کد مطلب: 34402

وام | وام خودرو | وام خودرو ۱۴۰۳

مدارک و شرایط دریافت وام خودرو اعلام شد | متقاضیان وام خودرو این فرصت را از دست ندهند !

​شرایط دریافت وام خودرو در سال ۱۴۰۳ اعلام شد. اگر قصد خرید خودرو را دارید ولی بودجه شما کافی نیست برای دریافت وام باید از تسهیلات بانک‌ها استفاده کنید.

مدارک و شرایط دریافت وام خودرو اعلام شد | متقاضیان وام خودرو این فرصت را از دست ندهند !

مدارک دریافت وام خودرو 1403 نیز به مانند شرایط آن ممکن است از بانکی به بانک دیگر متفاوت باشد.

گرچه شرایط عمومی دریافت این تسهیلات در بانک‌های دولتی نسبتا مشابه است، اما برخی از بانک‌های خصوصی شرایط خاص دیگری را نیز برای دریافت این تسهیلات تعریف کرده باشند. در زیر شرایط عمومی دریافت وام آورده شده است:

سن متقاضی باید بالای ۱۸ سال باشد.

متقاضی نباید سابقه چک برگشتی یا تسهیلات معوقه داشته باشد.​

برای افراد زیر ۵۰ سال وضعیت نظام وظیفه باید مشخص شود.

فرد باید مدارک اثبات‌کننده قصد خود برای خرید خودرو را ارائه کند.

متقاضی باید به تناسب شرایط بانک، یک یا چند ضامن معتبر معرفی کند.

متقاضی باید توانایی خود برای بازپرداخت وام را با ارائه مدارکی مانند فیش حقوقی یا مدارک مربوط به کسب‌وکار خود ثابت کند.

ضامن یا ضامن‌ها نیز باید در یک مرکز رسمی شاغل باشند یا در صورت انجام کار آزاد، پروانه کسب‌وکار ارائه کنند.

علاوه بر این‌ها و در تکمیل این شرایط باید بدانید که عموم بانک‌ها دارای یک سقف مشخص برای تسهیلات خرید خودرو هستند و بیشتر از آن میزان امکان پرداخت کمک هزینه خرید خودرو را ندارند. همچنین در برخی از موارد، افرادی که پیش‌تر وام خرید خودرو دریافت کرده باشند امکان دریافت مجدد آن را ندارند.

از سویی، در برخی از بانک‌ها، افراد برای دریافت وام خرید خودرو ناگزیر به سپرده‌گذاری هستند. برای مثال فرد می‌تواند برای دریافت تسهیلات مدنظر خود، مبلغی که بانک اعلام می‌کند را برای ۲ تا ۶ ماه در بانک سپرده‌گذاری کند و سپس تسهیلات را دریافت کند.

برخی بانک‌ها در این حالت امکانی را برای افزایش مبلغ تسهیلات با افزایش مدت زمان سپرده‌گذاری تعریف کرده‌اند. مثلا بانک ملت به ازای هر ۴ ماه سپرده‌گذاری افراد در حساب خود، تا یک برابر مبلغ سپرده به کمک هزینه خرید خودرو می‌افزاید.

مدارک دریافت وام خودو نیز به مانند شرایط آن ممکن است از بانکی به بانک دیگر متفاوت باشد، اما آنچه که بین تمام این بانک‌ها مشترک است، مدارک هویتی و شغلی فرد متقاضی و ضامن و البته مدارک اثبات‌کننده قصد متقاضی برای خرید خودرو است. فهرست این موارد را در ادامه بخوانید:

اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه متقاضی و ضامن

عکس پرسنلی متقاضی

مدرک نظام وظیفه برای آقایان زیر ۵۰ سال

پیش فاکتور تهیه ماشین و اسناد مربوط به مالکیت خودرو مانند کارت آن

کپی و اصل گواهی اشتغال و فیش حقوقی ضامن یا پروانه کسب‌وکار برای دارندگان شغل آزاد

