کد مطلب: 34330

سهام عدالت | سهام عدالت جاماندگان

اگر سهام عدالت ندارید بخوانید | ثبت نام سهام عدالت برای دهک های 1 تا 7 از امروز

بنابر اعلام مسئولان سازمان بورس لازمه‌ بازگشایی نماد‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت برگزاری مجامع است. اسفندماه ۱۴۰۰ بود که با مصوبه شورای عالی بورس نماد‌های معاملاتی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت متوقف شدند و این توقف تاکنون ادامه دارد.

اگر سهام عدالت ندارید بخوانید | ثبت نام سهام عدالت برای دهک های 1 تا 7 از امروز

سهام عدالت | بنابر اعلام مسئولان سازمان بورس لازمه‌ بازگشایی نماد‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت برگزاری مجامع است. اسفندماه ۱۴۰۰ بود که با مصوبه شورای عالی بورس نماد‌های معاملاتی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت متوقف شدند و این توقف تاکنون ادامه دارد.

سهام عدالت

جاماندگان سهام عدالت بخوانند

در همین راستا پیش از این مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس گفت : نماد‌های معاملاتی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت از اسفند ۱۴۰۰ با مصوبه شورای عالی بورس متوقف شدند و این توقف ادامه دارد. چند موضوع در خصوص این نماد‌ها مطرح است اول این که این شرکت‌ها باید طبق سازوکاری که شورای عالی بورس در ادامه مشخص خواهد کرد مجامع سنوات گذشته خود یعنی سال‌های مالی منتهی به ۳۱ شهریور ۹۹، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ و ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ را برگزار کنند.

عدم برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت که مجید عشقی رئیس سازمان بورس هم با اشاره به آن اظهار کرده بود: در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ اشکالاتی در ساماندهی برگزاری مجامع شرکت‌ها اتفاق افتاد که باعث شد روند برگزاری مجامع این شرکت‌ها متوقف شود. از سال ۹۹ هیئت مدیره این شرکت‌ها تجدید نشده و همان هیئت مدیره که مدت ماموریت‌شان تمام شده در این شرکت‌ها حضور دارند. بعد از آن‌که مردم در سال ۹۹ روش مدیریت آن خود را انتخاب کردند در انتخاب اعضای هیئت مدیره هیچ نقشی نداشته‌اند. سال ۱۴۰۰ تصمیماتی توسط شورای عالی بورس و وزارت اقتصاد اتخاذ شد که از برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی که اعضای هیئت مدیره آنها توسط دولت تعیین می‌شود جلوگیری شد و به درستی جلوی این کار گرفته شد و مجامع اینها برگزار نشد.

در نهایت هم پس از کش‌وقوس‌های فراوان سرانجام ۷ آذر ماه ۱۴۰۲ نحوه برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی آن بعد از مدت‌ها بلاتکلیفی تصویب و ابلاغ شد و در راستای این مصوبه هم مجمع چند استان از جمله زنجان، خراسان شمالی و گیلان هم برگزار شد و آگهی دعوت به مجمع چند استان هم تاکنون منتشر شده است.

اما این طولانی شدن توقف معاملات نماد‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی آن موجب شده بسیاری از سهامداران این نماد‌ها از این موضوع ابزار نگرانی کنند. در همین راستا هم یکی از مخاطبان باشگاه خبرنگاران جوان گفت: دو سالی است که پول ما در سهام‌های استانی بلوکه شده است. چرا انقدر طولانی شده؟ مشکل کجاست؟ خواهش می‌کنم سهام‌های عدالت استانی زودتر باز شوند. لطفا پیگیری کنید.

در ادامه هم یکی دیگر از مخاطبان باشگاه خبرنگاران جوان به ما گفت: از اسفند سال ۱۴۰۰ تا الان پول ما بلوکه شده و نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. لطفا برای بازگشایی نماد‌های استانی آن کاری انجام دهید. اگر بنا به توقف طولانی این نماد‌ها بود باید نسبت به این موضوع پیش از توقف به سهامداران هشدار‌های لازم داده می‌شد.

برای پیگیری موضوع توقف نماد‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی آن به سراغ ولی‌الله جعفری مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار رفت و او در این راستا بیان کرد: لازمه بازگشایی نماد‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی آن این است که مجامع این شرکت‌ها برگزار شود. بعد از برگزاری مجامع ما به شورای عالی بورس پیشنهاد بازگشایی نماد‌ها را می‌دهیم. قطعا با تصویب شورای عالی بورس این کار (بازگشایی نماد‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی آن) شدنی است.

