کد مطلب: 30394

راهکار خانگی قطع آبریزش بینی | جلوگیری از سرماخوردگی با این روش

با این ترفند فوری از شر آبریزش بینی خلاص شو | راهکارهای فوری از بین بردن آبریزش بینی

الان که هوا داره سرد میشه و تو هم هی سرما می خوری بیا یه سری روش بهت یاد بدم تا از شر آبریزش بینی خلاصت کنم.

با این ترفند فوری از شر آبریزش بینی خلاص شو | راهکارهای فوری از بین بردن آبریزش بینی

6 روش درمان خانگی آبریزش بینی کودکان و بزرگسالان. در این مطلب به طور کامل به نسخه های خانگی و گیاهی درمان آبریزش بینی می پردازیم.  بنابراین به جز افرادی که شرایط خاصی دارند همه می توانند از این روش ها استفاده کنند و به راحتی آبریزش بینی خود را متوقف سازند.

1. شستشو با آب نمک، بهترین درمان آبریزش بینی

برای بزرگسالان یا کودکان، شستشو با آب نمک یکی از بهترین داروهای خانگی برای جلوگیری آبریزش بینی است. شستشو باآب نمک کمک می کند مخاط های به وجود آمده از بین رفته و عمل تخلیه ی آن راحت تر انجام شود این کار حتی حفره های بینی را کاملا باز میکند و به تنفس کودک شما کمک شایانی خواهد کرد.

محلول آب نمک را با مخلوط کردن ¼ قاشق چای خوری نمک خوراکی در یک فنجان آب جوشیده که در دمای اتاق سرد شده است، تهیه کنید.در حالی که سر کودک خود را به عقب خم میکنید چند قطره از آن را به یکی از سوراخهای بینی بچکانید. در حالی که یکی از انگشتان دست خود را روی یک سوراخ دیگر قرار می دهید، بلافاصله مایع اضافی را با استفاده از یک سرنگ بیرون بیاورید.این روش را با دیگر سوراخ های بینی تکرار کنید.از این درمان تا 3 بار در روز استفاده کنید نه بیشتر،اگر احساس می کنید انجام این کار به تنهایی دشوار است حتما از دیگران کمک بگیرید.

2. بخار روشی مطمئن برای درمان آبریزش بینی کودکان

استنشاق بخار کمک می کند تا ناراحتی ناشی از آبریزش بینی کاهش پیدا کند این مخاط بیش از حد باعث عطسه ی بیش از حد می شود. این همچنین به کودک شما کمک خواهد کرد که خواب بهتری داشته و در دوره ی درمانش نیز تسریع حاصل شود.

برای کودکان بسیار کوچک :

حمام را به یک اتاق بخار تبدیل کنید و با بستن درب و بازکردن دوش به صورت کامل آنجا را گرم کنید. کودک خود را به حمام ببرید و برای 10 تا 15 دقیقه با فرزندتان بنشینید، این کار را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید.

برای بچه های بزرگتر:

می توانید از بخار بصورت مستقیم بر صورت استفاده کنید به این صورت که کودک خود را در بغل خود نشانده و یک کاسه ی آب گرم جلوی خود قرار دهید، صورت کودک را به سمت کاسه خم کنید.

با یک حوله بزرگ که برروی خودتان کشیده اید تمام بخار را جمع کنید و از کودک خود بخواهید 5 تا 10 دقیقه دراین شرایط نفس بکشد، سپس از او بخواهید تا بینی خود را تخلیه کند این کار را چند بار در روز انجام دهید.

3. روغن اوکالیپتوس درمان خانگی آبریزش بینی نوزاد، کودک و بزرگسال

اکالیپتوس همچنین می تواند به کاهش آبریزش و نشانه های مرتبط با آن در کودکان کمک کند؛ اوکالیپتوس به عنوان یک ضد انعقاد کار می کند، که باعث می شود مخاط موجود در بینی کودک شما راحت تر تخلیه شود.

برای بزرگسالان استفاده از اکالیپتوس به روش استنشاق همراه بخار روش مناسبی است برای کودکان به روشی که گفته ایم این روغن موثر واقع خواهد بود.

نسخه ای عالی برای کودکان خردسال و کودکان

4 یا 5 قطره روغن اوکالیپتوس را در آب حمام گرم برای کودک خود قرار دهید و اجازه دهید کودک شما 10 دقیقه از حمام لذت ببرد، این کار را دوبار در روز انجام دهید.

هم چنین، 10 قطره روغن اسانس اکالیپتوس را در ½ فنجان روغن زیتون خالص مخلوط کنید سینه ی کودک خود را بااین روغن معجزه گر ماساژ دهید این کار را قبل از خواب انجام دهید.

4. ریحان درمان طب سنتی آبریزش بینی

یکی دیگر از داروهای گیاهی مناسب برای آبریزش بینی کودک، ریحان است. این گیاه پرخاصیت ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروس است که به مبارزه با علت های آبریزش بینی کمک می کند همچنین ایمنی کودک شما را افزایش میدهد. خوردن چند برگ ریحان در روز بسیار مفید خواهد بود، برای بچه های بزرگتر،برگ های ریحان تازه را، هر روز صبح قبل از صبحانه و شب قبل از رفتن به رختخواب، به آن ها بدهید.

روشی دیگر برای بزرگسالان :1 قاشق غذاخوری آب برگ تازه ریحان تهیه کنید. آب ریحان را با مقدار مساوی از آب زنجبیل، آب لیمو و عسل مخلوط کنید. 2 یا 3 بار در روز از این مخلوط مصرف کنید.

5. عسل درمان قوی و عالی برای آبریزش بینی ناشی از سرماخوردگی

عسل، یکی دیگر از داروهای موثر برای درمان آبریزش در کودک 2 ساله و یا بزرگتر است؛ به یاد داشته باشید که برای بچه های کوچک عسل را نباید استفاده کرد زیرا ممکن است باعث ایجاد باکتری هایی شود که سبب بوتولیسم می شوند. خواص آرام بخش، ضد باکتری و ضد ویروسی عسل،باعث کاهش علائم مختلف آبریزش بینی می شود و حتی به درمان سرفه و گلو درد کمک می کند.

مخلوط 1 تا 2 قاشق چای خوری عسل در یک لیوان آب گرم و نوشیدن آن، به دفعات 1 یا 2 بار در روز میتواند، سودمند باشد.

هم چنین، 1 قاشق غذاخوری عسل و ½ قاشق چای خوری آب لیمو تازه را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید، برای کودک خود بصورت گرم و 2 بار در روز استفاده کنید.

6. بابونه برای درمان آبریزش بینی حساسیت و آلرژی

برای نوزادانی که حداقل یک ساله هستند بخور گیاه بابونه، می تواند نشانه ها و ناراحتی های آبریزش بینی را از بین ببرد. این گیاه،تقویت کننده سیستم ایمنی در بدن است همچنین با توجه به خواص آنتی هیستامین عالی آن، عطسه را نیز کاهش می دهد.

اما برای کودکان بزرگتر :1 قاشق چایخوری گل بابونه را در 2 فنجان آب جوش قرار دهید. درب آن را بگذارید و برای 5 دقیقه اجازه دهید تا دم بکشد، عسل را برای ایجاد طعم اضافه کنید. دو بار در روز این چای را به فرزند بیمار خود بدهید.

منبع: نمناک

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار از پلیکان

  آخرین اخبار

  اخبار روز سایر رسانه ها

   اخبار از پلیکان

   تبلیغات متنی