کد مطلب: 31666

کارت یارانه | وام خردی کالا با کارت یارانه | گرفتن سبد کالا با کارت یارانه

واریز 2/080/000 تومان به کارت یارانه این خانوارها | عیدی ویژه رئیسی واریز شد

شرایط جدید واریزی جذاب بحساب کارت یارانه سرپرستان خانوارها اعلام شد.

واریز 2/080/000 تومان به کارت یارانه این خانوارها | عیدی ویژه رئیسی واریز شد

دولت مبلغ جدیدی به کارت یارانه سرپرستان خانوارها واریز کرده است. این مبلغ تا 3 ماه ماهانه به کارت یارانه سرپرستان واریز خواهد شد. در ادامه جزئیات واریزی جدید دولت رئیسی به کارت یارانه سرپرستان را با هم می خوانیم.

این ۱۱ کالا را با کارت یارانه بخرید

مشاور معاون رفاهی و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جزئیات سبد ۱۱ قلمی غذایی برای حمایت از خانوارهای مشمول در طرح کالابرگ الکترونیک را تشریح کرد.

سیدرضا یحیوی با اشاره به اجرای طرح فجرانه که از ۱۷ بهمن‌ماه اعتبار آن تخصیص و از ۱۸ بهمن‌ماه اجرایی شده و به مدت سه ماه ادامه دارد، درخصوص جزئیات سبد غذایی برای حمایت از خانوارهای مشمول این طرح  گفت: براساس جدول تهیه شده، ماهانه برای هر نفر ۳ لیتر شیر، یک بسته ۴۰۰ گرمی پنیر uf، یک دبه ۲.۵ کیلویی ماست کم‌چرب، یک کیلو تخم مرغ، یک کیلو گوشت مرغ، یک بسته ۸۱۰ گرمی روغن مایع، یک بسته ۷۰۰ گرمی ماکارونی، ۲ کیلو برنج، نیم کیلو قند و شکر، یک کیلو و ۲۰۰ گرم حبوبات و نیم کیلو گوشت منجمد گوساله در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه در مرحله جدید این طرح «شرط ۲۰۰ هزار تومان خرید از یارانه» حذف شده و اعتبار تشویقی نیز از ۱۲۰ هزار تومان به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافته است، سبد ۱۱ قلمی برای تأمین حداقل کالری، پروتئین، ریزمغذی و ویتامین‌های لازم برای هر فرد شامل گوشت مرغ، گوشت قرمز، برنج، روغن، ماکارونی، شیر، پنیر، ماست، قند و شکر، تخم‌مرغ و حبوبات با قیمت‌های مبنای سال ۱۴۰۱ انتخاب شده و مابه‌التفاوت آن قیمت‌ها با قیمت روز (۱۴۰۲) از محل یارانه جدید دولت تأمین خواهد شد.

مشاور معاون رفاهی و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: به عبارتی قیمت روز سبد مشتمل بر ١١ قلم که حجم، وزن و کالای مشخصی دارد، ۷۴۳ هزار و ۷۵۰ تومان بوده که خانوارهای دهک‌های اول تا هفتم درآمدی در صورت خرید بسته باید قیمت سال ۱۴۰۱ آن را به مبلغ ۵۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان خریداری می‌کنند و مابه‌التفاوت آن تا قیمت روز (به مبلغ ۲۲۰ هزار و ۴۵۰ تومان) از محل اعتبار جدید دولت تأمین خواهد شد.

یحیوی تصریح کرد: از همین رو می‌توان گفت با اجرای طرح فجرانه، فردی با دهک درآمدی یک تا ۳ به جای دریافت ۴۰۰ هزارتومان یارانه، ۶۲۰ هزارتومان و فردی با دهک درآمدی چهار تا هفت، به جای دریافت ۳۰۰ هزارتومان، ۵۲۰ هزارتومان یارانه دریافت خواهند کرد. به طور مثال یک خانواده 4 نفره مبلغ 2 میلیون و 80 هزارتومان یارانه دریافت خواهند کرد.

