کد مطلب: 31023

کالابرگ الکترونیکی | آخرین خبر از کالابرگ الکترونیکی | ثبت نام کالابرگ الکترونیکی

واریز 1 میلیون به کارت کالابرگ الکترونیکی از این تاریخ | دهک های 1 تا 9 حساب خود را چک کنند

قرار است برای برخی از خانوارهای کالابرگ الکترونیکی با رقم 1 میلیون و 100 هزارتومان شارژ شود. اگر می خواهید بدانید که کارت کالابرگ شما هم پر از پول خواهد شد یا خیر خبر زیر را انتها بخوانید.

واریز 1 میلیون به کارت کالابرگ الکترونیکی از این تاریخ | دهک های 1 تا 9 حساب خود را چک کنند

خبرنگار شکیبا بقال زاده: یک مقام مسئول کارگری پیشنهاد کرد: در کنار فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای، توزیع کالابرگ الکترونیک به جهت رفاه حال خانوارهای کارگری به تعاونی‌های مصرف وگذار شود.

محسن باقری درباره پیشنهاد اختصاص بن الکترونیکی به کارگران اظهار کرد: در حال حاضر فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای طرح کالابرگ الکترونیک را اجرا می‌کنند اما معتقدم کالابرگ الکترونیکی پیش خور کردن یارانه است و افراد وارد سامانه می‌شوند و یارانه کالابرگ خود را به نوعی پیش خور می‌کنند اما سوال این است که اگر در این طرح کالابرگ از طریق فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای توزیع می‌شود چرا تعاونی‌های مصرف و کارگری در این زمینه فعال نمی‌شوند؟

وی ادامه داد: اگر مبلغ یارانه کالابرگ الکترونیکی به تعاونی‌های کارگری و تعاونی‌های مصرف واگذار شود هم سرمایه کارگران به گردش در می‌آید و هم از محل سرمایه کارگران تعاونی ایجاد می‌شود.

به گفته باقری در حال حاضر بسیاری از کارخانه‌ها تحت عنوان مزایا به کارگران خود کمک‌های غیرنقدی می‌دهند تا از این طریق نیروهای خود را حفظ و انگیزه کار در آنها را تقویت کنند.

عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار تهران ادامه داد: انتظار نداریم که بن خواربار یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی کارگران وارد طرح کالابرگ شود بلکه پیشنهاد ما این است که مبلغ یارانه کالابرگ الکترونیکی را به تعاونی‌ها واگذار کنند و خانوارهای کارگری از طریق تعاونی‌های مصرف اقلام و مایحتاج مورد نیاز خود را تهیه کنند.

وی افزود: قبلا بن کارگری در اختیار کارگران قرار می‌گرفت که از طریق تعاونی‌ها کالا توزیع می‌شد و در این زمینه هم دولت و هم کارفرما سهمی را می‌گذاشتند ولی به تدریج دولت سهم خود را حذف کرد و در حال حاضر کارفرمایان بن خواربار را می‌پردازند.

به گفته باقری تعاونی‌ها سرمایه‌های اعضا و کارگران را تجمیع و به اتحادیه واریز می‌کنند،اتحادیه نیز سود را به کارگران برمی‌گرداند و با گرفتن بن‌های خرید کالا بین آنها توزیع می‌کند.

واریز کالابرگ الکترونیکی ویژه برای دهک های هشتم و نهم

درحالی بیش از ۶ ماه از اجرای طرح کالابرگ الکترونیک در سطح کشور می‌گذرد و خانوارهای دهک‌های یک تا هفت درآمدی در صورت خرید ۵۰ درصد از مبلغ یارانه خود از سبد غذایی تعریف شده، یارانه تشویقی ۱۲۰ هزارتومانی دریافت می‌کنند که بنابر اعلام معاون وزیر کار و رفاه، اجرای این طرح در بودجه سال آینده نیز پیش‌بینی شده اما جامعه تحت پوشش آن از هفت دهک کنونی، افزایش نخواهد یافت.