گواهی محل سکونت و گواهی ثنا

مدارک مربوط به سپرده‌گذاری در صورت نیاز

دسته چک صیادی در صورت نیاز

در صورتی که شرایط دریافت وام خودرو در مورد شما صدق می‌کند، با تهیه مدارک فوق می‌توانید نسبت به دریافت وام جهت خرید خودرو جدید یا تبدیل خودرو فرسوده خود اقدام کنید./گجت نیوز

وام

شرایط دریافت وام خودرو

وام خودرو یکی از انواع وام‌های بانکی است که سالانه مورد استقبال زیادی واقع می‌شود. همانطور که گفتیم این وام در شرایطی به افراد تعلق می‌گیرد که قصد خرید از یک شرکت تولید داخلی را داشته باشند. به غیر از این، شروط دیگری هم وجود دارد.

طبیعتاٌ وقتی برای ثبت‌نام این وام مراجعه می‌کنید باید بیش از ۱۸ سال داشته باشید. متقاضی وام نباید در سیستم بانکی کل کشور سابقه چک برگشتی یا تسهیلات معوقه داشته باشد؛ هم‌پای این شروط، میزان حقوق دریافتی فرد، ضامن یا ضامنان باید نشان دهد که متقاضی تحت هر شرایطی توان بازپرداخت اقساط تسهیلات را دارند.

شرایط گرفتن وام خودرو در انواع بانک‌ها با شرکت‌های لیزینگ و خودروساز تفاوت‌هایی دارد. برای مثال، تجربه گرفتن وام از شرکت‌های لیزینگ و خودروساز به این صورت است که سند خودروی شما در رهن شرکت فروشنده قرار می‌گیرد و تا پایان اقساط وام در رهن آن‌ها باقی می‌ماند. این اتفاق در بانک‌های دولتی و خصوصی نمی‌افتد، بانک‌ها صرفاً در بحث ضمانت است که سخت‌گیرانه‌تر عمل می‌کنند و گاهی کسب اعتماد از آن‌ها زمان زیادی می‌برد.

شما برای دریافت وام خرید خودرو حتماً به یک ضامن یا بیشتر احتیاج دارید. ضامن یا ضامنان شما برای دریافت وام یا باید کارمند رسمی باشند یا کسانی که مشتری تأییدشده بانک مورد نظرتان هستند. یک نکته قابل توجه این است که بعد از گذر از مراحل احراز صلاحیت دریافت وام، حواله وام خودرو در وجه و نام گروه خودروساز صادر می‌شود نه شما. این به این معنی است که به‌هیچ‌وجه نقدی از طرف بانک به حساب متقاضی واریز نخواهد شد.

حدود مبلغ وام خودرو در بانک‌های مختلف

حدود مبلغ این وام تا سقف ۲۰۰۰ میلیون ریال است. تقریبا تمامی بانک‌ها این تسهیلات را در قالب کارت اعتباری به مشتریان ارائه می‌کنند. محاسبه اقساط وام خودرو به این شکل است که بازپرداخت آن معمولاً در ۳۶ ماه یا ۳ سال صورت می‌گیرد. برای دریافت وام خودرو باید یک حساب قرض‌الحسنه در بانک داشته باشید که اگر می‌خواهید در اولویت دریافت وام قرار بگیرید، بهتر است مدت زمان مشخصی از افتتاح حساب قرض‌الحسنه شما گذشته باشد.

این مدت زمان معمولاً بین سه تا شش ماه و گاهی یک سال شناور است. بعضی از بانک‌ها همین شرایط را با اندکی تغییرات ارائه می‌دهند؛ بنابراین بهتر است قبل از مراجعه به بانک، به سایت بانکی که برای دریافت این وام انتخاب کرده‌اید مراجعه کنید تا از آخرین تغییرات آن مطلع شوید.

