کد مطلب: 31027

تعطیلی شنبه ها | تعطیلی پنجشنبه ها | زمان اجرای تعطیلی شنبه ها

خبر فوری دولت درباره تعطیلی شنبه ها | اجرای طرح تعطیلی شنبه ها از 9 دی 1402 ؟

دولت قصد جدی برای اجرایی کردن تعطیلی شنبه ها دارد. جزئیات تعطیلی شنبه ها را در ادامه بخوانید.

خبر فوری دولت درباره تعطیلی شنبه ها | اجرای طرح تعطیلی شنبه ها از 9 دی 1402 ؟

خبرنگار شکیبا بقال زاده: با مخالفت های فراوان برای تعطیلی شنبه به جای پنجشنبه، ظاهرا دولت قصد جدی برای اجرایی کردن این تصمیم دارد.

دولت و مجلس ظاهرا به این تشخیص رسیده اند که تعطیلی شنبه به جای پنجشنبه را اجرایی کنند. تعطیلی شنبه به جای پنجشنبه، مراوده های بانک های داخلی با سیستم بانک جهانی را بیشتر می کند،  از نظر کارشناسان این تعطیلی تصمیمی است که به نفع مناسبات اقتصادی ایران خواهد بود.

کارشناسان اقتصادی از طرح تعطیلی شنبه ها بسیار استقبال کردند و طبق عقیده آنها با تصویب این طرح اقتصاد ایران با بازار جهانی هماهنگ و از محدودیت‌ها آزاد می‌شود. در همین رابطه مهدی پازوکی اظهار داشته است: اینکه قرار بر این گذاشته است تا شنبه به جای پنجشنبه تعطیل شود، تصمیمی است که قطع به یقین به نفع مناسبات اقتصادی ایران خواهد شد. امیدوارم که این تصمیم که بخردانه است، به قانون تبدیل شود تا بلکه قدمی مثبت در راستای ترمیم فضای کدر و مملو از مانع اقتصادی برداشته شود.

 مزیت اقتصادی تعطیلی شنبه به جای پنجشنبه‌ها

تحلیلگر مسائل اقتصادی در ادامه گفت: الان که در ایران روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیل است و در دنیا شنبه و یکشنبه تعطیل است، موجب شده عملاً فقط سه روز در هفته با دنیا ارتباط داشته باشیم و قرار و مدار مالی بگذاریم. اما اگر شنبه تعطیل شود، ارتباط سه روزه ۵ روز می‌شود که این می‌تواند به مراوده‌های بیشتر بانک‌های داخلی با سیستم بانک جهانی کمک کند. همچنین بنگاه‌های اقتصادی هم در این بین فرصت زیادی برای تبادل نظر و همچنین عقد قرارداد با طرفین خارجی خواهند داشت. بر همین اساس تاًکید می‌کنم، هیچ دلیل و بهانه‌ای نباید جلوی این تصمیم بزرگ و بخردانه را بگیرد.

تغییر ساعت کاری ادارات با تعطیلی شنبه ها؟

او افزود: همچنین باید متذکر شد، اینکه تعطیلی پنجشنبه به شنبه منتقل شود، عملاً هیچ مشکلی برای سیستم اداری و اجرایی کشور نخواهد داشت. یعنی با یک برنامه ریزی دقیق و کارشناسی که به قاعده کار سختی نمی‌تواند باشد، همه امور پنجشنبه به جمعه منتقل می‌شود و شنبه هم روز تعطیلی رسمی و سراسری برای همه دستگاه‌ها خواهد بود. مهم این است که ایران با این تصمیم شرایط را برای همکاری و مبادله‌های بانکی با بانک‌های کشورهای دیگر فراهم می‌کنیم و به همین دلیل امیدوارم هیچ مشکلی از این بابت خودنمایی نکند.

تعطیلی شنبه سیگنالی مثبت به دنیا است و این پیام را به جامعه جهانی می‌دهد که ایران می‌خواهد با دنیا کار کند و در بازارهای جهانی به طور جدی فعال باشد. پس اگر این تصمیم به طور رسمی اعلام شود، کشورهای دیگر هم به این نتیجه خواهند رسید که بازار ایران را نسبت به گذشته جدی‌تر بگیرند. در واقع تحقق این مهم می‌تواند گام بلندی برای رهایی اقتصاد ایران از محدودیت‌های خرد کننده و هزینه ساز باشد.

