کد مطلب: 32997

خبر خوش برای بدهکاران مالیاتی | پرداخت مالیات ۱۴۰۲ در ۱۵ قسط مساوی

رئیس‌ کل سازمان امور مالیاتی درباره شرایط پرداخت مالیات ۱۴۰۲ به صورت اقساط توضیحاتی را بیان کرد.

خبر خوش برای بدهکاران مالیاتی | پرداخت مالیات ۱۴۰۲ در ۱۵ قسط مساوی

رئیس‌ کل سازمان امور مالیاتی درباره شرایط پرداخت مالیات ۱۴۰۲ به صورت اقساط توضیحاتی را بیان کرد.

سید محمدهادی سبحانیان افزود: بی نیازی به تسلیم اظهارنامه مالیاتی، تکمیل جداول درآمد و هزینه و نگهداری اسناد و مدارک از مزایای استفاده از تبصره ماده (۱۰۰) است. هر مؤدی که از چک الکترونیک استفاده کند می‌تواند مالیات مقطوع خود را در ۱۵ قسط بپردازد.

وی با اشاره به موعد زمانی پرداخت مالیات اصناف و مشاغل در خرداد ماه گفت: به‌منظور تسهیل تکالیف مشاغل خرد و تکریم مؤدیان و برقراری بیش از پیش عدالت مالیاتی، صاحبان مشاغلی که مجموع فروش خالص کالا و ارائه خدمات آنها در سال ۱۴۰۲ حداکثر صد و پنجاه برابر معافیت موضوع ماده (۸۴) قانون مالیات‌های مستقیم یعنی مبلغ ۱۸ میلیارد تومان بوده و فرم مالیات مقطوع برای آن‌ها در درگاه خدمات الکترونیک سازمان بارگذاری می‌شود، مشمول استفاده از تسهیلات تبصره ماده (۱۰۰) هستند.

سبحانیان با اشاره به مزایای قابل توجه استفاده از این تبصره قانونی بیان کرد: صاحبان مشاغلی که از تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم استفاده می‌کنند، ضمن اینکه مالیاتشان به صورت مقطوع تعیین می‌شود، از مزایایی، چون بی نیازی به تسلیم اظهارنامه مالیاتی، تکمیل جداول درآمد و هزینه و نگهداری اسناد و مدارک و عدم امکان ورود به پرونده توسط ادارات و رسیدگی توسط مأموران مالیاتی برخوردار می‌شوند.

وی مراجعه نکردن به ادارات و قرار نگرفتن در فرایند طولانی تشخیص و رسیدگی را از جمله مزایای اجرای تبصره ماده (۱۰۰) عنوان کرد و افزود: مراجعه نکردن به ادارات ضمن صرفه‌جویی در وقت و هزینه، باعث سرعت بیشتر در پیشبرد انجام امور خواهد شد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور امکان تقسیط بلندمدت مالیات نسبت به دوره‌های قبل و افزایش سقف بخشودگی جرائم مالیاتی نسبت به تسلیم اظهارنامه را از دیگر امکانات برخورداری از تبصره ماده (۱۰۰) دانست و گفت: چنانچه مؤدی در زمان درخواست پرداخت مالیات به صورت قسطی بابت عملکرد سال‌های قبل، بدهی نداشته باشد می‌تواند مالیات مقطوع یا ابرازی خود را در ۱۲ قسط به صورت مساوی پرداخت کند.

وی اظهارکرد: همچنین هر مؤدی که از چک الکترونیک استفاده کند(فارغ از اینکه بدهی داشته باشد یا نداشته باشد) می‌تواند مالیات مقطوع خود را در ۱۵ قسط پرداخت کند.

سبحانیان با اشاره به اینکه هزینه‌های اجاره محل کسب مؤدی نیز در تعیین مالیات واحدهای کسبی استیجاری لحاظ خواهد شد، تصریح کرد: تا مبلغ ۱۵% مازاد بر درآمدهای اعلام شده در فرم تبصره ماده (۱۰۰) مشمول مالیات و جرائم ماده ۱۹۲ نخواهد شد./تسنیم

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار از پلیکان

  آخرین اخبار

  اخبار روز سایر رسانه ها

   اخبار از پلیکان

   تبلیغات متنی