاره به تاخیر کمیته دستمزد شورای عالی کار در تعیین هزینه سبد معیشت کارگران اظهار کرد: اعتقاد من این است که هر چه به انتهای سال نزدیک می شویم با این فرمانی که پیش می‌رویم ضریب خطای تصمیماتی که درباره دستمزد خواهیم گرفت بالاتر خواهد رفت، لذا باید دستمزد را از مسایل حاشیه‌ای خارج کنیم.

وی افزود:جامعه کارگری نگران دستمزد سال آینده است و نباید با کار نمایشی در آخرین ساعات سال به فکر تصویب دستمزد بیفتیم بلکه دغدغه ۱۲ میلیون کارگر ایرانی را که با حساسیت جلسات مزد را دنبال می‌کنند، درک کنیم.

این کارشناس حوزه کار درباره دستور بررسی مزد منطقه‌ای در برخی استان‌ها نیز گفت:  پیش کشیدن چنین موضوعی با توجه به شرایط اقتصادی و در چنین وضعیتی از نظر زمانی به چالش کشیدن حقوق و دستمزد در کل کشور است و وزارت کار باید به آن ورود کند نه اینکه به استان‌ها نامه بزنیم و در حالی که زمان کافی وجود ندارد بخواهیم هزینه معیشت کارگران در استان‌ها را درآورده و اعلام کنند.۱۱ ماه سال را نادیده می‌گیریم و از برگزاری جلسات شورای عالی کار و طرح چنین مباحثی در آنجا خودداری می‌کنیم بعد به یکباره دو هفته مانده به عید به جای مشخص شدن تکلیف دستمزد به دنبال مسایل حاشیه‌ای دستمزد و مزد منطقه‌ای می‌رویم.

نجف تاکید کرد: بررسی مزد منطقه‌ای کار دو هفته آخر سال نیست. یکسال وقت داشتیم به این مباحث بپردازیم‌ و با این کار به نظر می‌رسد دستمزد تحت الشعاع قرار خواهد گرفت و به حاشیه خواهد رفت و نگرانی جامعه کارگری را به دنبال خواهد داشت.

وی با بیان اینکه دستمزد ۱۴۰۲ باید به همان شیوه  و روال سال‌های قبل دنبال و تعیین شود، پیشنهاد کرد: بحث مزد منطقه‌ای از ابتدای سال آینده در دستور کار شورای عالی کار قرار گیرد و با فراغ بال بیشتر پیگیری شود./ایسنا

عضو شورای عالی کار با بیان اینکه افزون بر اینکه تعیین مزد به صورت منطقه‌ای به غیر از این موضوعات قانونی، موانع جدی هم در سطح کشور دارد که نمی‌شود به آن ورود کنیم، گفت: تعیین مزد به صورت منطقه‌ای برای زمانی منطقی است که کشور دارای ثبات اقتصادی است و ما بتوانیم حداقل‌ها را پوشش بدهیم و بعد از آن می‌توانیم آن را اجرایی کنیم. نکته مهم‌تر این است که در سراسر دنیا بحث مزد منطقه‌ای برای فراتر از حداقل دستمزد مرسوم است ولی ما موظفیم که کف مزدی را به صورت ملی برای کل کشور تعیین کنیم و بعد از آن بر اساس اینکه ممکن است در برخی از استان‌ها هزینه‌های زندگی بالاتر باشد برای برخی از مناطق مزدهای بالاتری تعیین کنیم.

