کد مطلب: 30789

سن بازنشستگی | تصویب افزایش سن بازنشستگی در مجلس | قانون جدید سن بازنشستگی

قانون جدید سن بازنشستگی تامین اجتماعی اعلام شد | افزایش سن بازنشستگی شامل چه کسانی میشود؟

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه خبر مهمی درباره تصمیم دولت برای افزایش سن بازنشستگی داد.

قانون جدید سن بازنشستگی تامین اجتماعی اعلام شد | افزایش سن بازنشستگی شامل چه کسانی میشود؟

سازمان تامین اجتماعی سن بازنشستگی خاصی را برای مردان و زنان تعیین کرده است. تا سال 1401 حداکثر سن بازنشستگی تامین اجتماعی برای زنان، 55 سال و برای مردان، 60 سال بود؛ اما این سن بازنشستگی، می تواند در شرایط خاصی تغییر کند. خبرهای جدیدی درباره افزایش سن بازنشستگی به گوش می رسد که جزئیات آن را با هم در سایت دیجی سرگرمی می خوانیم.

حداکثر سن بازنشستگی اعلام شد

محسن زنگنه با اشاره به مصوبه مجلس درباره افزایش سن بازنشستگی، اظهار داشت: صندوق‌های بازنشستگی ما دچار ناترازی بسیار شدیدی است. در کنار مسائل مدیریتی و سنجه‌ای، یکی دیگر از علل این ناترازی، فاصله زیاد بین سن بازنشستگی و سن امید به زندگی است که تقریباً الان حدود ۲۸ سال این فاصله زیاد شده و عملاً میزان حق بیمه دادن با میزان مستمری گرفتن با یکدیگر تناسب ندارد.

وی بیان کرد: اکنون سن امید به زندگی در مردان به ۷۶ سال و در زنان به ۷۸ سال رسیده است و در سازمانی مانند آموزش و پرورش میانگین سن بازنشستگی ۴۸ تا ۵۰ سال است، یعنی فرد بازنشسته از ۵۰ سالگی تا ۷۸ سالگی شغلی ندارد.

زنگنه اظهار داشت: ما با پیشنهاد دولت برای افزایش سن بازنشستگی با تغییراتی موافقت کردیم، چرا که دولت آورده بود به ازای هر سال خدمت، چهار ماه به سن بازنشستگی اضافه شود، اما ما آن را بین گروه‌های مختلف تقسیم کردیم.

سن بازنشستگی

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه با اشاره به جزئیات مصوبه مجلس، گفت: افرادی که ۲۸ تا ۳۰ سال سابقه خدمت دارند، به سنوات اشتغال آنها برای بازنشستگی اضافه نمی‌شود و هیچ تغییری درباره آنان اتفاق نمی‌افتد.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین ما یک محدودیت گذاشتیم و گفتیم که سن بیمه شده در زمان بازنشستگی برای مردان از ۶۲ سال و برای زنان از ۵۵ سال بیشتر نباشد، به این معنا که اگر فردی در ۴۰ سالگی مشغول به کار شده باشد و به سن ۶۲ سال برسد، عملاً دیگر مشمول این موضوع نمی‌شود و می‌تواند از قواعد بازنشستگی استفاده کند.

زنگنه گفت: برای کسانی که ۲۵ تا ۲۸ سال سابقه خدمت دارند به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی دو ماه اضافه می‌شود، یعنی کسی که ۲۵ سال خدمت کرده است تا زمان بازنشستگی ۵ سال دارد و به ازای هر سال، دو ماه اضافه می‌شود، یعنی ده ماه به زمان بازنشستگی وی اضافه خواهد شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین بیمه افرادی که ۲۰ تا ۲۵ سال سابقه خدمت دارند، به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی سه ماه اضافه خواهد شد. علاوه بر این، بیمه پردازانی که مطابق قوانین ۱۰ تا ۲۰ سال سابقه خدمت دارند به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی چهار ماه اضافه می‌شود.

وی تصریح کرد: افرادی هم که تا ۱۰ سال سابقه خدمت دارند، به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی پنج ماه اضافه می‌شود. در نهایت و حداکثر حدود ۱۲ سال به سن بازنشستگی کسی که سال اول خدمتش است، اضافه می‌شود.

منبع: مهر

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

تبلیغات متنی