کد مطلب: 31215

حقوق بازنشستگان | کاهش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی | واریز حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

رقم نهایی حقوق بازنشستگان در 1403 اعلام شد | جدول ریز حقوق های 1403 بازنشستگان، کارگران و کارمندان

مبلغ جدید حقوق بازنشستگان و کارگران و کارمندان و عیدی سال 1403 اعلام شد.

رقم نهایی حقوق بازنشستگان در 1403 اعلام شد | جدول ریز حقوق های 1403 بازنشستگان، کارگران و کارمندان

از اوایل ماه دی خبرهای مهمی درخصوص افزایش حقوق بازنشستگان به گوش می رسد.مردم برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در چند ماه اخیر دست به اعتراض های متعددی زده اند.آخرین خبر از افزایش حقوق بازنشستگان را در ادامه مطلب دیجی سرگرمی بخوانید.

حقوق بازنشستگان، کارگران و کارمندان چقدر می شود؟

جزئیات عیدی و حقوق کارمندان، بازنشستگان و کارگران در سال ۱۴۰۳ اعلام شد .

همزمان با پیگیری آخرین اخبار افزایش حقوق کارگران به ویژه در شش ماه دوم سال ۱۴۰۲، محمدرضا تاجیک نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به اینکه تشکل‌های کارگری نماینده خود را برای حضور در جلسات کمیته مزد ۱۴۰۳ معرفی کرده‌اند، گفت: «پیش‌بینی من این است که از اواخر آذر ماه جلسات کمیته مزد برای بررسی کارشناسی در تعیین مزد ۱۴۰۳ تشکیل خواهد شد.»

برخی از صحبت‌های مهم درباره افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۳ به شرح زیر است:

در سال گذشته چارچوب موردنظر دولتی‌ها در تعیین مزد با چیزی که ملاک ما بود تفاوت داشت.

با توجه به بحث تورم و ناتوانی کارگران در سبد معیشت، باید به‌دنبال راهکاری برای تقویت قدرت خرید کارگران در سال ۱۴۰۳ باشیم.

فعال شدن بخش تعاون به‌ویژه تعاونی‌های مسکن بخشی از پیشنهادات کارگران در زمینه حل معضلات مسکن کارگران است.

در جدول زیر میزان حداقل دستمزد روزانه و ماهانه و همچنین مزایا و حق مسکن و اولاد و غیره را می‌توانید مشاهده کنید:

حقوق بازنشستگانبا توجه به نحوه مشخص شدن حقوق سال های پیشین، امکان اینکه تغییری در پایه حقوق سال ۱۴۰۲ و افزایش حقوق کارگران در سال روبه رو به بیشتر از ۲۷ درصد برسد وجود دارد و دور از انتظار نیست.

بر همین اساس حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی بر مبنای مصوبه شورای عالی کار (افزایش ۲۵ درصدی برای حداقل‌بگیران و ۲۱ درصدی برای سایر سطوح) پرداخت می‌شود.

برنامه هفتم توسعه برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران است که از ابتدای سال ۱۴۰۳ تا پایان سال ۱۴۰۷ اجرا خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس توئیتی درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی منتشر کرد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در توئیتی بر موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان تاکید کرد.

غلامرضا مرحبا (نماینده مردم آستارا و سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس) نوشت: ‎همسان‌سازی حقوق بازنشستگان موضوع مهمی است که باید بصورت جدی مورد توجه ‎مجلس انقلابی و ‎دولت کرامت قرار گیرد.

تسریع در رسیدگی به وضعیت معیشتی این قشر که بخش اعظمی از آن ‎بازنشستگان تأمین اجتماعی هستند، مطالبه به حق آن‌هاست.

با وجود مانور بسیار مجلس روی افزایش دو برابری حقوق بازنشستگان در طول برنامه هفتم، به نظر می‌رسد دولت به شدت مخالف این مصوبه است.

این در حالی است که دولت به صراحت موافقت خود را نسبت به مصوبه دیگر مجلس که افزایش سن بازنشستگی بود، اعلام کرده بود؛ مصوبه‌ای که به شدت مورد انتقاد عامه قرار گرفته و نوعی بی‌اطمینانی را نسبت به دوره بازنشستگی ایجاد کرده است.

با این حال، براساس آنچه که به تازگی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس خبر داده، دولت مخالف همسان‌سازی حقوق در برنامه هفتم است.

حداکثر سقف میزان حقوق بازنشستگان بازنشستگان ۱۴۰۳

مشاور معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی درباره کسانی که با مستمری بالا بازنشسته می‌شوند، گفت: حداکثر سقف میزانی که ما در محاسبه بیمه‌ای و مستمری درنظر می‌گیریم تنها ۷ برابر حداقل دستمزد است و کسی بیشتر از این هفت برابر نمی‌تواند مستمری دریافت کند.

سقف پرداختی حق بیمه هرچه باشد، بر همان معیار مستمری وضع می‌شود. یعنی مانند قضات، اساتید دانشگاه و جانبازان که بدون سقف به هر میزانی که حقوق دریافت می‌کنند، برایشان مستمری رد نمی‌شود. از آنجا که بازنشستگی سقف دارد، اگر فردی در سال جاری با سقف حقوق بازنشسته شود، در سال آینده حقوق آن فرد «سقف» محسوب نمی‌شود و به همین ترتیب هرسال به‌صورت پلکانی به سمت پایین تنزل می‌یابد.