خدایی در مورد احتمال مطرح شدن مزد منطقه‌ای در جلسات دستمزد آتی شورای عالی کار گفت: آن چیزی که الان در عمل شاهد آن هستیم بحث تحقیق و پژوهش است نه اجرا. الان شورای عالی کار مأموریتی را به موسسه پژوهش‌های سازمان تامین اجتماعی محول کرده و آن موسسه در حال پژوهش راجع به موانع تعیین مزد به صورت منطقه‌ای است و اینکه اصلا تعیین مزد به صورت منطقه‌ای چه تبعاتی می‌تواند داشته باشد؟

عضو شورای عالی کار ادامه داد: ما در جلسات شورای عالی کار به این مباحث خواهیم پرداخت اما مزد به صورت منطقه‌ای در حال حاضر در دستور کار شورای عالی کار نیست چون در صورت اجرایی شدن آن در وهله اول قطعا تبعات سیاسی و اجتماعی گسترده‌ای خواهد داشت و ما مطمئنیم که شرایط تعیین مزد به صورت منطقه‌ای وجود ندارد و ما موظفیم که مزد را به صورت ملی برای کل کشور به صورت یکسان پوشش بدهیم./همشهری آنلاین

فعالان حوزه کارگری معتقدند، سیاست تعیین دستمزد باید به شکلی پیش برود که دستمزد‌ها افزایش پلکانی داشته باشند و دستمزد کارگران بر مبنای محاسبه تورم سبد معیشت آن‌ها، تعیین شود. به زعم این افراد، برای خنثی کردن آثار مخرب رشد هزینه‌ها بر معیشت خانوار‌های کارگری لازم است در نیمه دوم سال هم افزایش مزد داشته باشیم، چون قدرت خرید کارگران بیش از هر زمان تحت تاثیر نوسان نرخ ارز و رشد هزینه‌ها کاهش یافته است. حال با اقدام دولت در افزایش مجدد حقوق کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشگری در سالجاری، کارگران و مستمری بگیران تامین اجتماعی نیز خواهان اصلاح مصوبه شورای عالی کار در مورد حداقل دستمزد سال ۱۴۰۱ هستند.

کارشناسان حوزه کار می‌گویند، در سال جاری قیمت محصولات کارفرمایان تحت تاثیر نوسان نرخ ارز چند نوبت افزایش پیدا کرد. کارفرما سود برد و توانست درآمد سرشاری به دست آورد، اما سهم کارگر از افزایش درآمد کارفرما چقدر بود؟ طبعا در چنین شرایطی منطقی نیست که یک بار برای کارگران دستمزد تعیین کنیم، ولی کارفرمایان چند مرحله در طول سال افزایش قیمت محصول داشته باشند لذا دولت باید کارفرمایان را ملزم کند که از محل سود تولید سهمی برای کارگران در نظر بگیرند.

حقوق اداره کار ۱۴۰۱چقدر است؟

موضوع حداقل حقوق کارگران از جمله موضوعات چالش‌برانگیزی است که معمولا در روزهای پایانی سال در مورد آن صحبت و تصمیم‌گیری می‌شود. آخرین اخباری که در مورد افزایش حداقل حقوق از جلسه شورایعالی اعلام شده است، این است که به نتایج خیلی خوبی در یک جلسه چالش‌برانگیز و طولانی دست پیدا کرده‌اند.

در این زمینه علی خدایی (عضو کارگری شورایعالی کار) در تحلیل این نتیجه می‌گوید:

“با افزایش ۵۷.۴ درصدی پایه مزد و افزایش ۵۳.۵ درصدی کل دریافتی کارگران، حقوق اداره کار ۱۴۰۱ برای یک خانوار متوسط ۳.۳ نفره که مبنای محاسبات ما قرار دارد، به ۶ میلیون و ۴۳۳ هزار تومان رسید؛ افزایش ریالی دستمزد خانوار متوسط، ۲ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان بود”.

وی همچنین در ادامه اطلاعات تکمیلی را در مورد بن کارگری و سنوات اعلام کرد و گفت:

علاوه بر افزایش ۵۷.۴ درصدی پایه مزد کارگران، بن کارگری از ۶۰۰ هزار تومان به ۸۵۰ هزار تومان و حق مسکن از ۴۵۰ هزار تومان به ۶۵۰ هزار تومان  ( در توافقات بعدی به 550 هزار تومان) رسید. البته حق مسکن طبق آخرین توافق‌های انجام شده در نهایت به عدد 550 هزار تومان رسید. سنوات ماهانه کارگران نیز ۲۱۰ هزار تومان شد. کارگری که اصلاً سابقه ندارد و فاقد اولاد است و تازه پا به کارگاه گذاشته، ۵ میلیون و ۶۷۹ هزار تومان دریافتی ماهانه خواهد داشت.