بنابر اعلام مسئولان سازمان بورس و اوراق بهادار لازمه بازگشایی نماد‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت برگزاری مجامع است. مجامعی که بر اساس مصوبه ۷ آذرماه ۱۴۰۲ شورای عالی باید تا ابتدای شهریور ۱۴۰۳ به شکل کامل برگزار شود. در نهایت باشگاه خبرنگاران جوان پیگیر بازگشایی نماد‌های استانی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی آن خواهد بود.

افرادی که قصد گرفتن استعلام سهام عدالت را دارند، می توانند، از طریق ورود به سایت samanese.ir، با استفاده از کد ملی خود، به صورت غیر حضوری، اقدام نمایند. برای راهنمایی بیشتر، در رابطه با نحوه دریافت استعلام سهام عدالت، به لینک زیر مراجعه نمایید.

با توجه به اهمیت ثبت نام جدید سهام عدالت، برای بازماندگان، در رابطه با اینکه آیا ثبت نام جدید سهام عدالت دوباره انجام خواهد گرفت، طریقه نام نویسی جدید با گوشی و کد ملی سهام عدالت ۱۴۰۳، ثبت نام این سهام، برای کارگران و همچنین، نحوه تکمیل فرم ثبت نام این سهام، مطالبی آورده شده است.با وجود آنکه اکنون، بیش از ۴۹ میلیون نفر از ایرانیان، دارای سهام عدالت هستند، اما، بسیاری از اقشار کم درآمد، کارگران روز مزد، کودکان و یا مشاغل آزاد، در این گروه جای نگرفته اند. به طور کلی، می توان گفت که حدود ۳۴ میلیون نفر، از ثبت نام و دریافت سهام عدالت جا مانده اند.

ثبت نام سهام عدالت

در واقع ثبت نام سهام عدالت، در زمان دولت های گذشته، بر اساس محل خدمت و جایگاه شغلی افراد، انجام گرفت و از آنجا که منبع آماری دقیقی وجود نداشت، ثبت نام سهام عدالت، از مستخدمین دستگاه های اجرایی دولتی آغاز گردید و برخی از اقشار کم درآمد و بی بضاعت جامعه از دریافت این سهام جا مانده اند.

بنابراین، برای جبران کوتاهی مجلس و دولت در این خصوص، طرحی به نام ساماندهی سهام عدالت که بر اساس آن، دولت قصد ارائه مجدد سهام عدالت به سه گروه بزرگ از افراد جامانده سهام عدالت را دارد، در مجلس یازدهم مطرح و تصویب شده است. اما، در حال حاضر، زمان مشخصی، جهت ثبت نام جدید سهام عدالت ۱۴۰۳، از سوی دولت، اعلام نشده است.

افرادی که قصد گرفتن استعلام سهام عدالت را دارند، می توانند، از طریق ورود به سایت samanese.ir، با استفاده از کد ملی خود، به صورت غیر حضوری، اقدام نمایند. برای راهنمایی بیشتر، در رابطه با نحوه دریافت استعلام سهام عدالت، به لینک زیر مراجعه نمایید.

همانطور که در بخش قبل، بیان شد، در مجلس، طرحی با عنوان ساماندهی سهام عدالت به تصویب رسیده است. در نتیجه این طرح، دولت قصد دارد تا به سه گروه بزرگ از جا ماندگان سهام عدالت، مجددا امکان ثبت نام و دریافت این سهام را دهد که در نتیجه آن، تمامی افرادی که در دوره قبلی ثبت نام سهام عدالت، با این وجود که واجد شرایط دریافت بوده اند اما، موفق به ثبت نام نشده اند، در این مرحله، قادر به انجام این کار خواهند بود.

با این وجود، تاکنون، هیچ امکانی، جهت ثبت نام جاماندگان سهام عدالت فراهم نشده؛ اما، با تصویب طرح جدید دولت و با توجه به اعلام دولت، امکان ثبت نام جدید سهام عدالت، شامل حال سه گروه اصلی جاماندگان خواهد بود که در ادامه، در رابطه با این مشمولان، توضیحات لازم آورده شده است.

دستیار ویژه رئیس سازمان بورس در امور آن اعلام کرد که پرداخت سود آن به وراثت‌گران متوفیان صورت می‌گیرد در صورتی که پرداخت عمومی برای سود سهام عدالت در دسترس باشد.

سهام عدالت یک برنامه دولتی است که به منظور افزایش مشارکت افراد در سرمایه‌گذاری و ارتقاء نقش تعاون در اقتصاد، اجرا شده است. این برنامه به شکل توزیع سهام شرکت‌های دولتی به افراد مختلف معرفی می‌شود. هر شخصی که این سهام را دریافت کند، به عنوان سهامدار سهام عدالت شناخته می‌شود.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت دیجی سرگرمی هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  آخرین اخبار

  اخبار روز سایر رسانه ها

   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت دیجی سرگرمی هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

   تبلیغات متنی