کد مطلب: 34162

سهام عدالت | سود سهام عدالت | ارزش سهام عدالت | وام سهام عدالت

خبر فوری از ثبت نام وام سهام عدالت | چه کسانی می‌توانند وام سهام عدالت بگیرند؟

افرادی که می‌خواهد سهام عدالت سال ۱۴۰۳ را دریافت کنند، باید در سامانه سهام عدالت (https://pl.sahamedalat.ir) ثبت نام خود را انجام دهند. در غیر این صورت نمی‌توانند این وام را دریافت کنند.

خبر فوری از ثبت نام وام سهام عدالت | چه کسانی می‌توانند وام سهام عدالت بگیرند؟

قبل از هر چیز باید اشاره کنیم که در سال ۱۳۸۶ ثبت‌نام برای دریافت سهام عدالت صورت گرفت و تعدادی زیادی از افراد از دریافت این سهام جا ماندند. متولدین بعد از این سال هم از داشتن این سهام محروم مانده‌اند و تاکنون هیچ برای واگذاری این سهام به آن‌ها گرفته نشده است. به همین دلیل اولین شرط دریافت این وام، داشتن سهام عدالت است.

چه کسانی می‌توانند وام سهام عدالت بگیرند؟

آیا همه کسانی که برگه سهام ۵۰۰ هزار تومانی یا یک میلیون تومانی سهام عدالت را دریافت کرده‌اند، می‌توانند این وام را دریافت کنند؟ اگرچه شرط اول و اصلی دریافت این وام داشتن سهام عدالت است، اما این همه شرایط نیست و باید به موارد دیگری هم اشاره کنیم.

برای اطلاع از شرایط دریافت وام سهام عدالت و آموزش آن از سایت نظارت دات کام دیدن کنید.

سهام عدالت

ثبت‌نام در سامانه سهام عدالت

افرادی که می‌خواهد سهام عدالت سال ۱۴۰۳ را دریافت کنند، باید در سامانه سهام عدالت (https://pl.sahamedalat.ir) ثبت نام خود را انجام دهند. در غیر این صورت نمی‌توانند این وام را دریافت کنند.

عدم فروش حتی یک سهم از کل سهام

یکی دیگر از شرایطی که برای دریافت این وام ضرورت دارد، داشتن کل سهام است. تعدادی از سهامداران در چند سال اخیر اقدام به فروش مقداری سهم از سبد سهام عدالت خود کرده‌اند که با این شرایط قادر به دریافت وام نخواهند بود. این وام تنها برای کسانی در نظر گرفته شده است که حتی یک سهم از سبد خود را نفروخته و کل آن را در اختیار داشته باشند.

برای دریافت وام سهام عدالت داشتن کارت ملی هوشمند الزامیست؟

طبق خبرهای واصله، متقاضیان برای دریافت وام سهام عدالت باید حتما کارت ملی هوشمند داشته باشند. افرادی که به هر دلیلی تاکنون موفق به دریافت کارت ملی نشده و یا آن را گم کرده‌اند، قادر به دریافت این وام نخواهند بود.

ثبت‌نام در سامانه Sajam

یکی دیگر از شرایط دریافت این وام ثبت‌نام در سامانه سجام است.

شرایط سنی دریافت وام سهام عدالت

با توجه به اینکه ثبت‌نام برای دریافت سهام عدالت در سال ۱۳۸۶ صورت گرفت و حتی کم سن و سال‌ترین افرادی که موفق به دریافت این سهام شدند، در حال حاضر حداقل ۱۸ سال سن دارند، از نظر قانونی قادر به دریافت این وام خواهند بود.

سهام عدالت متوفیان

عدم توقف حکم سهام عدالت

اگر به هر دلیلی مراجع قضایی برای سهام عدالت متقاضی، حکم توقف صادر کرده باشند، امتیاز دریافت وام سهام از صاحب آن سلب می‌شود.

داشتن حساب در بانک‌های عامل

در حال حاضر پنج بانک (بانک‌های ملی، تجارت، ملت، صادرات و رفاه کارگران) وام سهام عدالت را پرداخت می‌کنند. توجه داشته باشید متقاضیان دریافت وام سهام عدالت باید در یکی از این بانک‌ها حساب داشته باشند.

سهام عدالتی ها منتظر سود

باید منتظر ماند و دید مرحله سوم پرداخت سود سهام عدالت مربوط به سال مالی ۱۴۰۱، آیا در تیرماه به حساب سهامداران واریز خواهد شد، یا خیر.

به گزارش تجارت نیوز؛ برای نخستین بار در تاریخ سهام عدالت، پرداخت سود این سهام سه مرحله‌ای شده است و پس از واریز سود مرحله نخست و دوم در ابتدای زمستان و انتهای سال گذشته، حالا سهامداران منتظر دریافت سود مرحله سود سهام عدالت هستند.

