کد مطلب: 31026

عیدی کارمندان | عیدی بازنشستگان | عیدی کارگران | عیدی سال ۱۴۰۳

واریز عیدی جدید رئیسی به مناسبت روز مادر | عیدی 800 هزارتومانی دولت واریز شد

از دیشب عیدی جدید دولت بمناسبت روز مادر در حال واریز شدن است. جزئیات عیدی میلیونی رئیس جمهور را در ادامه با هم می خوانیم.

واریز عیدی جدید رئیسی به مناسبت روز مادر | عیدی 800 هزارتومانی دولت واریز شد

خبرنگار شکیبا بقال زاده: در روزهای گذشته خبرهایی مبنی بر پرداخت عیدی جدید دولت به خانوارها منتشر شد. این عیدی دولت بمناسبت روز مادر پرداخت می شود. قرار است واریز عیدی دولت بمناسبت روز مادر دو ماه باشد. جزئیات جدید از واریز عیدی روز مادر دولت را با هم در ادامه مطلب می خوانیم.

در آستانه روز مادر از عیدی دولت به مادران ایرانی در قالب طرح یسنا رونمایی شد. در این طرح که اجرای آن از از امروز پنجم دی ماه آغاز شده، از مادران باردار و شیرده دارای فرزند زیر ۲ سال حمایت شده و حساب این مادران برای خرید کالا شارژ شده است. طرح یسنا در گام اول در ۸ استان آغاز شده و به زودی در سایر استان‌های کشور نیز اجرایی خواهد شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، طرح یسنا سومین طرح تشویقی دولت پس از طرح یارانه تشویقی ۱۲۰ هزار تومانی و یارانه کودکان دارای فقر غذایی و نیازمند تغذیه است و در گام اول مادران شیرده (دارای فرزند زیر ۲ سال) در دهک یک درآمدی در ۸ استان کهگیلویه و بویراحمد، خراسان‌جنوبی، ایلام، خراسان‌شمالی، گلستان، فارس، هرمزگان و لرستان، مشمول این طرح هستند.

اجرای این طرح در راستای اجرای ماده ۲۴ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت با هدف حمایت از مادران شیرده دارای فرزند زیر ۲ سال در دهک یک درآمدی در هشت استان کم‌برخوردار (با اولویت محرومیت و نرخ باروری زیر ۲/۵ درصد) با ارائه سبد غذایی رایگان در بستر کالابرگ الکترونیکی انجام می‌شود.

عیدی دولت به مادران چقدر است؟

معاون رفاهی وزارت درباره طرح یسنا که در آستانه روز مادر رونمایی شده است بیان کرد: طرح یسنا مربوط به مادران باردار و شیرده دهک اول تا سوم می‌شود. در مرحله نخست فقط برای ۸ استان خراسان جنوبی، خراسان شمالی، لرستان، هرمزگان، فارس، گیلان، کهکیلویه و بویراحمد و گلستان می‌شود. مادران نیازمند به کالری از سوی وزارت بهداشت شناسایی شده‌اند. جمعیت مادران (باردار و شیرده) در این ۸ استان ۲۷ هزار نفر بوده که ۲۲ هزار نفر آن‌ها مشمول طرح دریافت یارانه برای مصرف کالری مورد نیاز شده‌اند.

عسگریان عنوان کرد: در طرح سوم به هر مادر مشمول مبلغ ۴۰۰ هزار تومان ماهانه پرداخت می‌شود که باید از ۱۶ قلم معرفی شده در طرح کودکان استفاده کنند.

عسگریان تاکید کرده است که این طرح اقلام بهداشتی را هم شامل می‌شود.

با این حساب اگر در خانواده ای دو فرزند باشد مادر آن خانواده مبلغ 800 هزارتومان دریافت خواهد کرد.

عیدی مادران قابل برداشت است؟

طبق گفته معاون رفاهی وزارت کار، یارانه تشویقی مادران باردار و شیرده قابل برداشت نیست و مشمولان این یارانه می‌توانند به صورت کالابرگ از آن استفاده کنند.

عیدی جدید دولت برای چه کسانی واریز می شود؟

با اجرای طرح امنیت غذایی مادران باردار و شیرده (یسنا)، واریز یارانه دوماهه مشمولان این طرح به‌حساب سرپرستان خانوار از امروز آغاز شد و کودکان و مادرانی که از نظر وزارت بهداشت نیازمند حمایت غذایی شناخته شده‌اند مشمول دریافت یارانه جدید شده اند که باید در طرح کالابرگ مصرف شود.

