کد مطلب: 33967

شرایط صدور دسته چک در ۱۴۰۳ | نحوه درخواست دسته چک | این افراد از خدمات بانکی محروم می شوند

بر اساس بند ۷ تبصره ۸ ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم مصوب سال ۹۹ افراد باید محل سکونت خود را به سامانه املاک و اسکان اظهار کنند. به گفته مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی بیش از ۲۰ دستگاه به این سامانه متصل هستند. یکی از دستگاه‌هایی که باید به سامانه‌های خود را به این سامانه متصل کند بانک مرکزی است.

 شرایط صدور دسته چک در ۱۴۰۳ | نحوه درخواست دسته چک | این افراد از خدمات بانکی محروم می شوند

 

مهران محرمیان، معاون فناوری‌ های نوین، در پاسخ به سوالی درباره عدم اتصال بانک مرکزی به سامانه اسکان و استعلام چک‌ های صیادی،اعلام کرد که تست‌ها در حال انجام است و تا پانزدهم تیرماه عملیاتی خواهد شد. در این مرحله اول، اقدام به صدور دسته چک نخواهیم کرد و به افراد فقط هشدار داده خواهد شد. به تدریج، برای افرادی که هنوز محل سکونت خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت نکرده‌اند، جلوی صدور دسته چک جدید گرفته خواهد شد.

بر اساس بند ۷ تبصره ۸ ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم مصوب سال ۹۹ افراد باید محل سکونت خود را به سامانه املاک و اسکان اظهار کنند. به گفته مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی بیش از ۲۰ دستگاه به این سامانه متصل هستند. یکی از دستگاه‌هایی که باید به سامانه‌های خود را به این سامانه متصل کند بانک مرکزی است.

طبق قانون مذکور، اگر فردی محل سکونت خود را در سامانه اسکان اعلام نکند باید از دریافت برخی خدمات از جمله خدمات بانکی محروم شود.

وی همچنین در در پاسخ مبنی براینکه چرا از بهمن سال قبل که قرار بود مدل جدید اعتبارسنجی در نظام بانکی اجرایی شود تا کنون هنوز این مدل عملیاتی نشده است؟ گفت: از بهمن سال قبل تا کنون در حال تست های نهایی هستیم. امروز هم جلسه ای برای چک آخرین وضعیت داشتیم. اماده هستیم تا اولین بانک را عملیاتی کنیم.در مرحله اول مدل جدید اعتبارسنجی در یک بانک کوچک عملیاتی می شود و اگر مشکلاتی بود سریع مشخص شود و بعد به تدریج برای کل شبکه بانکی عملیاتی شود.

تمامی افرادی که قصد درخواست دریافت دسته چک مربوط به یکی از حساب های بانکی خود را دارند، ملزم به مراجعه حضوری در یکی از شعبه های بانک مورد نظر، ارائه مدارک لازم برای صدور دسته چک و در نهایت پر کردن فرم مخصوص یکی از انواع دسته چک موجود می باشند.

پس از فراهم کردن تمامی شرایط مورد نیاز برای صدور چک و گذراندن تمامی مراحل آن یک دسته چک به نام دسته چک صیادی برای دارندگان حساب ارسال خواهد گردید که با استفاده از آن می توانند از حساب جاری خود برداشت کرده و مبلغ مورد نظر را در وجه فردی دیگر منتقل کنند .

از آنجایی که دسته چک صیادی با دسته چک های عادی در نحوه صدور و انتقال چک برای دیگر افراد متفاوت می باشد لذا در ادامه مقاله به ارائه مطالبی در رابطه با این نوع دسته چک ، شرایط دریافت و ویژگی های آن پرداخته شده است.

نحوه درخواست دسته چک

همانطور که گفته شد برای دریافت دسته چک مربوط به یک حساب جاری بانکی نیاز به مراجعه حضوری دارنده حساب بانکی و ارائه مدارک مورد نیاز برای دریافت دسته چک مورد نظر می باشد. این مدارک عبارت هستنداز:

 ارائه کپی از تمامی صفحات شناسنامه فرد متقاضی دریافت دسته چک.

 به همراه داشتن یک قطعه عکس.

 در صورتی که فرد دارنده حساب مستاجر باشد لازم است تا یک نسخه کپی شده از اجاره نامه را به همراه خود داشته باشد.

 به همراه داشتن نسخه فتوکپی از تمامی مدارک شغلی فرد. 

