کد مطلب: 31223

قیمت بنزین | قیمت بنزین ۱۴۰۳ | قیمت بنزین آزاد امروز

فوری/ خبر مهم از قیمت بنزین در سال آینده | قیمت بنزین افزایش می یابد؟

امروز سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه خبر مهمی از تاریخ افزایش قیمت بنزین در بودجه سال 1403 داد.

فوری/ خبر مهم از قیمت بنزین در سال آینده | قیمت بنزین افزایش می یابد؟

گران شدن قیمت بنزین همیشه از دغدغه های مردم جامعه مخصوصا اقشار کم درآمد هست. در ماه های گذشته شایعات زیادی درباره افزایش قیمت بنزین تا لیتری 17 هزارتومان در فضای مجازی منتشر شد که با تکذیبیه دولت روبه رو شد. آخرین اخبار از تصمیم نهایی دولت درباره افزایش قیمت بنزین را با هم در سایت دیجی سرگرمی می خوانیم.

تکلیف قیمت بنزین در بودجه ۱۴۰۳ روشن شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ مجلس گفت: دولت هیچ بندی برای گرانی بنزین در بودجه سال آینده نیاورده است.

رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا قیمت بنزین در سال آینده افزایش می‌یابد؟، گفت: در لایحه بودجه ۱۴۰۳ هیچ اسمی از گران شدن حامل‌های انرژی نیامده، ما هم در مجلس برآورد و پیش‌بینی‌مان بر این است که هیچ چیزی گران نمی‌شود و تبصره ۱۴ معروف که هدفمندی یارانه‌ها را با آن می‌بندیم بر همین اساس است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در لایحه دولت هیچ مبلغی بر افزایش حامل‌های انرژی نیامده است قطعا ما هم در مجلس به آن اضافه نخواهیم کرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ اظهار کرد: اینکه بنده یک مصاحبه کردم و گفتم دولت می‌تواند این کار را انجام دهد بر اساس قانونی بوده که در سال ۸۸ هدفمندی یارانه‌ها اجرا شده و بر اساس آن، این اختیار را به دولت داده است، اما دولت وقتی اضافه می‌کند باید در قانون بودجه آن مبالغ و منابعی را که برایش حاصل می‌شود را در بحث مصارف بودجه بیاورد و مصارفش را مشخص کند، چون در لایحه چیزی نیامده است ما نمی‌توانیم بگوییم که دولت آن را اضافه می‌کند. قطعا مجلس هیچ رقمی را برای حامل‌های انرژی به‌ویژه بنزین و گازوئیل اضافه نخواهد کرد.

نماینده مردم آباده، بوانات، خرم‌بید و سرچهان در مجلس بیان کرد: اگر دولت بخواهد بنزین را گران کند باید منابع و مصارفش را برای ما مشخص کند و ما در جریان باشیم، اما، چون در لایحه نیامده است فرض مجلس بر گران نشدن بنزین است و به این صورت بودجه را می‌بندیم.

زارع گفت: بنزین اگر گران شود طبق قانون سال ۸۸ از اختیارات دولت است، اما نظر ما این بود اگر یک زمان دولت هر اندازه می‌خواهد افزایش دهد باید آن را به قانون بودجه بیاورد که فعلا دولت گفته بنایی بر افزایش قیمت حامل‌های انرژی نداریم و بر همین فرض بودجه را می‌بندیم.

کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: اگر قیمت بنزین بخواهد افزایش پیدا کند مجلس اظهارنظر خود را انجام می‌دهد، چون نمایندگان مجلس نمی‌خواهند افزایش پیدا کند به‌دلیل اینکه اقتصاد ما به بنزین وصل است و کل صنعت ما بر روی گازوئیل می‌چرخد لذا افزایش قیمت باید به تدریج و گام به گام باشد که جامعه آن را بپذیرد.