تعطیلی

وی توضیح داد: البته تعطیلی شنبه مخالفانی جدی دارد و با بهانه‌هایی که ریشه در تفکر و رویکرد ایدوئولوژیک دارند، مصرانه با این تصمیم مخالفت می‌کنند. نظر دادن درباره رویکرد ایدوئولوژیک در تخصص من نیست. اما می‌توانم بگویم، این طرح به قدری مهم و تاثیرگذار است که بی تفاوتی نسبت به آن با هیچ عذر و بهانه‌ای توجیه نخواهد شد.

خبر فوری شبانه درباره تعطیلی شنبه ها

ولی اسماعیلی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در تشریح آخرین وضعیت  لایحه تعطیلی شنبه‌ها به جای پنجشنبه‌ها و کاهش ساعت کاری ادارات در طول هفته، گفت:دولت یک لایحه عادی برای تغییر ساعت اداری کشور به مجلس ارسال کرد، این لایحه فوریتی نبود و به کمسیون اجتماعی ارجاع شد؛ اعضای کمیسیون جلسات مختلفی با حضور دولت و کارشناسان مرکز پژوهش‌ها داشتند و این لایحه را بررسی کردند.

وی با بیان اینکه علاوه بر این  لایحه، آقای پیرهادی نماینده تهران طرحی مبنی بر تعطیلی شنبه به جای پنجشنبه داشت، افزود:کمیسیون این لایحه و طرح را با هم ادغام کرد و خروجی جلسات با حضور مسئولانی از دولت این شد که ساعت کاری ادارات 8 ساعت در روز و پنج روز در هفته باشد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه در نتیجه با مصوبه اعضای کمیسیون اجتماعی ساعت کاری 40 ساعت در هفته می‌شود، ادامه داد: پیشنهاد دولت 41 و نیم ساعت در هفته بود که اعضای کمسیون در مصوبه خود یک ساعت و نیم ساعت کاری را در هفته کم کردند.

اسماعیلی ادامه داد: البته از آنجایی که با مصوبه نمایندگان روزهای کاری در هفته برای سراسر کشور 5 روز شد چرا که بیش از این فقط تهران در روزهای پنجشنبه تعطیل بود، در نتیجه بحث‌های مختلفی شد که ما در کمیسیون این را تصویب کردیم اما نقطه اختلافی اینجا بود که تعطیلی پنجشنبه‌ها را به کل کشور تسری دهیم یا اینکه با توجه به طرحی که در مجلس وجود داشت شنبه را به‌جای پنجشنبه تعطیل کنیم.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: برای بررسی موضوع مذکور از کارشناسان این حوزه و کارشناسان اتاق بازرگانی  و بخش‌های مختلف برای حضور در کمیسیون دعوت کردیم که در نهایت اکثر اعضای کمسیون اجتماعی با تعطیل شنبه‌ها به جای پنجشنبه‌ها موافقت کردند.

نماینده گرمی خاطر نشان کرد: استدلال اعضای کمیسیون که موافق تعطیلی شنبه‌ها بودن این بود که اگر پنجشنبه و جمعه در کشور تعطیل شود و از طرفی هم شنبه و یکشنبه سایر کشورها تعطیل هستند در نتیجه عملا کشور 4 روز هیچ گونه مناسبات اقتصادی با دنیا ندارد و این موضوع قطعا بر تراز اقتصاد ما با سایر کشورها اثر منفی خواهد گذاشت.

اسماعیلی اضافه کرد: مخالفین هم می‌گفتند که اگر پنجشنبه را تعطیل کنیم برخی مناسبات عرفی و سنتی مردم تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس بیان کرد:در نهایت گزارش کمیسیون نهایی و در سامانه بارگزاری و تحویل هیئت رئیسه شد و با توجه به اهمیت موضوع 153 تن از نمایندگان با استفاده از ظرفیت آیین‌نامه خواستار در اولویت قرار گرفتن این لایحه شدند؛ که بررسی این لایحه با برنامه هفتم تلاقی پیدا کرد که امیدوارم بعد از بررسی برنامه تا آغاز زمان بررسی بودجه سالانه با توجه به اهمیت موضوع در این لایحه در دستورکار نمایندگان در جلسه علنی قرار گیرد و تعطیلی شنبه‌ها تعیین تکلیف شود.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار از پلیکان

  آخرین اخبار

  اخبار روز سایر رسانه ها

   اخبار از پلیکان

   تبلیغات متنی