جدول حقوق و مزایای حداقل بگیران سال ۱۴۰۱

ردیف

شرح

روزانه (ریال)

ماهیانه (ریال)

1

حداقل دستمزد با مبنای ۳۰ روز

۱,۳۹۳,۲۵۰

۴۱,۷۹۷,۵۰۰

2

بن کارگری

۲۸۳,۳۳۳

۸,۵۰۰,۰۰۰

3

حق مسکن

۲۱۶,۶۶۶

5,500,000

4

حق اولاد (برای هر فرزند)

۱۳۹,۳۲۵

۴,۱۷۹,۷۵۰

5

پایه سنوات (به شرط داشتن یک سال سابقه کار)

۷۰,۰۰۰

۲,۱۰۰,۰۰۰

6

مبلغ ثابت اضافه پرداختی ماهیانه

۱۷۱,۷۲۲

۵,۱۵۱,۶۶۰


جدول ریز حقوق و دستمزد ۱۴۰۱ قانون کار

ردیف

عنوان

مبلغ (بر مبنای ریال) ماه ۳۰ روز

مبلغ (بر مبنای ریال) ماه ۳۱ روز

1

مزد ۱۴۰۱ قانون کار (روزانه)

۱,۳۹۳,۲۵۰

۱,۳۹۳,۲۵۰

2

حقوق ۱۴۰۱ قانون کار (ماهانه)

۴۱,۷۹۷,۵۰۰

۴۳,۱۹۰,۷۵۰

3

بن کارگری ۱۴۰۱ قانون کار

۸,۵۰۰,۰۰۰

۸,۵۰۰,۰۰۰

4

حق مسکن ۱۴۰۱ قانون کار

5,500,000

5,500,000

5

حق اولاد یا عائله مندی برای ۱ فرزند (معادل ۳ روز حداقل مزد ۱۴۰۱)

۴,۱۷۹,۷۵۰

۴,۱۷۹,۷۵۰

6

حق اولاد یا عائله مندی برای ۲ فرزند (معادل ۶ روز حداقل مزد ۱۴۰۱)

۸,۳۵۹,۵۰۰

۸,۳۵۹,۵۰۰

7

حق اولاد یا عائله مندی برای ۳ فرزند (معادل ۹ روز حداقل مزد ۱۴۰۱)

۱۲,۵۳۹,۲۵۰

۱۲,۵۳۹,۲۵۰

8

مزد هر ساعت کار عادی

۱۹۰,۰۷۴

۱۹۰,۰۷۴

9

پایه سنوات ۱۴۰۱ برای هر روز (به شرط داشتن یکسال سابقه کار)

۷۰,۰۰۰

۷۰,۰۰۰

10

عیدی سال ۱۴۰۱ (حداقل)

۸۳,۵۹۵,۰۰۰

۸۳,۵۹۵,۰۰۰

11

سنوات سال ۱۴۰۱ (به شرط داشتن یکسال سابقه کار)