وی در پاسخ به سوالی با این مضمون که «آیا نمی‌توان با ملاک قراردادن میانگین همه سنوات پرداخت حق بیمه و به روزرسانی ارزش ریالی آن در سال آخر، تعارض منافع موجود که منجر به تبانی در رد کردن افزایش مزد صوری می‌شود را از بین ببریم؟» جواب داد: این پیشنهاد اساساً بد نیست اما به شرطی عملی است که حق بیمه واقعی توسط مدیر و کارفرما پرداخته شود.

مقایسه حقوق بازنشستگان و کارگران در سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳

سازمان برنامه و بودجه، طی بخشنامه‌ای در مهر ماه سال جاری، خبر افزایش ۲۰ درصدی حقوق و دستمزد در سال ۱۴۰۳ را برای کارمندان دولت و کارگران مشمول قانون کار را داد. بر اساس این بخشنامه:

حقوق بازنشستگاندستگاه‌های اجرایی مکلفند در برآورد بودجه سال آتی، «افزایش ضریب ریالی حقوق را علی الحساب به طور متوسط بیست درصد (۲۰٪) نسبت به آخرین حکم کارگزینی سال ۱۴۰۲ لحاظ نمایند رقم قطعی ضریب به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید. افزایش حقوق و دستمزد مشمولین قانون کار علی الحساب به طور متوسط بیست درصد (۲۰٪) نسبت به آخرین حکم کارگزینی تعیین می‌گردد.»

در ادامه، طی جدولی اقدام به مقایسه مقایسه حقوق و دستمزد سال جاری و سال آینده برای شما کرده‌ایم.

حق اولاد بر اساس جدول حقوق بازنشستگان ۱۴۰۳

حقوق بازنشستگانحق اولاد را می‌توان از دیگر مزایای اختصاص یافته به متاهلین در نظر گرفت که، در حقوق وزارت کار مورد محاسبه قرار می‌گیرد. نام دیگر این واریزی، کمک هزینه عائله‌مندی بوده که، به صورت ماهیانه همراه با دیگر مزایا برای کارگر یا کارمند واریز می‌شود. در واقع، تنها تفاوت حقوق وزارت کار افراد مجرد با متاهل در این مورد است.

مبلغ در نظر گرفته شده تحت عنوان حق اولاد، برای هر کدام از فرزندان سه برابر حداقل حقوق و دستمزد روزانه وزارت کار بوده و برای سال جاری معادل ۵,۳۰۸,۲۸۴ ریال اعلام شد. در سال ۱۴۰۲، شاهد افزایش ۲۷ درصدی هزینه عائله‌مندی کارمندان در مقایسه با سال قبل بودیم.

نکته مهم و قابل‌توجه اینکه، شرایطی جهت پرداخت حق اولاد اعلام شده که، در صورت عدم وجود، کارگر مشمول دریافت آن نمی‌شود. در ادامه، با ذکر این شرایط مهم همراه شما عزیزان هستیم.

افزایش حقوق بازنشستگان با مشمول قانون تامین اجتماعی بودن کارمند و بیمه بودن وی

زیر ۱۸ سال بودن فرزندان (حق اولاد در صورتی به فرزندان بالای هجده سال پرداخت می‌گردد که، براساس گواهی کمیسیون پزشکی موضوع ماده ۹۱ قانون اداره کار، به علت نقص عضو و یا بیماری توانایی کار کردن نداشته و یا به تحصیل مشغول باشد.)

برخورداری از سابقه بیمه تامین اجتماعی به مدت ۷۲۰ روز برای افزایش حقوق بازنشستگان

نکته: در صورت شاغل بودن هر دو زوجین، هزینه عائله‌مندی برای هر دو آن‌ها واریز می‌گردد. بعلاوه، هیچ محدودیتی در شمار فرزندان برای پرداخت حق اولاد ۱۴۰۳ وجود نداشته و پرسنل در صورت داشتن شرایط مذکور در بالا امکان دریافت آن را بدون هیچ مشکلی دارند.

مبلغ حقوق بازنشستگان وزارت کار برای افراد دارای مدرک دیپلم

حقوق وزارت کار برای افراد دارای مدرک تحصیلی دیپلم مشخص نبوده و به هیچ‌وجه نمی‌توان مبلغی ثابت را برای آن در نظر گرفت.

کلیه کارمندان، باید حداقل حقوق کار را دریافت کنند و مدرک تحصیلی پایین نباید موجب کاهش دریافتی پرسنل از حداقل حقوق پرداختی شود. بعلاوه، شرکت‌های دارای طرح طبقه‌بندی مشاغل، پرداختی پرسنل خود را براساس تحصیلات و سوابق کاری آن‌ها مورد محاسبه قرار می‌دهند.

عیدی سال ۱۴۰۳ و حقوق بازنشستگان در سال آینده

هر ساله در آخرین روزهای سال، تمامی افراد شاغل گوش به زنگ اطلاع از مبلغ عیدی بوده و انتظار واریز آن را می‌کشند. براساس قانون اداره کار، کلیه صاحبان مؤسسات، پیمانکاران و کارفرمایان باید در انتهای هر سال، مبلغی را تحت عنوان عیدی برای پرسنل خود واریز کنند. برای محاسبه عیدی، باید حداکثر ۳ برابر پایه حقوق و حداقل ۲ برابر آن را در نظر گرفت. دقت کنید که، هر شخص با بیشتر از یک ماه کار امکان دریافت عیدی را در انتهای سال دارد.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار از پلیکان

  آخرین اخبار

  اخبار روز سایر رسانه ها

   اخبار از پلیکان

   تبلیغات متنی