بر این اساس در حالی که به تازگی عسگر توکلی رئیس هیات مدیره شرکت‌های تعاونی سهام عدالت کشور از واریز سود سهام عدالت سال ۱۴۰۱ شرکت‌های سرمایه‌پذیر حداکثر تا پایان هفته گذشته به حساب آن‌ها خبر داده بود، حالا ولی اله جعفری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار گفته است برخی از شرکت‌ها سود سهام عدالت مربوط به عملکرد مالی ۱۴۰۱ را به شکل کامل واریز نکرده‌اند و از این شرکت‌ها، ۴ شرکت همچون فجر انرژی خلیج فارس اعلام کردند برنامه افزایش سرمایه دارند و درخواست خود برای افزایش سرمایه را هم بر روی سامانه کدال منتشر کردند.

این در حالی است که دو شرکت، سود سهام عدالت را بصورت کامل واریز نکرده‌اند و اعلامی هم درباره افزایش سرمایه نداشته‌اند. بر این اساس به محض اینکه این سود مرحله سوم سهام عدالت به شکل کامل از سمت شرکت‌ها واریز شود، مجوزهای لازم از شورای عالی بورس برای واریز اخذ خواهد شد، اما تا زمان تکمیل این وجه نمی‌توانیم برای واریز مرحله سوم زمان دقیق اعلام کنیم.

حالا باید منتظر ماند و دید مرحله سوم پرداخت سود سهام عدالت مربوط به سال مالی ۱۴۰۱، آیا در تیرماه به حساب سهامداران واریز خواهد شد، یا این که کماکان زور شرکتهای سهام عدالتی بر سازمان بورس و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی می‌چربد!

واریزی ۳۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی برای سهام عدالتی ها

عسکری توکلی؛ رئیس هیئت مدیره شرکت سهام عدالت کشور ظهر امروز، شنبه، در نشست خبری با اصحاب رسانه آمل با اشاره به توزیع سود سهام عدالت در سال جاری در دو مرحله گفت: این دو مرحله مانند سنوات گذشته در پایان آذر و پایان اسفند سال جاری انجام می‌شود.

 رئیس هیئت مدیره شرکت‌های تعاونی سهام عدالت کشور با اشاره به ارائه تسهیلات با سودهای کم‌بهره به سهامداران شرکت سهام عدالت گفت: سقف تسهیلات ۳۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان است.

عسکری توکلی؛ رئیس هیئت مدیره شرکت سهام عدالت کشور ظهر امروز، شنبه، در نشست خبری با اصحاب رسانه آمل با اشاره به توزیع سود سهام عدالت در سال جاری در دو مرحله گفت: این دو مرحله مانند سنوات گذشته در پایان آذر و پایان اسفند سال جاری انجام می‌شود. 

وی با بیان اینکه طلب مردم نسبت به مابقی مابه‌التفاوت سود اسفند سال گذشته در دستور کار دولت سیزدهم قرار گرفت، افزود: این سود طبق قرار با شرکت سپرده‌گذاری باید تا پایان خرداد انجام شود، اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

رئیس هیئت مدیره شرکت سهام عدالت کشور ابراز کرد: پرداخت نشدن این سود به تأخیر پرداخت دو شرکت برمی‌گردد که با توجه به عدم پرداخت آن در خرداد پیگیری‌های لازم از سوی سهام عدالت در دستور کار است تا در تیر ماه انجام شود.

توکلی بیشترین دستاورد سهام عدالت را به دولت سیزدهم مربوط دانست و گفت: در این دولت از میزان یک میلیون و 200 هزار تومان تا دو میلیون و 500 تومان سود برای هر فرد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد داشتیم.

وی با اشاره به ارائه تسهیلات با سودهای کم‌بهره به سهامداران شرکت سهام عدالت خاطرنشان کرد: این طرح در راستای آزادسازی سهام از سوی مقام معظم رهبری برای ماندگاری مردم در شرکت‌های سهام‌پذیر به دولت و مدیران سهام عدالت تکلیف می‌کند تا شرایطی برای تسهیلات‌دهی به مردم بیندیشند.

رئیس هیئت مدیره شرکت‌های تعاونی سهام عدالت کشور با اعلام اینکه طی این منویات جلسات مکرری از سوی کانون و اتحادیه شرکت‌های تعاونی سهام عدالت با مدیران دو بانک عامل انجام شود، افزود: با تصویب این طرح مقرر شد به هر یک از سهامداران در مرحله اول از 30 تا یک صد میلیون تومان تسهیلات ارائه شود.