وام

مدارک مورد نیاز برای دریافت تسهیلات وام خودرو

مدارک موردنیاز برای وام خودرو از این قرار است (با تأکید دوباره بر اینکه ممکن است هر بانکی تغییری در آن ایجاد کرده باشد و بهتر است این اطلاعات را از بانک هم دریافت کنید):

 1. اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه (همچنین صفحه اول شناسنامه ضامن یا ضامنان)
 2. اصل و کپی کارت ملی متقاضی به همراه اصل و کپی کارت ملی ضامن یا ضامنان
 3. گواهی اشتغال به کار یا فیش حقوقی متقاضی (در این مورد ذکر میزان حقوق نیز اهمیت دارد)
 4. معرفی ضامنی که مورد قبول بانک باشد (به همراه مدارک شناسایی و فیش حقوقی)
 5. اصل و کپی فیش حقوقی ضامن یا ضامنان
 6. یک قطعه عکس از متقاضی
 7. پیش‌فاکتور خرید خودرو از یکی از نمایندگی‌های مجاز داخل کشور
 8. سه عدد تمبر مالیاتی (از خود بانک دریافت کنید)
 9. اصل و کپی اسناد مالکیت، کارت و بیمه‌نامه خودرو با امضای نمایندگی فروش خودرو

در جدولی که مشاهده کردید مقایسه تسهیلات وام خرید خودرو در سال 1403 در بین همه بانک‌ها را مشاهده می‌کنید.

سوالات متداول درباره وام خرید خودرو

آیا با دریافت وام خرید خودرو، خودرو در رهن بانک قرار می‌گیرد؟

در بانک‌ها خودرو در رهن بانک قرار نمی‌گیرد و در بحث ضمانت سخت‌گیرانه هستند و فقط با احراز صلاحیت دریافت تسهیلات توسط مشتری و احراز صحت خرید خودرو، نسبت به پرداخت اقدام می‌کنند ولی شرایط در شرکت‌های خودروساز و لیزینگ فرق دارد که می‌توانید توضیحات تکمیل‌تر را در صفحه وام خودرو رده ببینید.

آیا وام خرید خودرو به ماشین‌های خارجی تعلق می‌گیرد؟

خیر، وام خرید خودرو فقط برای ماشین‌های تولید داخل است.

مبلغ وام خرید خودرو چقدر است و آیا این مبلغ در همه بانک‌ها یکسان است؟

حدود مبلغ وام خرید خودرو بین 15 میلیون‌تا 50 میلیون است. ازآنجایی‌که این مبلغ در بانک‌ها متفاوت است می‌توانید توضیحات بیشتر را در جدول مقایسه‌ای وام خودرو رده بخوانید.

برای دریافت وام خرید خودرو، وام‌گیرنده چه شرایطی باید داشته باشد؟

وام‌گیرنده باید بیش از ۱۸ سال داشته باشد. متقاضی وام نباید در سیستم بانکی کل کشور سابقه چک برگشتی یا تسهیلات معوقه داشته باشد. علاوه بر این میزان حقوق دریافتی فرد، ضامن یا ضامنان باید نشان دهد که متقاضی تحت هر شرایطی توان بازپرداخت اقساط تسهیلات را دارد.

آیا وام خرید خودرو به‌حساب وام‌گیرنده واریز می‌شود؟

خیر، حواله وام خرید خودرو در وجه و نام گروه خودروساز صادر می‌شود.

برای گرفتن وام خرید خودرو، چند تا ضامن باید به بانک معرفی کنم؟

بستگی دارد از چه بانکی وام خرید خودرو دریافت کرده‌اید. گاهی برای ضمانت نیاز به سند ملکی است. در صفحه وام خرید خودرو رده می‌توانید به تفکیک بانک، از نوع ضمانت دریافتی اطلاع پیدا کنید.

ارائه پیش فاکتور خرید خودرو در هنگام گرفتن وام خرید خودرو الزامی است؟

بله، پیش‌فاکتور خرید خودرو از یکی از نمایندگی‌های مجاز داخل کشور لازم است.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار از پلیکان

  آخرین اخبار

  اخبار روز سایر رسانه ها

   اخبار از پلیکان

   تبلیغات متنی