کد مطلب: 31232

هواشناسی | برنامه هواشناسی | هواشناسی تهران

فوری/ هشدار وحشتناک هواشناسی به مردم؛ یخبندان در 6 استان | مردم منتظر سیل و کولاک باشند

سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی ورود یخبندان شدید و بی سابقه و سامانه بارشی جدید به کشور خبر داد.

فوری/ هشدار وحشتناک هواشناسی به مردم؛ یخبندان در 6 استان | مردم منتظر سیل و کولاک باشند

هواشناسی شاخه‌ای از علوم جوی است که شامل ماهیت و فیزیک اتمسفری با هدف تمرکز بر پیش‌بینی آب‌وهوا است. سازمان هواشناسی برای این هفته هشدار نارنجی اعلام کرده است. آخرین اخبار هواشناسی را با هم در سایت دیجی سرگرمی می خوانیم.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی بارش برف در ۶ استان و احتمال کولاک برف از ورود سامانه بارشی جدید به کشور طی روز چهارشنبه خبر داد.

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در شرق استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، برخی مناطق خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و شرق هرمزگان بارش‌های پراکنده روی می‌دهد و بعدازظهر امروز سامانه بارشی از کشور خارج می‌شود.

روزهای دوشنبه و سه‌شنبه پدیده بارشی در کشور نداریم، روز چهارشنبه با ورود سامانه بارشی جدید به کشور در شمال غرب، غرب، دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی،‌ گیلان، مازندران و روز پنجشنبه علاوه بر این مناطق در جنوب غرب و استان‌های گلستان و خراسان شمالی بارش برف و باران، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش تسنیم،‌ امروز در نیمه شرقی کشور و دوشنبه در جنوب شرق کشور وزش باد شدید و در برخی مناطق گردوخاک پیش‌بینی شده است. امروز همچنین خلیج‌فارس و دوشنبه دریای عمان مواج است.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۷

نوع مخاطره: بارش باران، در نواحی سردسیر و مرتفع بارش برف، وزش باد شدید موقت، در نواحی کوهستانی کولاک برف، کاهش محسوس دما.

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۷: خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان و شمال شرق هرمزگان.

اثر مخاطره: احتمال اختلال در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، احتمال مسدود شدن راه‌های ارتباطی روستایی در نواحی کوهستانی و مناطقی با اقلیم سرد، احتمال آب‌گرفتگی معابر، کاهش محسوس دما و احتمال آسیب به محصولات، ادوات و ماشین‌آلات کشاورزی.

توصیه: آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و مناطق سردسیر، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها، عدم قرارگیری در بستر مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی، محدودیت در فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، کنترل دما و رطوبت در سالن های پرورشی و حفاظت از کندوها با توجه به نوسانات محسوس دما، عدم انجام مبارزه شیمیایی در دمای زیر صفر، ایجاد پوشش روی نهال‌های جوان و استفاده از کودهای مناسب برای مقاومت گیاهان به سرما.

  توصیف سامانه:وزش باد به نسبت شدید و افزایش ارتفاع موج

زمان شروع: دوشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۸

زمان پایان: دوشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۸

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد تا ۲۴ نات و افزایش بیشینه ارتفاع موج در مناطق ساحلی تا ۱ متر و دور از ساحل بین ۱ تا ۱.۵ متر.

هواشناسی

منطقه اثر: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان، در تنگه هرمز و دریای عمان.

اثر مخاطره: اختلال در تردد و فعالیت‌های دریایی، احتمال آسیب به شناورهای سبک، احتمال خسارت به تاسیسات ساحلی و فراساحل.

توصیه: ممانعت از فعالیت‌های تفریحی، منع تردد شناورهای سبک و قایق های صیادی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های دریایی ساحلی و فراساحل.

هشدار هواشناسی/ بارش شدید برف این جاده را بست!

مرکز مدیریت راه های کشور از انسداد محور کیاسر-سمنان در استان مازندران به دلیل بارش برف تا اطلاع ثانوی و ترافیک سنگین در آزادراه قزوین-کرج خبر داد.

بر اساس اعلام مرکز مدیریت راههای کشور در زمان حاضر تردد وسایل نقلیه در محورهای چالوس ، هراز و فیروزکوه ، آزادراه تهران - شمال و آزادراه قزوین – رشت (رفت و برگشت) روان بوده و محورهای شمالی فاقد هرگونه مداخلات جوی هستند.

در آزادراه قزوین – کرج – تهران حدفاصل ساسانی تا پل کلاک و محور شهریار – تهران در برخی از مقاطع ترافیک سنگین است.

همچنین در برخی محورهای استان خراسان رضوی بارش برف و باران گزارش شده است.

مرکز مدیریت راههای کشور از انسداد محور شریانی کیاسر - سمنان در استان مازندران به دلیل بارش برف تا اطلاع بعدی خبر داده است.

محورهای مسدود غیرشریانی :

۱- محور پونل – خلخال

۲- محور گنبد – سه راهی کلاله(پل بایلر)

۳- محور گرگان - شاهرود(توسکستان)

محورهای دارای انسداد فصلی :

۱- سروآباد - پاوه

۲- سی سخت - پادنا

۳- گنجنامه – تویسرکان

خبر فوری هواشناسی/ هوای ۱۵ استان به زیر صفر درجه رسید!

کارشناس سازمان هواشناسی گفت: حدود ۱۵ مرکز استان امروز دمای زیر صفر را تجربه کردند.

کبری رفیعی با اشاره به پیش بینی وضعیت آب و هوایی روز یکشنبه ۱۷ دی ماه اظهار کرد: امروز بارش های پراکنده در شرق استان های خراسان های رضوی، جنوبی، شمالی، سیستان و بلوچستان و هرمزگان همچنین جنوب استان کرمان بارش های پراکنده رخ می دهد و این سامانه بارشی امروز از کشور خارج می شود.

وی افزود: روز چهارشنبه با ورود سامانه بارشی بعدی در شمال غرب و غرب کشور به همراه استان های گیلان و مازندران بارش ها آغاز می شود.  

این کارشناس سازمان هواشناسی گفت: روز چهارشنبه و پنج شنبه در استان های گلستان و خراسان شمالی بارش هایی به شکل برف و باران  همراه با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی خواهیم داشت.  

رفیعی خاطرنشان کرد: آب های خلیج فارس و دریای عمان  امروز مواج و متلاطم پیشبینی می شود که در این رابطه هشدار دریایی سطح زرد پیشبینی شده است. زیرا افزایش ارتفاع امواج در سواحل سیستان و بلوچستان تا ۱.۵ متر می رسد.

وی افزود:آسمان  تهران امروز صاف تا کمی ابری همراه با وزش باد و بیشینه دما امروز به ۱۱ درجه بالای صفر و کمینه دما به یک درجه بالای صفر رسید که ۷ درجه کاهش پیدا کرده است که پیشبینی می شود فردا به ۳ درجه بالای صفر برسد.  

این کارشناس سازمان هواشناسی یادآور شد: حدود ۱۵ مرکز استان امروز دمای زیر صفر را تجربه کردند.

منبع: تسنیم
آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار از پلیکان

  آخرین اخبار

  اخبار روز سایر رسانه ها

   اخبار از پلیکان

   تبلیغات متنی