۲,۱۰۰,۰۰۰

۲,۱۷۰,۰۰۰

12

فوق العاده هر ساعت اضافه کاری ۱۴۰۱

۲۶۶,۱۰۳

۲۶۶,۱۰۳

13

فوق العاده هر ساعت شب کاری ۱۴۰۱

مزد ساعتی ضربدر ۰.۳۵ (سی و پنج صدم) ضربدر ساعات شب کاری

مزد ساعتی ضربدر ۰.۳۵ (سی و پنج صدم) ضربدر ساعات شب کاری

14

فوق العاده هر ساعت جمعه کاری ۱۴۰۱

مزد ساعتی ضربدر ۰.۴ ( چهاردهم) ضربدر ساعات جمعه کاری

مزد ساعتی ضربدر ۰.۴ ( چهاردهم) ضربدر ساعات جمعه کاری

15

فوق العاده نوبت کاری صبح-عصر-شب ۱۴۰۱ معادل ۱۵ درصد حقوق ۱۴۰۱

۶,۲۶۹,۶۲۵

۶,۴۷۸,۶۱۲

16

فوق العاده نوبت کاری صبح-عصر ۱۴۰۱ معادل ۱۰ درصد حقوق ۱۴۰۱

۴,۱۷۹,۷۵۰

۴,۳۱۹,۰۷۵

17

فوق العاده نوبت کاری صبح-شب و یا عصر – شب ۱۴۰۱ معادل ۲۲.۵ درصد حقوق ۱۴۰۱

۹,۴۰۴,۴۳۷

۹,۷۱۷,۹۱۸


جدول حقوق کارگران در سال ۱۴۰۱ + جدول افزایش حقوق کارمندان (مقایسه ۹۹، ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱)

برای اینکه درک بهتری از میزان حقوق سال 1401 به دست آورید، تمامی موارد مرتبط با حقوق سال 1401 را در جدول جدول حداقل حقوق و دستمزد سال 1401 مشخص کرده‌ایم:

اقلام حقوق

سال ۹۹ (بر مبنای ریال)

سال ۱۴۰۰ (بر مبنای ریال)

سال ۱۴۰۱ (بر مبنای ریال)

حداقل دستمزد روزانه

۶۳۶,۸۰۹

۸۸۵,۱۶۵

۱,۳۹۳,۲۵۰

حداقل دستمزد ماهانه

۱۹,۱۰۴,۲۷۰

۲۶,۵۵۴,۹۵۰

۴۱,۷۹۷,۵۰۰

مزد هر ساعت کاری

۸۶,۸۳۷

۱۲۰,۷۵۹

۱۹۰,۰۷۴

مزد هر ساعت اضافه کاری

۱۲۵,۷۱۰

۱۶۹,۰۶۳

۲۶۶,۱۰۳

حق مسکن

۳,۰۰۰,۰۰۰

۴,۵۰۰,۰۰۰

5,500,000

بن خواربار

۱,۰۰۰,۰۰۰

۱,۴۰۰,۰۰۰

۲,۱۰۰,۰۰۰

حق سنوات

حق اولاد یا عائله مندی برای ۳ فرزند (معادل ۹ روز حداقل مزد ۱۴۰۱)

۱۲,۵۳۹,۲۵۰

۱۲,۵۳۹,۲۵۰

حق اولاد (یک فرزند)

۱,۹۱۰,۰۴۲

۲,۶۵۵,۴۹۵

۴,۱۷۹,۷۵۰

حق اولاد (دو فرزند)

۳,۸۲۰,۸۵۰

۵,۳۱۰,۹۹۰

۸,۳۵۹,۵۰۰

حداقل حقوق کارگران بدون فرزند (با حداقل یکسال سابقه کار)

۲۶,۱۰۴,۲۷۰

۳۸,۴۵۴,۹۵۰

۵۸,۸۹۷,۵۰۰

حداقل حقوق با یک فرزند

۲۷,۰۱۴,۶۹۰

۳۹,۷۱۰,۴۱۵

۶۳,۰۷۷,۲۵۰

حداقل حقوق با دو فرزند

۲۸,۹۲۵,۱۱۰

۴۲,۳۶۵,۹۱۰

۶۷,۲۵۷,۰۰۰


جدول حق بیمه کارگری سال ۱۴۰۱

عنوان

شش ماه اول (بر مبنای ریال)

شش ماه دوم (بر مبنای ریال)