قیمت بنزین

وی افزود: شرایط اقتصادی مردم در وضع خوبی نیست و گرانی بنزین بر روی همه چیز اثر می‌گذارد و نوسان نرخ ارز روی همه چیز اثر می‌گذارد لذا اگر افزایشی باشد باید حتما مجلس در جریان باشد، چون بودجه در اصل برای کشور و مردم است و نقشه راه یک سال کشور است، اما آن چیزی که در لایحه آمده هیچ افزایش قیمتی در حامل‌های انرژی نداریم و بر همین اساس بودجه سال ۱۴۰۳ را می‌بندیم.

طرح عجیب یک روزنامه برای گران کردن قیمت بنزین

روزنامه دنیای اقتصاد تاکید کرده که اگر افزایش قیمت بنزین امسال انجام گیرد بهتر از سال آینده است.

دنیای اقتصاد نوشت:  آنچه تصمیم‌گیری را برای مسوولان دشوار کرده، تثبیت قیمت در طول زمان است. اگر مسوولان افزایش قیمت جزئی در هر سال را اجرا می‌کردند، تابوی ثبات قیمت بنزین در ذهن‌ها شکسته می‌شد. اگرچه افزایش جزئی نمی‌توانست مشکل مصرف بی‌رویه را مهار کند، اما جامعه را به ثابت نبودن قیمت بنزین عادت می‌داد.

این روزنامه افزوده است: اگر افزایش قیمت بنزین که امری گریزناپذیر است امسال انجام شود بسیار بهتر از سال بعد است؛ زیرا امسال انتظارات تورمی پایین است و افزایش قابل توجه بنزین نمی‌تواند اثرات تورمی شدیدی داشته باشد؛ اما این نگرانی هست که سال بعد انتظارات تورمی بالاتر باشد و افزایش قیمت بنزین حتی به مقدار متوسط یا کم انتظارات تورمی را با شدت بیشتری بالا ببرد. حتی اگر دولت جسارت افزایش قیمت بنزین به اندازه زیاد در سال جاری را ندارد، بهتر است افزایش جزئی را اجرا کند تا فضای ذهنی برای افزایش بعدی در سال بعد ایجاد شود.

خبر مهم معاون رییسی از افزایش قیمت بنزین

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: افزایش قیمت سوخت باید در منابع هدفمندسازی یارانه‌ها پیش‌بینی شود.

داود منظور گفت: ما آنچه که الان در منابع هدفمندی پیش‌بینی کردیم این است سرجمع منابع هدفمندی حدود ۱۰ درصد افزایش پیدا می‌کند اما تصمیمی درباره ترکیب ۱۰ درصد نگرفتیم که باید رایزنی شود.

وی افزود: بخش زیادی از این افزایش ۱۰ درصدی عمدتا به میزان رشد تامین و میزان رشد فراورده‌های انرژی بر می‌گردد؛ اما اگر بخواهم روشن بگویم در بحث سیاست قیمتی در لایحه بودجه ۱۴۰۳ تصمیمی نگرفتیم.

تکلیف قیمت بنزین در سال آینده

معاون سازمان برنامه و بودجه، گفت: سازمان برنامه و بودجه نمی‌تواند برای افزایش قیمت بنزین به تنهایی تصمیم گیری کند.

معاون سازمان برنامه و بودجه درباره تغییر قیمت بنزین در سال آینده، توضیح داد.

به گزارش خبرآنلاین، حمید امانی‌همدانی گفت: در خصوص افزایش قیمت بنزین همانطور که گفته شد، فرا بودجه‌ای است.

وی افزود: در واقع، اتخاذ چنین تصمیمی نیازمند سران سه قواست و باید تمام قوا با هم سر این موضوع تصمیم گیری کنند.

معاون سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: بر این اساس، سازمان برنامه و بودجه نمی‌تواند برای این موضوع به تنهایی تصمیم گیری کند.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار از پلیکان

  آخرین اخبار

  اخبار روز سایر رسانه ها

   اخبار از پلیکان

   تبلیغات متنی