کد مطلب: 31072

رئیسی: حقانیت موضع ایران درخصوص فلسطین بر همه عالم روشن شد

رییس جمهور در کنگره بین المللی اندیشه های علامه مصباح یزدی با بیان اینکه اگر امروز بعد از ۴۳ سال داریم بر فلسطین آزاد و آزادی قدس تأکید می‌کنیم و بر این تأکید می‌کنیم که اسرائیل رفتنی و زائل شدنی است، موضع حقی است، گفت: اینها نشانه‌های اقتدار برای یک امت است که درست حرف می‌زند و پیش بینی می‌کند؛ امام امت و رهبر فرزانه انقلاب تا امروز درست سمت‌گیری کردند و بر مواضع به حق تأکید کردند؛ حقانیت این موضع امروز بر همه عالم روشن شده است.

رئیسی: حقانیت موضع ایران درخصوص فلسطین بر همه عالم روشن شد

مهمترین بخش اظهارات سید ابراهیم رئیسی به شرح زیر است:

آیت‌الله مصباح فقط شاگردپرور نبود بلکه جریان ساز بود

* تأکید بر شخصیت ماندگار آیت الله مصباح با نگاه به اندیشه ها ی بلند ایشان در حوزه های مختلف است و باید از مؤسسه نشر آثار آیت آلله مصباح، مؤسسه امام خمینی (ره)، فرزندان و داماد بزرگوار ایشان و همه وابستگان خصوصا شاگردان مؤسسه امام خمینی (ره) که همت می کنند و مطالب ایشان را گردآوری و منقح و به مراکز حوزوی و دانشگاهی عرضه می کنند ، تقدیر کنم.

* کاری است بسیار ضروری و تأکیدی است که رهبر فرزانه انقلاب داشته اند که اندیشه آیت الله مصباح در همه جا باید بتواند مورد استفاده باشد و همه مراکز علمی و فرهنگی از آن بهره مند شوند .

* چون ایشان یک چهره اندیشه ورز بود و دارای اندیشه های نو بود و چهره آزاداندیشی بود؛ در نوآوری ها و همراه کردن نواندیشی با آزاداندیشی آن هم مبتنی بر مبانی موفق بود؛ حرف نو را ممکن است کسانی داشته باشند اما باید دید آیا مبنایی است و با یک مبنایی می سازد یا خیر؟ آیا بر مبانی محکمی استوار است یا صرفا سخنی نو است؟ 

* این بنا، یک مبنای استوار اندیشه ای و فکری دارد که نکته مهمی است؛ ایشان فقط شاگردپرور نبود بلکه جریان ساز بود؛ این جریان سازی محدود به زمان حیات وی نبود و بعد از رحلت ایشان هم این جریان فکری ادامه داشت و منشأ آثار و برکاتی بود.

آیت‌الله مصباح در حرف و عمل یکی بود

* رییس جمهور در کنگره بین المللی اندیشه‌های علامه مصباح یزدی: از ویژگی‌های آیت الله مصباح این بود که در حرف و عمل یگانه بود.

* خواندن فقه و فلسفه و عرفان بسیار خوب است اما آنچه که مردم را مشتاق امام کرد این بود که احساس کردند امام با صداقت است و مرد حرف و عمل توامان است. آنچه امروز مردم را مشتاق رهبری کرده نیز همین است.

* کسانی که می‌خواهند در مسائل اجتماعی نقش ایفا کنند باید صادق القول باشند و حرف و عمل را با یکدیگر دنبال کنند.

امروز جامعه تشنه نگاه های نو و اندیشه های بلند و اثرگذار است

* خانواده، اولین حوزه تاثیرگذاری یک متفکر و اندیشمند است که مورد سنجش در حوزه های مختلف است.

* بیش از همیشه نیازمند هستیم‌ که چهره های متفکر و اندیشمند و اثر گذار را به جامعه معرفی کنیم و اندیشه بلند آنها را برای جامعه تبیین کنیم، امروز جامعه تشنه نگاه های نو و اندیشه های بلندی است که می تواند در جامعه اثرگذار باشد.

