کد مطلب: 31487

درگذشت | آخرین اخبار درگذشت | خبر درگذشت | پیام تسلیت

فوری/ درگذشت جانسوز یک مقام دولتی | علت فوت و آخرین تصاویر قبل از درگذشت

نماینده اسبق مجلس خبرگان رهبری دار فانی را وداع گفت.

فوری/ درگذشت جانسوز یک مقام دولتی | علت فوت و آخرین تصاویر قبل از درگذشت

آیت‌الله «علی ارومیان» نماینده اسبق مجلس خبرگان رهبری دار فانی را وداع گفت.

آیت‌الله «علی ارومیان»، پدر سه شهید گلگون‌کفن و نماینده اسبق مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی دار فانی را وداع گفت.

نوه دختری آیت‌الله ارومیان روز چهارشنبه بیان کرد: آیت‌الله ارومیان از پنج‌شنبه گذشته در بیمارستان بستری بود و شب گذشته و در ۹۲ سالگی به علت ایست قلبی به دیار باقی شتافت.

حجت‌الاسلام محمدعلی سلیمانی افزود: آیین تشییع و وداع با آیت‌الله ارومیان امروز در قم برگزار شده و پیکر ایشان برای دفن در گلشن زهرا(س) مراغه به زادگاهش انتقال می‌یابد.

این روحانی مبارز دوران انقلاب، دو دوره نماینده مردم آذربایجان‌شرقی در مجلس خبرگان رهبری و همچنین نماینده مجلس شورای اسلامی بود و پس از آن نیز در دفتر استفتائات آیت‌الله العظما خامنه‌ای در تهران عضویت داشت.

گفتنی است سه فرزند آیت‌الله ارومیان در دوران دفاع مقدس به شهادت رسیدند و فرزند چهارمش نیز در جزیره مجنون و طی سال‌های پایانی جنگ به درجه رفیع جانبازی نایل شد.

آیت‌الله ارومیه همچنین مدتی هم امام جمعه میانه بود و سوابق بسیار درخشانی ایشان در مبارزه با طاغوت و هدایت مردم مراغه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، همچنان در محافل مردمی این شهرستان بازگو می‌شود.

درگذشت

مسئولیّت ها: نمایندگى حضرت امام خمینى (ره)، سرپرستى ارگان‌ هاى انقلابى مراغه، اداره پادگان، شهربانى و ژاندارمرى مراغه تا تعیین فرمان‌دهى رسمى از مرکز، دو دوره نمایندگى مجلس شوراى اسلامى، امامت جمعه شهرستان میانه، نمایندگى مجلس خبرگان رهبرى در دوره‌هاى دوم و سوم و عضویّت در دفتر مقام معظّم رهبرى - دامت برکاته - براى پاسخ‌گویى به مسائل شرعى. 

آیت الله ارومیان در عین حال پدر سه شهید به نام‌‌هاى مهدى ارومیان، رضا (عبدالحمید) و محسن ارومیان هستند. فرزند چهارم ایشان نیز در درگیرى با منافقین در جزیره مجنون مجروح و جانباز شدند.

آیت‌الله شیخ علی ارومیان مبلّغی توانمند و تلاش‌گری خستگی‌ناپذیر است که عمر بابرکت خود را در جهت ترویج معارف الهی و پاسداری از ارزش‌های انقلاب اسلامی سپری ساخته و در این مسیر از جان و مال و فرزندان خویش مایه گذاشته‌است. 

آیت‌الله علی ارومیان در سال ۱۳۱۱ ه. ش برابر با ۱۳۵۱ ه. ق در خانواده‌ای مؤمن و متعهد در مراغه از توابع استان آذربایجان شرقی به دنیا آمد. 

وی پس از فراگیری قرآن و دروس متداول در مکتب‌خانه به مدارس جدید رفت و تا مقطع متوسطه به صورت متفرقه شرکت کرد. 

پس از آن به سبب علاقه به تحصیل علوم دینی، به فراگیری دروس حوزوی در مدرسه علمیه مراغه پرداخت. وی دروس مقدماتی را نزد حضرات شیخ عزیز ادیب، حجت‌الاسلام مدرس و آیت‌الله حاج میرزا حسین هبة‌اللهی فراگرفت. سپس برای تکمیل تحصیلات ره‌سپار حوزه علمیه قم شد و سطوح عالیه را از محضر آیت‌الله میرزا مسلم ملکوتی آموخت. 

آن‌گاه به نجف اشرف رفت و از دروس خارج فقه و اصول آیات عظام: سیدمحمود شاهرودی، سیدابوالقاسم خویی، سیدمحسن حکیم، سیدعبدالله شیرازی و امام خمینی، بهره‌ها برد. 

 وی در کنار تحصیل از تدریس نیز غافل نبود و از این رهگذر فضلا و طلاب بسیاری از خرمن دانش وی بهره برده‌اند. 

 آیت‌الله ارومیان پیش از پیروزی انقلاب، در جریان مبارزات ضد رژیم و به تبلیغ اسلام و مبارزه علیه طاغوت پرداخت. وی پس از پیروزی انقلاب نیز کلیه مسئولیت‌های اجتماعی، سیاسی مراغه را به عهده گرفت و به سر و سامان‌دادن اوضاع پرداخت و اکنون در تهران به فعالیت‌های فرهنگی اشتغال دارد. 

آنچه دیگران میخوانند
 • ناشناس ارسالی در

  خدابیامرزش. به. هرحال. عمر. خودش کرده

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار از پلیکان

  آخرین اخبار

  اخبار روز سایر رسانه ها

   اخبار از پلیکان

   تبلیغات متنی