دستمزد روزانه سال ۱۴۰۱

۱.۳۹۳.۲۵۰

۱.۳۹۳.۲۵۰

تعداد روزهای ماه

31

30

جمع دستمزد ماهانه

۴۳,۱۹۰,۷۵۰

۴۱,۷۹۷,۵۰۰

مزایای ماهانه بن کارگری

۸,۵۰۰,۰۰۰

۸,۵۰۰,۰۰۰

حق مسکن

5,500,000

5,500,000

جمع دستمزد و مزایای مشمول

۵۸,۱۹۰,۷۵۰

۵۶,۷۹۷,۵۰۰

سهم کارفرما (۲۳ درصد)

۱۳,۳۸۳,۸۷۲

۱۳,۰۶۳,۴۲۵

سهم کارگر (۷ درصد)

۴,۰۷۳,۳۵۲

۳,۹۷۵,۸۲۵

مجموع حق بیمه

۱۷,۴۵۷,۲۲۵

۱۷,۰۳۹,۲۵۰

حقوق وزارت کار 1401 برای افراد دارای مدرک دیپلم چقدر است؟

تاثیر مدرک تحصیلی در میزان حقوق دریافتی، یکی از مهمترین سوالات کاربران است. به نظر میرسد که مدرک تحصیلی نباید تاثیری در میزان حقوق دریافتی داشته باشد و تمام کارگران باید حداقل حقوق وزارت کار 1401 را دریافت کنند. با این حال در برخی از شرکتها با توجه به قوانین شرکت و طبقه بندی مشاغل، حقوق کارگران بر اساس مدرک تصحیلی تعیین می شود و ساختار و مقدار مشخصی ندارد.

نرخ افزایش حقوق بازنشستگان 1401 چقدر است؟

بر اساس آخرین اخبار حقوق اداره کار 1401، میزان افزایش حقوق بازنشستگان در سال 1401، 10 درصد است. بر اساس این قانون، افرادی که عضو هریک از صندوق های بازنشستگی هستند، حداقل حقوق دریافتیشان، 5 میلیون تومان است.

معاف مالیاتی حقوق سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

بر اساس مصوبه مجلس، افرادی که 5 میلیون و 600 هزار تومان و کمتر در ماه حقوق دریافت کنند، از پرداخت مالیات معاف هستند. به این ترتیب افرادی که حداقل دستمزد را دریافت می‌کنند، مبلغی به عنوان مالیات حقوق پرداخت نخواهند کرد. بر اساس این قانون، میزان معافیت مالیاتی در سال 1401، 67 میلیون و 200 هزار تومان است. افرادی که هم بالای 5 میلیون و 600 هزار تومان در ماه حقوق دریافت کنند، میزان مالیاتشان به صورت پلکانی محاسبه و کسر خواهد شد:

درآمد تا 150 میلیون تومان

مالیات سالانه %۱۰

درآمد از 150 تا 250 میلیون تومان

مالیات سالانه %۱۵

درآمد از 250 تا 350 میلیون تومان

مالیات سالانه %۲۰

درآمد بیشتر از 350 میلیون تومان

مالیات سالانه %۳۰

آیا افزایش حقوق به بیمه بیکاری تعلق می‌گیرد؟

افراد زیادی به دلیل از دست دادن شغل خود مجبور به تامین معیشت از طریق بیمه بیکاری هستند. با منتشر شدن خبر افزایش حقوق 57 درصدی در انتهای سال گذشته برای کارگرانی که حداقل حقوق را دریافت می‌کنند، این سوال برای کسانی که از بیمه بیکاری استفاده می‌کنند به وجود آمده که بیمه بیکاری در سال 1401 چقدر افزایش می‌یابد؟ بر اساس قانون کار، بیمه بیکاری برابر با 55 درصد حقوق پایه است. در صورتی که افزایش سالانه حقوق از 55 درصد بیشتر باشد آن‌وقت افزایش سالانه حقوق به بیمه بیکاری نیز تعلق می‌گیرد.