ویژگی های دانشجو و طلبه سیاسی چیست؟

* یک زمانی رهبر انقلاب فرمودند طلبه سیاسی و دانشجوی سیاسی؛ منظور کیست؟ برخی فکر کردند دانشگاه سیاسی دانشگاهی است که در آن احزاب و گروه‌ها و دسته جات دفتر داشته باشند و جذب نیرو کنند؛ اما بعدا در بیان خود فرمودند منظور من این نبود؛ دانشجوی سیاسی کسی است که اولا جامعه خود را بشناسد؛ ثانیا نیاز جامعه را خوب درک کند؛ ثالثا آماده ایفای نقش برای رفع نیازهای جامعه باشد

دانشجوی سیاسی باید آماده خطر کردن باشد و وارد میدان شود؛ بالاخره یک چیزی می شود؛ همین وارد میدان شدن بسیار مهم است که انسان با یک عقیده راسخ و با عزم استوار و با توکل به حضرت حق و با داشته های علمی و برخوردار از یک فکر و اندیشه بلند در صحنه باشد و بتواند ایفای نقش کند.

حضور اثر بخش مردم در عرصه، فننه را در روز ۹ دی خاتمه داد

* در روز بصیرت حقیقتا مردم نشان دادند فتنه را خوب شناختند و غبار را کنار زدند و به تبعیت از رهبری فرزانه به صحنه آمدند و به صورت خودجوش اعلام موضع کردند و جریان فتنه را در روز نهم دی خاتمه دادند. 

* این روز حقیقتا یک‌حماسه بزرگ است و باید در تاریخ ملت باقی بماند.

* حضور اثر بخش مردم در عرصه، فتنه را در روز ۹ دی خاتمه داد و این روز باید به عنوان روز بصیرت در راستای بصیرت آفرینی در جامعه بماند و ابعاد این روز و حرکت بزرگ‌ملت تبیین شود.

با بصیرت، جریان معاند کاملا به حاشیه رانده خواهد شد

* باور داریم که با این بصیرت و روشن‌بینی مردم، جریان معاند و بدخواه به حاشیه رانده شده و بیشتر به حاشیه رانده خواهد شد.

در فلسطین شرافت بر شرارت پیروز شد

* همین الان بعد از ۸۰ روز اگر بخواهیم در صحنه سیاسی - تحلیلی عرصه را درست ببینیم، از نظر همه صاحبان خرد و اندیشه دنیا و سیاسیون، پیروز میدان، فلسطین است.

* آنکه باخت و شکست جبران ناپذیر را تحمل کرده، رژیم صهیونیستی است؛ گروهی که نه نیروی دریای و هوایی دارد و نه نیروی زمینی آنچنانی دارد و فقط ایمان قوی دارد، ایمان و شرافت در برابر شرارت پیروز شده است.

* این در مقابل چشم همه دنیاست و موضع حقی که جمهوری اسلامی ایران داشته، بر همه جهانیان روشن شد که اگر امروز بعد از ۴۳ سال داریم بر فلسطین آزاد و آزادی قدس تأکید می‌کنیم، موضع حقی است؛ بر اینکه تأکید می‌کنیم که اسرائیل رفتنی و زائل شدنی است، موضع حقی است.

* اینها نشانه‌های اقتدار برای یک امت است که درست حرف می‌زند و پیش بینی می‌کند؛ امام امت و رهبر فرزانه انقلاب تا امروز درست سمت‌گیری کردند و بر مواضع به حق تأکید کردند؛ حقانیت این موضع امروز بر همه عالم روشن شده است.

منبع: ایرنا
آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار از پلیکان

  آخرین اخبار

  اخبار روز سایر رسانه ها

   اخبار از پلیکان

   تبلیغات متنی