کارت یارانه

مشاور معاون رفاهی و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد که هر کدام از اقلام تعریف شده در سبد غذایی اعتبار تشویقی مشخصی دارند که در صورت خرید تنها اعتبار تشویقی آن قلم به فرد تعلق می‌گیرد.

علیرضا عسگریان درباره کالابرگ الکترونیکی گفت: مردم اعتباری دریافت کرده و با آن کالا برای مصرف خودشان تهیه می‌کنند. به این ترتیب، هیچ نوع نقدینگی بی‌حسابی در جامعه تزریق نشده که بخواهد تورم‌زا باشد و این یکی از بهترین شکل‌های توزیع ثروت و یارانه در کشور است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، از آنجا که برخی محافل اقتصادی از سال گذشته بر تورم‌زا بودن طرح‌هایی مانند کالابرگ الکترونیکی به دلیل تضمین دولت نسبت به تامین برخی اقلام تاکید می‌کردند، علیرضا عسگریان (معاون اقتصادی و رفاهی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) به انتقادات مطرح شده درباره تامین منابع اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی پاسخ داد.

عسگریان با بیان این مطلب که «طرح کالابرگ الکترونیکی به خاطر ماهیت خود تورم‌زا نخواهد بود» گفت: منابع تامین کالابرگ الکترونیکی همان یارانه نقدی است که قبلا به مردم داده می‌شد و به همین دلیل چون با خرید کالا در این طرح مواجه هستیم، اتفاقاً بیش از سایر موارد پرداختی با تورم همراه نخواهد بود. 

منابع لازم برای طرح کالابرگ الکترونیکی دیده شده است

وی با بیان اینکه «از این به بعد هر طرحی که در رابطه با پرداخت انتقالی به مردم با هدف تقویت تغذیه مطرح شود، مانند همین طرح کالابرگ الکترونیکی اعتباری است» اظهار کرد: حتی اگر فرض شود که ما در آینده طرحی را اجرا کنیم که بخشی از وسایل زندگی فرد نیز تامین شود؛ حتی در آن صورت نیز طرح به صورت اعتباری اجرا خواهد شد. یعنی فرد برای تهیه کالا می‌تواند تنها همان کالای درنظر گرفته شده را از یک مرکز معین شده خاص با یک قیمت مقطوع خریداری کند تا اعتبار برایش منظور شود.

معاون اقتصادی و رفاهی وزیر کار اضافه کرد: اگر همین ۲۲۰ هزار تومان مشخص شده در طرح کالابرگی فجرانه را در نظر بگیریم، می‌بینیم که هدایت مصرف کننده به خوبی صورت گرفته چون تنها در صورتی از این ۲۲۰ هزار تومان به ازای هر نفر بهره‌مند خواهید شد که یکی از همان ۱۱ قلم کالای اساسی و ضروری غذایی که معین شده را از مراکز متصل به شبکه کالابرگ الکترونیکی خرید کنید. لذا چنین طرحی که به این شکل هدف‌گیری شده و منابع آن وارد خارج حوزه‌های مصرف و تولید نمی‌شود، تورم‌زا نخواهد بود. 

عسگریان با تاکید بر اینکه «امکان ندارد برای اجرای چنین طرحی منابع مالی دیده نشده باشد» گفت: اینکه بین تصویب طرح کالابرگ الکترونیکی و اجرای آن فاصله افتاد، به خاطر این بود که مثلا امکان این وجود نداشت که بدون دیدن منابع لازم و اعتبارات یارانه اضافی و تشویقی کالابرگ از ۸۰ هزار تومان به ۱۲۰ هزار تومان افزایش یابد. زیرا غیرممکن است برای چنین طرحی بخواهیم از بانک مرکزی پول استقراض کنیم.

