کد مطلب: 32923

پیش بینی غافلگیرکننده از آب و هوای تابستان امسال !

گفتگوی روزنامه هم‌میهن با صادق ضیاییان رئیس مرکز پیش‌بینی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی را بخوانید که در این مطلب پیش بینی کرده است که تابستانی گرم‌تر از همیشه در راه ایران است.

پیش بینی غافلگیرکننده از آب و هوای تابستان امسال !

هم‌میهن گفتگویی با صادق ضیاییان(رئیس مرکز پیش‌بینی سازمان هواشناسی) داشته که چند نکته جذاب دئارد، نکاتی که احتمالا پاسخی به کنجکاوی‌های اخیر درباره وضعیت متفاوت آب و هوا در ایران است.

تابستان امسال خنک است؟ باران‌ها ادامه دارد؟

فعلاً برای تابستان و پاییز ادامه ورود این سامانه‌ها پیش‌بینی نمی‌شود و البته تابستانی گرم‌تر از میانگین‌ بلندمدت کشوری خواهیم داشت؛ افزایش دمایی نزدیک به یک تا دو درجه که نشان می‌دهد باید منتظر تابستانی گرم‌تر از سال‌های دیگر باشیم. ه‌طور کلی پیش‌بینی می‌شود دمای هوا نسبت به میانگین بلندمدت کشور، یک تا دو درجه گرمتر باشد. دمای میانگین بلندمدت در ایران هم نزدیک به 27/9 درجه سانتی‌گراد است. این موضوع ممکن است باعث افزایش موارد آتش‌سوزی در مراتع ‌شود، به‌خصوص در مناطقی که بارش‌های بهاره خوبی داشتند و گیاهان رشد کرده‌اند ممکن است افزایش تعداد آتش‌سوزی‌ها در مراتع را داشته باشیم.

بارش‌های اخیر، وضعیت آب کشور را رو به راه کرده؟

بارش‌های بهار امسال بیشتر در جنوب کشور رخ داد و به‌دنبال آن میانگین بارش کشور افزایش یافت، اما باید به این نکته اشاره کنیم که این میانگین بارش، بیانگر وضعیت کشور از نظر بارش نیست؛ چون پراکندگی بارش‌های بهار بسیار نامتناسب بود و بسیاری از استان‌ها در نوار شمالی کشور مانند تهران و البرز بارش‌های کمتر از نرمال داشتند. برخی از استان‌ها کمبود بارش و بسیاری هم بارش‌های فراتر از نرمال داشتند. آیا می‌توانیم بگوییم این موضوع(بارش‌های سه ماه اخیر) می‌تواند شروع روند پربارشی در کشور باشد؟ پاسخ آن خیر است.  آیا این بارش‌ها کم‌آبی‌های ایران را جبران خواهد کرد یا خیر؟ نمی‌توان این بارش‌ها را ترسالی نامید و در خوشبینانه‌ترین حالت می‌توان گفت، سال نرمالی را از نظر میزان بارش‌ها داشتیم. البته در تعریف سال نرمال، بارش‌های زمستانه هم باید مناسب باشد اما ما بارش‌های زمستانه خوبی نداشتیم

کدام ماه تابستان و چقدر باران خواهد آمد؟ وضعیت پاییز چه خواهد بود؟

حداکثر بارش تابستانه در ایران، چهار درصد بارش سالانه است و کشور ما از نظر منطقه جغرافیایی بارش‌های تابستانه زیادی ندارد، اما می‌توانیم سامانه بارشی«مانسون» را در جنوب شرق کشور و در ماه‌های آخر تابستان پیش‌بینی کنیم. ممکن است فعالیت مانسون در این منطقه شروع شود و بارش‌هایی داشته باشیم. ازطرف‌دیگر پیش‌بینی می‌شود که بارش‌های پاییزه هم دیرتر آغاز شود.  در هفته‌های آینده به‌سمت افول این سامانه می‌رویم و تقریباً دیگر می‌توان گفت که سامانه‌های جوی از حالت بهاره به تابستانه تبدیل و الگوهای تابستانه در منطقه ما تقویت می‌شود. 

شمال خشک‌تر می‌شود، جنوب مرطوب‌تر

مناطق نیمه‌شمالی کشور می‌توانند خشک‌تر و مناطق نیمه‌جنوبی می‌توانند افزایش بارش را داشته باشند، اما مداوم و مناسب نیست و سیل‌آساست. تا امروز در 50 سال گذشته زمین حدود یک‌درجه گرم شد، اما مناطقی مانند ایران دوبرابر گرم‌تر شده است؛ یعنی نزدیک به دو درجه./برترین‌ها

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار از پلیکان

  آخرین اخبار

  اخبار روز سایر رسانه ها

   اخبار از پلیکان

   تبلیغات متنی