توکلی ادامه داد: شرایط مردم برای دریافت این تسهیلات سهامدار بودن آن فرد، عدم آزاد بودن سهام فرد و عضویت در شرکت سرمایه‌پذیر است که توافقات اولیه انجام شده است و منتظر پایان انتخابات ریاست‌جمهوری هستیم تا مرحله عملیاتی آن آغاز شود که در مرحله نخست به خانواده‌ها پرداخت می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه برای حمایت از شرکت‌های سهام عدالت حضور یک رئیس‌جمهور بادرایت نیاز است تا این شرکت را باور داشته باشد، در ادامه از اجرای یک طرح جدید و مهم در این شرکت خبر داد و گفت: این طرح با دستور وزیر اقتصاد به بیمه مرکزی ارائه شد که بیمه شدن تمام سهام سهامداران در صورت خسارت از سوی شرکت سرمایه‌گذار طی چهار سال و غرامت 30 میلیون تومانی فرد فوت‌شده و تحت پوشش قرار گرفتن این بیمه شامل این طرح جدید می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: 15 میلیون تومان هزینه پزشکی توسط بیمه پرداخت می‌شود که این طرح مورد موافقت بیمه مرکزی قرار گرفته است و به‌زودی در سازمان بورس کشور نیز مصوب می‌شود. 

توکلی با یادآوری اینکه "هم‌اکنون 49 میلیون ایرانی از سود شرکت‌های سهام عدالت بهره‌مند می‌شوند."، عنوان کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم از 11 شرکتی که از سبد سهام عدالت خارج شده بودند با تلاش این دولت برگشت هر یک از این شرکت‌ها دستور کار قرار گرفت.

این مسئول گفت: در دولت شهید آیت‌الله رئیسی 130همت سود سهام بین سهامداران توزیع شد.

مراحل استعلام واریز سود سهام عدالت

شورای عالی بورس و بانک مرکزی چندی پیش طرح کارت اعتباری دارندگان سهام عدالت را به تصویب رساندند. برای دریافت وام با سهام عدالت اندیشه معاصر را دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

از سال ۹۹ ثبت نام کارت اعتباری سهام عدالت برای دارندگان سهام عدالت انجام شده است. براساس این طرح، دارندگان آن  می‌توانند به اندازه ۵۰ درصد ارزش روز  خود اعتبار دریافت کنند. به عبارتی دیگر، دارایی خود پشتوانه صدور کارت اعتباری برای هر فرد خواهد بود. این وام بدون ضامن در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

شرایط دریافت وام سهام عدالت ۱۴۰۳ اعلام شد

متقاضیان باید حتما دارای آن باشند، پس از آن می‌توانند با مراجعه به دو بانک عامل(ملی و تجارت) برای دریافت وام اقدام کنند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت وام سهام عدالت

برای دریافت این وام نیاز به جمع‌آوری مدارک خاصی نیست و همان احراز هویتی که توسط سجام انجام می‌شود و سپس به بانک اطلاع داده می‌شود، مبنای دریافت کارت اعتباری است. یعنی یک‌بار برای همیشه احراز هویت انجام شده و با کد بورسی که دریافت شده است دیگر نیاز به مدارک جدیدی نیست.

چطور کارت اعتباری سهام عدالت دریافت کنیم؟

برای دریافت کارت اعتباری آن در گام اول باید وارد سامانه samanese.ir شد. پس از آن وضعیت آن بررسی شده و ۴ پنجره پیش روی متقاضیان باز می‌شود که عبارت است از: صورت وضعیت دارایی سهام، شماره شبا بانکی، شماره تلفن همراه و آزادسازی سهام عدالت.

مبلغ وام سهام عدالت چقدر است؟

مبلغ دریافت کارت اعتباری آن برای افراد متفاوت است. اما به صورت کلی بسته به سقف ۶۰ درصد ارزش دارای آن این وام برای متقاضیان در نظر گرفته شده است.

بازپرداخت تسهیلات سهام عدالت چقدر است؟

بر اساس مصوبه شورای عالی بورس و بانک مرکزی زمان بازپرداخت اقساط تسهیلات آن نیز سه سال است و در صورتی که متقاضیان طی یک ماه، اقساط تسهیلات دریافت شده را بازپرداخت کنند، سود به آن تعلق نخواهد گرفت.

نکته قابل توجه این است که، سهامدارانی که وام ۱۰میلیون تومانی دریافت می‌کنند ۳۶۲ هزار تومان و کسانی که وام ۵ میلیون تومانی می‌گیرند باید ۱۸۱ هزار تومان بابت قسط پرداخت کنند.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت دیجی سرگرمی هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  آخرین اخبار

  اخبار روز سایر رسانه ها

   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت دیجی سرگرمی هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

   تبلیغات متنی