عیدی

به گزارش همشهری آنلاین، دولت در کنار طرح عمومی پرداخت یارانه نقدی و کالابرگ الکترونیک، ۳ طرح تشویقی و غذایی نیز در دستور کار دارد که بر اساس اولین طرح، دهک‌های اول تا هفتم در صورت استفاده از طرح کالابرگ، مشمول دریافت اعتبار یارانه تشویقی خواهند شد.

در طرح دوم، کودکان دارای سوءتغذیه که از سوی وزارت بهداشت شناسایی می‌شوند مشمول دریافت یارانه غذایی ۶۰۰ تا یک‌میلیون تومانی در هر ماه خواهند شد و در طرح سوم، مادران باردار و شیرده در دهک‌های اول تا سوم مشمول دریافت یارانه برای مصرف کالری موردنیاز به مبلغ ۴۰۰ هزار تومان در ماه شده‌اند.

دولت در طرح امنیت غذایی کودکان، ۱۴۰ هزار کودک ۶ تا ۵۹ ماهه دارای سوءتغذیه که از سوی وزارت بهداشت شناسایی شده‌اند را در فهرست یارانه امنیت غذایی قرار داده و یارانه دوماهه آذر و دی را به‌حساب سرپرست آنها واریز کرده است.

علیرضا عسگریان، معاون امور رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گوید: از مجموع کودکان مشمول این طرح، ۱۲۵ هزار نفر مربوط به دهک‌های اول تا هفتم بوده و ۱۵ هزار کودک مربوط به دهک ۷ به بالاست.

به گفته او، برای کودکان دارای سوءتغذیه در دهک اول تا سوم، به ازای هر نفر یک‌میلیون تومان به‌حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود و کودکان مربوط به سایر دهک‌ها به ازای هر مشمول یارانه ۶۰۰ هزار تومان یارانه می‌گیرند.

این یارانه باید صرف خرید اقلام معرفی شده در سبد کالابرگ الکترونیک شود که تعداد اقلام آن از ۱۱ کالا به ۱۶ کالا افزایش یافته است.

طرح یسنا و عیدی ویژه به مادران

معاون رفاهی وزارت کار با اشاره به طرح سوم دولت در حوزه یارانه موسوم به طرح یسنا می‌گوید: این طرح مربوط به مادران باردار و شیرده دهک اول تا سوم است که در مرحله نخست فقط برای ۸ استان خراسان جنوبی، خراسان شمالی، لرستان، هرمزگان، فارس، گیلان، کهکیلویه و بویراحمد و گلستان اجرا می‌شود و در آن مادران نیازمند به کالری که از سوی وزارت بهداشت شناسایی شده‌اند، مشمول طرح دریافت یارانه برای مصرف کالری موردنیاز می‌شوند.

به گفته او جمعیت مادران (باردار و شیرده) در این ۸ استان ۲۷ هزار نفر بوده که ۲۲ هزار نفر آنها مشمول طرح شده‌اند.

عسگریان می‌گوید: در طرح یسنا، به هر مادر مشمول مبلغ ۴۰۰ هزار تومان ماهانه پرداخت می‌شود که باید از همان ۱۶ قلم کالای معرفی شده در طرح کودکان استفاده کنند.

عیدی / قواعد استفاده از یارانه غذایی

در طرح یارانه غذایی کودکان، اقلام کالایی جدید شامل میوه، سبزیجات و دانه‌های روغنی هم به مجموع کالاهای سبد کالابرگ الکترونیک اضافه شده و خانواده باید این اقلام را با استفاده از یارانه غذایی برای کودکان خود تأمین کنند. در ادامه با سنجش در هر ۶ ماه اگر به وزن کودکان دارای سوءتغذیه اضافه نشده باشد پس از دو ماه یارانه قطع می‌شود.

عیدی

معاون وزیر کار می‌گوید: در ابتدا دوباره با خانواده‌ها صحبت شده و مشاوره داده می‌شود و پس از توجیه آنها یارانه دوباره پرداخت خواهد شد؛ اما در ادامه باید یارانه را به‌درستی مصرف کنند تا نتایج آن روی کودک مشاهده شود.

به گفته عسگریان دلیل تأمین کالری برای کودکان ۶ تا ۵۹ ماه از طریق یارانه این است که توده مغزی کودک در این دوره رشد می‌کند و باید کالری موردنیاز آن تأمین شود.

او می‌گوید: تا امروز ۶۰ هزار نفر از این طرح استقبال کرده‌اند. بیشترین آمار مربوط به استان‌های سیستان و بلوچستان، اصفهان، خراسان رضوی و کمترین مربوط به استان‌های قم، گیلان و البرز است.

منبع: اقتصاد آنلاین

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت دیجی سرگرمی هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  آخرین اخبار

  اخبار روز سایر رسانه ها

   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت دیجی سرگرمی هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

   تبلیغات متنی