بنابراین به دلیل اینکه افزایش حقوق برای سال 1401 بیش از 55 درصد بوده، امسال افزایش حقوق به بیمه بیکاری نیز تعلق خواهد گرفت.

حداقل دستمزد چیست؟

قبل از اینکه با فرایند نحوه تعیین حداقل دستمزد کارگران آشنا شویم، بهتر است تعریف حداقل دستمزد را بررسی کنیم. بر اساس تعریفی که سازمان بین المللی کار ارائه داده است، حداقل دستمزد مبلغی است که در ازای کار یا خدمتی در مدت معین به کارگر پرداخت می‌شود و هیچ فرد یا قرارداد جمعی نمی آن را کاهش دهد. پرداخت حداقل دستمزد توسط قانون کار تضمین شده است و باید کفاف معاش کارگر و خانواده وی را با توجه به شرایط اقتصادی بدهد.

در نتیجه، حداقل دستمزد باید به گونه‌ای تعیین شود که متناسب با شرایط اقتصادی کشور باشد و حداقل هزینه‌های زندگی کارگر را تأمین کند. با توجه به تغییرات مداوم شرایط اقتصادی، شورای عالی کار به عنوان متولی تعیین حداقل دستمزد کارگران، هر ساله مبلغ حداقل حقوق کارگران را اعلام می‌کند. بعد از تعیین حداقل حقوق کارگران، شرکت‌ها، کارگاه‌ها و کارفرمایان با استفاده از نرم افزار مالی می‌توانند حقوق کارگران خود را محاسبه و در موعد مقرر به آن‌ها پرداخت کنند.

حداقل دستمزد چگونه و توسط چه مرجعی تعیین می‌شود؟

طبق ماده 41 قانون کار، شورای عالی کار مرجع تصمیم گیری در مورد حداقل مزد کارگران ایرانی است. شواری عالی کار موظف است که معیارهای زیر را طبق ماده 41 قانون کار تعیین و اعلام کند:

  • حداقل مزد کارگران با توجه به درصد تورمی که از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود.

  • حداقل مزد بدون آن که مشخصات جسمی و روحی کارگران و ویژگی‌های کار محول شده را مورد توجه قرار دهد باید به اندازه‌ای باشد تا زندگی یک خانواده، که تعداد متوسط آن توسط مراجع رسمی اعلام می‌شود را تأمین نماید.

علاوه بر حداقل مزد، شورای عالی کار میزان افزایش سطح‌های دیگر مزد را برای اجرای طرح طبقه بندی مشاغل تعیین می‌کند. بنابراین افزایش حقوق کارگران تامین اجتماعی در هرسال بستگی به میزانی دارد که در شورای عالی کار تعیین می‌شود.

 

شورای عالی کار چگونه حداقل دستمزد را مشخص می‌کند؟

همانطور که از نام آن پیداست، شورای عالی کار، متشکل از اعضای مختلفی است که با همکاری یکدیگر بر طبق قانون کار و شرایط اقتصادی کشور در مورد حداقل دستمزد کارگران تصمیم گیری می‌کنند. برای اینکه حقوق متقابل کارگران و کارفرمایان رعایت شود و مبلغ اعلامی توسط شورای عالی کار متناسب با شرایط اقتصادی باشد، اعضای مختلفی در این شورا فعالیت می‌کنند. اعضای شورای عالی کار شامل افراد زیر می‌شوند:

الف- وزیر کار و امور اجتماعی، که ریاست شورا را به عهده خواهد داشت.

ب- دو نفر از افراد بصیر و مطلع در مسائل اجتماعی و اقتصادی به پیشنهاد وزیر کار و امور اجتماعی و تصویب هیئت وزیران که یک نفر از آنان از اعضای شورای عالی صنایع انتخاب خواهد شد.