 به همراه داشتن یکی از قبوض آب ، برق ، گاز و ... برای ثبت آدرس دقیق محل سکونت و یا ارائه نسخه فتوکپی از مدرک محل سکونت خود.

 به همراه داشتن یک فرد معتبر به عنوان معرف خود.

پس از ارائه مدارک ذکر شده توسط فرد متقاضی درخواست دسته چک، بانک مورد نظر اقدام به بررسی شرایط تعریف شده برای صدور دسته چک در فرد مراجعه کننده می کند. این شرایط عبارتند از:

 از زمان افتتاح حساب جاری او در بانک مورد نظر حداقل مدت زمان دو سال باید گذشته باشد.

 لازم است تا فرد متقاضی دارای محل سکونت و یا محل کار ثابت باشد.

 فرد متقاضی دارای سابقه بد حسابی و چک برگشتی در گذشته نباشد.

 متقاضی باید یک حساب سپرده بلند مدت با حداقل موجودی ۵ میلیون تومان در بانک مورد نظر داشته که حداقل ۶ ماه از زمان بازگشایی آن گذشته باشد.

در صورتی که دارنده حساب تمامی شرایط ذکر شده در بالا را داشته باشد آنگاه مجاز به ثبت درخواست صدور یکی از انواع دسته چک های صیادی موجود ( دسته چک عادی ، تایید شده و یا تامین شده ) خواهند بود.

نحوه استفاده از دست چک صیادی

در حال حاضر با توجه به الزام ایجاد شده از سوی بانک مرکزی و نظر به قانون جدید صدور چک ، تمامی افرادی که قصد دریافت دسته چک برای حساب جاری خود دارند تنها قادر به دریافت دسته چک صیادی بوده و دیگر نیازی به استفاده از دسته چک های عادی که تا قبل از  ایجاد چک صیادی وجود داشت نیستند . برای این منظور قبل از هر کاری باید یک حساب جاری در بانک مورد نظر برای خود باز کنند، پس از انجام این کار لازم است تا به صورت حضوری به بانک مورد نظر مراجعه کرده و اقدامات اولیه دریافت چک صیادی را از سامانه صیاد سپری کنند.

پس از تایید واجد شرایط بودن مراجعه کننده توسط بانک ، وی مجاز به طی کردن ادامه مراحل مربوط به دریافت چک صیاد می باشد. این مراحل عبارتند از :

 پس از انجام استعلام چک صیاد و اطلاع از سابقه فرد متقاضی دریافت چک صیاد در صورت داشتن هرگونه سوء اثر در رابطه یا وجود چک های برگشتی لازم است تا نسبت به برطرف کردن آن ها اقدامات لازم را انجام دهد.

 به همراه داشتن یک فرد معتبر به عنوان معرف خود در بانک .

 در صورت تایید شدن فرد معرف توسط بانک، متقاضی می تواند درخواست دریافت دسته چک صیادی خود را ثبت کند .

چناچنه تمامی مدارک ارائه شده مورد تایید بانک قرار گیرد در این صورت دسته چک صیاد برای فرد درخواست کننده صدور خواهد گشت.

ویژگی های دسته چک صیاد

با توجه به استقبال بالایی که از دسته چک صیادی صورت گرفت لازم است تا در ادامه به ذکر مزایا و معایب آن پرداخته شود. از جمله ویژگی های دسته چک صیاد عبارتند از:

 عدم نیاز به مراجعه حضوری افراد دارنده چک به منظور دریافت خدمات مربوط به دسته چک.

 امکان گرفتن استعلام از صادر کننده چک.

 کاهش چشمگیر میزان کلاهبرداری های مربوط به صدور چک های بی اعتبار و بی ارزش.

 عدم امکان به سرقت رفتن و یا مفقود شدن دسته چک.

 فراهم کردن شرایطی که در آن افراد بد حسابی و دارای سابقه چک برگشتی امکان دریافت دسته چک را نداشته باشند.

 امکان صدور چک در وجه حامل برای دسته چک های صیاد وجود نداشته و باید مشخصات دقیق دریافت کنند آن تعیین گردد.

۷- کاهش چشمگیر در هزینه و زمان مراجعین بانک ها.

۸- جلوگیری از ایجاد ازدحام مراجعه کنندگان در شعبات بانک ها./گسترش نیوز

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت دیجی سرگرمی هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  آخرین اخبار

  اخبار روز سایر رسانه ها

   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت دیجی سرگرمی هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

   تبلیغات متنی