طرح کالابرگ الکترونیک که از خردادماه امسال به اجرا درآمد، ۱۱ قلم کالای اساسی شامل برنج ایرانی، حبوبات، شیر کم‌چرب، پنیر، ماست‌ کم‌چرب،‌ مرغ، تخم‌مرغ، روغن مایع، ماکارونی و قند و شکر که طبق نظر انستیتوی تغذیه ایران به تایید رسیده بود در سبد غذایی این طرح تعریف شد.

فاز اول اجرای این طرح به گونه‌ای بود که سه دهک اول درآمدی و مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد، از امتیاز تشویقی آن بهره‌مند می‌شدند و اگر ۷۰ درصد مبلغ یارانه خود را از میان این ۱۱ قلم خریداری می‌کردند، مبلغ یارانه آنها ۲۰ درصد افزایش می‌یافت، اما در مرحله دوم، طرح کمی متفاوت بود به گونه‌ای که سه دهک اول درآمدی و مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره)، از امتیاز تشویقی بهره‌مند شدند، با این تفاوت که شرط بهره‌مندی از افزایش اعتبار، خرید حداقل ۲۰۰ هزار تومان از اعتبار یارانه اعلام شد و درصورتی که سرپرستان خانوار این مبلغ از یارانه خود را از میان اقلام کالاهای اساسی خریداری می‌کردند، مشمول امتیاز تشویقی ۱۲۰ هزار تومانی می‌شدند.

به مرور این یارانه تشویقی گسترش یافت و تا دهک‌ هفت درآمدی را دربرگرفت؛ به عبارتی در صورتی که هفت دهک درآمدی ۲۰۰ هزار تومان از مبلغ یارانه خود را از میان ۱۱ قلم کالای سبد غذایی تعریف شده خریداری کنند، مشمول دریافت یارانه تشویقی ۱۲۰ هزار تومانی خواهند شد؛ به بیانی دیگر با استفاده از این طرح، یارانه دهک‌های یک تا ۳ درآمدی به ۵۲۰ هزار تومان و یارانه دهک‌های چهارم تا هفتم درآمدی به ۴۲۰ هزارتومان افزایش یافته است.

علیرضا عسگریان، معاون رفاهی و امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جدیدترین اظهارات خود درباره میزان استقبال مردم از طرح کالابرگ اظهار کرد: سه چهار ماه اول اجرا، میزان مشارکت در طرح کالابرگ، حدود ۱۰۰ هزار نفر در ماه بود اما در دو ماه اخیر حدود ۴ میلیون خانوار استقبال کردند یعنی با یک شیب تیز این میزان افزایش پیدا کرده به طوریکه در حال حاضر حدود ۲۰ درصد از مردم در طرح کالابرگ مشارکت دارند و از آن استفاده می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه خانواری که یارانه دریافت می‌کند چنانچه مادر شیرده دهک اول داشته باشد و یا کودک دچار سوءتغذیه شناسایی شده، علاوه بر یارانه، حساب آنها بابت طرح امنیت غذایی مادر و همچنین کودک نیز جداگانه شارژ می‌شود و این در حالیست که مشمول یارانه تشویقی ۱۲۰ هزار تومانی در صورت خرید کالا با پول یارانه هم می‌شوند، گفت: این یک بسته کامل خانوادگی است برای حمایت از خانواده‌ها و اجرای قوانین جوانی جمعیت.

معاون وزیر رفاه درخصوص تمهیدات دولت برای اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی در سال آینده نیز گفت: به نظر من این طرح در سال ۱۴۰۳ هم ادامه پیدا می‌کند، چون در بودجه ۱۴۰۳ هم لحاظ شده است. در سال آینده هر سه تا طرح را داریم (کالابرگ، امنیت غذایی مادران شیرده و همچنین کودکان)؛ البته طرح کالابرگ از هفت دهک افزایش پیدا نمی‌کند و روی ۶۱ میلیون نفر(جامعه تحت پوشش کنونی) متوقف می‌ماند.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار از پلیکان

  آخرین اخبار

  اخبار روز سایر رسانه ها

   اخبار از پلیکان

   تبلیغات متنی