ج- سه نفر از نمایندگان کارفرمایان (یک نفر از بخش کشاورزی) به انتخاب کارفرمایان

د- سه نفر از نمایندگان کارگران (یک نفر از بخش کشاورزی) به انتخاب کانون عالی شوراهای اسلامی کار

به جز وزیر کار و امور اجتماعی، سایر اعضای این شورا در دوره‌های دوساله انتخاب می‌شوند. کارکرد شورا به گونه‌ای است که نمایندگانی از همه طرف‌ها در آن حضور داشته باشند و در نتیجه تبعیت از تصمیم گیری‌های آن طبق قانون برای کارفرمایان و کارگران الزام آور است. کارفرمایان با استفاده از سیستم حقوق و دستمزد و براساس حداقل حقوق تعیین شده توسط شورای عالی کار، باید دستمزد کارگران خود را پرداخت کنند.

آیا حداقل دستمزد تنها یک بار در سال تعیین می‌شود؟

در ماده 41 قانون کار، وظیفه شورای عالی کار تعیین حداقل دستمزد است و آن را محدود به زمان خاصی نکرده است. به این ترتیب اگر شرایط اقتصادی کشور دست خوش تغییرات شدیدی شود که نیاز به تعیین مجدد حداقل دستمزد باشد، شورای عالی کار باید در طول سال در میزان حداقل حقوق‌ها تجدید نظر کند. با این حال، به طور کلی حداقل دستمزد معمولاً سالانه و در هنگام تعیین بودجه سال جدید توسط شورای عالی کار اعلام می‌شود. فراموش نکنید که اظهارنامه های مالیاتی نیز باید هر ساله بر اساس میزان حداقل حقوق پرداخت شده تکمیل شوند.

 

حداقل دستمزد کارگران در سال 1401 چقدر است؟

بر اساس اعلام شورای کار، حداقل دستمزد روزانه 1401 برابر با 1.393.250 ریال است. به این ترتیب حداقل حقوق ماهانه قانون کار در سال 1401 برابر با 56.797.500 ریال است. البته پایه سنوات ماهیانه، حق اولاد، حق مسکن و بن کارگری سال 1401 نیز افزایش پیدا کرده است. به این ترتیب کارگران متأهل و دارای سابقه کار نیز حقوق بیشتری نسبت به سال‌های قبل دریافت می‌کنند. در جدول زیر حداقل دستمزد کارگران در سال 1401 قابل مشاهده است:

شرح

مبلغ

حداقل حقوق ماهانه قانون کار در سال 1401

56.797.500

حداقل دستمزد روزانه ۱۴۰۱

1.393.250

بن کارگری

8.500.000

حق مسکن

6.500.00

حق اولاد

4.179.750

پایه سنوات ( ماهیانه)

2.100.000

برای مشاهده مبلغ عیدی کارگران در سال جدید نیز می‌توانید به صفحه مربوط به جدول عیدی کارگران در وبلاگ سپیدار سیستم مراجعه کنید.

آخرین اخبار حقوق 1401 ؛ این صفحه همیشه به روز است

در همین صفحه همیشه می‌توانید آخرین اخبار و میزان تغییرات پایه حقوق سال 1401 را مشاهده بفرمایید. برای مدیریت حقوق دستمزد سال 1401 پرسنل خود می‌توانید از نرم افزار محاسبه حقوق و دستمزد سپیدار سیستم استفاده کنید. سپیدار سیستم با ارائه یک بستر یکپارچه از انواع نرم‌افزارهای حسابداری، همراه واحد مالی و حسابداری شما است.

سوالات متداول

  • افزایش حقوق 1401 چند درصد تعیین شده است؟

حقوق پایه در سال ۱۴۰۱ به میزان ۵۷.۴ درصد افزایش یافته است.

  • پایه یا حداقل حقوق سال 1401 چقدر است؟

با توجه به میزان افزایش حقوق، حداقل حقوق 1401 ۴۱,۷۹۷,۵۰۰ ریال تعیین شده است.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

تبلیغات متنی