هیچ استقراضی در کار نیست

وی افزود: زیرساخت‌ها و مقدمات اجرای طرح یارانه‌ای جدید از یک ماه گذشته کاملاً فراهم شده بود. تنها علت عقب افتادن اجرای این طرح، مشخص کردن منابع آن بدون هیچ نوع استقراض یا چاپ پول یا کسر کردن از سایر هزینه‌ها تامین شود. اگر منابع طرح در سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها مستقر شود، طرح‌ها به فوریت در دستور کار قرار می‌گیرند و اجرا می‌شوند. 

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ سوالی پیرامون آنکه «آیا دولت در طرح کالابرگ الکترونیکی مطابق آنچه در مجلس تکلیف شد، متعهد به حفظ قیمت‌های کالاهای اساسی پس از حذف ارز ترجیحی به اندازه قیمت‌های شهریور ۱۴۰۰ است؟» توضیح داد: بحث قیمت‌های شهریور ۱۴۰۰ و حفظ آن در چهارچوب بودجه سنواتی بود. در واقع وقتی سال ۱۴۰۰ تمام شد، ما با ورود به سال ۱۴۰۱ ضوابط جدید داریم. به این ترتیب ما به حفظ قیمت‌های شهریورماه سال ۱۴۰۱ متعهد خواهیم بود. تازه از نظر حقوقی و قانونی چون درباره بودجه سالیانه و سنواتی حرف می‌زنیم، از نظر قانونی می‌توانستیم و این اختیار را داشتیم به قیمت‌های ابتدای سال ۱۴۰۲ متعهد باشیم. 

عسگریان ادامه داد: هرچقدر منابع اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی توسط دولت و مجلس بیشتر تامین شود، مستقیماً ارزش ایجاد شده در آن به بخش تولید کالاهای اساسی در داخل بازمی‌گردد. یعنی حتی اگر منابع به ۳۰ یا ۴۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای این طرح برسد، بازهم به تولید خودمان برمی‌گردد. این درحالی است که برای اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی تا اینجا ۲۵ هزار میلیارد تومان نیز مصرف نشده است! 

وی با اشاره به اینکه اساسا طرح‌های کالابرگی که نسبتی با تولید کالا و مصرف دارند، نمی‌توانند تورم‌زا باشند، گفت: مردم اعتباری دریافت کرده و با آن کالا برای مصرف خودشان تهیه می‌کنند. به این ترتیب، هیچ نوع نقدینگی بی‌حسابی در جامعه تزریق نشده که بخواهد تورم‌زا باشد و این یکی از بهترین شکل‌های توزیع ثروت و یارانه در کشور است. به ویژه اینکه منابع اجرای این طرح نیازمند حذف یا اضافه کردن چیزی به بودجه نبوده و جزء منابع جاری و از قبل مشخص شده دولت در بودجه بابت هدفمندسازی یارانه‌ها بوده است. 

معاون اقتصادی و رفاهی وزارت تعاون ادامه داد: سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها قرار است باتوجه به ملاحظات سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی، هر طرحی که تصویب می‌کند با ارائه کامل منابع به دولت توصیه کند. به همین دلیل است که ما برای اولین بار در این دولت موفق شدیم شتاب رشد نقدینگی را کاهش دهیم. به خاطر آنکه کنترل بسیار سختی در این زمینه برای مهار نقدینگی در دستور کار داریم و به همین دلیل طرح کالابرگی خود را سه ماهه اعلام کردیم تا منابع اجرایی تداوم آن در بودجه سال آینده تعیین تکلیف شود. ضمن اینکه گران کردن هیچ کالایی مبنای افزایش منابع ارائه کالابرگ الکترونیکی نبوده است و مردم در این زمینه نیز فعلاً خیال‌شان راحت باشد.

منبع: ايسنا
آنچه دیگران میخوانند
 • ناشناس ارسالی در

  سلام از کالابرگ استفاده نمیکنم لطفاً مبلغ تشویقی را به حسابم ارجاع دهید

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت دیجی سرگرمی هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  آخرین اخبار

  اخبار روز سایر رسانه ها

   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت دیجی سرگرمی هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

   تبلیغات متنی