کد مطلب: 30258

حقوق کارگران | حقوق کارگران ۱۴۰۲ | افزایش حقوق کارگران ۱۴۰۲

فوری: خبر بد درباره حقوق کارگران | ترمیم حقوق کارگران منتفی شد؟

امروز خبر عجیبی از منتفی شدن ترمیم حقوق کارگران منتشر شد جزئیات این خبر شوکه کننده را با هم می خوانیم.

فوری: خبر بد درباره حقوق کارگران | ترمیم حقوق کارگران منتفی شد؟

چند روزی است که خبر افزایش 20 درصدی حقوق کارگران در ماه آبان در سایت های خبری منتشر می شود .طبق گفته های وزیر کار و تعاون قرار بود افزایش مجدد حقوق کارگران از این ماه اعمال شود. اما امروز خبر عجیبی از منتفی شدن ترمیم حقوق کارگران منتشر شد. زمان واریزی جدید به حساب حقوق کارگران مشخص شد. در ادامه به بررسی آخرین اخبار درباره حقوق کارگران می پردازیم.

ترمیم حقوق کارگران منتفی شد

نشست شورایعالی کار جریان دارد و ظاهراً دولت ترمیم مزد را نمی‌پذیرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، از ساعت ده صبح امروز نشست شورایعالی کار آغاز شده و همچنان گفتگوها ادامه دارد؛ هرچند دولت بحث در مورد  دستمزد را پذیرفته اما ظاهراً به ترمیم مزد 1402 رضایت نمی‌دهد.

شنیده‌ها حاکی از آن است که علی خدایی یکی از اعضای اصلی کارگری، به علت اینکه ترمیم مزد در دستور کار رسمی نشست امروز  نبوده، از حضور در جلسه خودداری کرده است؛ تا لحظه‌ی تنظیم این خبر هنوز گفتگوهای نشست ادامه دارد.

افزایش 2 میلیون و 500 هزارتومانی حقوق کارگران از امروز

پیش از جلسه امروز اخباری مبنی بر افزایش حقوق کارگران منتشر شده بود. بخشنامه بودجه می‌گوید که قرار است حقوق کارکنان افزایش ۲۰ درصدی داشته باشد؛ این یعنی حقوق از هفت میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به ۹ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان می‌رسد.

ظاهرا دولت برای افزایش حقوق و یا دستمزد بر رقم «۲۰» درصد حالا کمی کمتر یا بیشتر امید بسته است. پارسال هم حداقل دریافتی کارکنان دولت به میزان ۲۰ درصد بالا رفته بود و حالا هم با ابلاغ بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۳ مشخص شد که قرار است حداقل حقوق کارکنان افزایش ۲۰ درصدی داشته باشد.

همین موضوع نگرانی‌هایی نیز از بابت افزایش اندک دستمزد کارگران به وجود آورده است. کارمندان و کارگران متفق‌القول بر یک عبارت تاکید دارند؛ افزایش ۲۰ درصدی حقوق و دستمزد نه منطق اقتصادی دارد و نه پشتوانه قانونی!

سال گذشته حداقل دریافتی کارکنان دولت به هفت میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید؛ آن هم با افزایش ۲۰ درصدی. موضوعی که با توجه به افزایش درآمدهای مالیاتی و فشار بر حقوق‌بگیران از این محل، با انتقادات فراوانی همراه شد. حالا هم ظاهرا افزایش روی همان رقم خواهد بود البته تنها در بخشنامه. این احتمال هم وجود دارد که با وجود بالا باقی ماندن نرخ تورم در اقتصاد ایران، این رقم تغییر کند. اما اگر دولت بر همین عدد پافشاری کند، حقوق کارکنان دولت با افزایش یک میلیون و ۵۸۰ هزار تومانی به ۹ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان می‌رسد. ناگفته نماند این رقم حتی به خواسته کارگران هم در سال جاری که ۱۳ میلیون تومان بود و با قیمت سبد معیشت همخوانی داشت، نمی‌رسد.

پایه حقوق کارگران ۹ میلیون تومان شد

خبرهای خوشی درباره افزایش حقوق کارگران به گوش می رسد این یعنی حقوق از هفت میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به ۹ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان خواهد رسید.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: همسان‌سازی حقوق کارگران در مراحل مختلف انجام شده است. بحثی که مطرح است در رابطه بازنشستگان کشوری است که بخشی از آن انجام شده بقیه هم انجام می‌شود.

سید صولت مرتضوی درباره همسان‌سازی حقوق کارگران گلایه آنان از دولت مبنی‌ بر این‌که دولت تمرکزش روی افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان دولتی است، گفت: همسان‌سازی حقوق کارگران در مراحل مختلف صورت گرفته و این کار انجام شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: بحثی که مطرح است در رابطه بازنشستگان کشوری است که بخشی از آن انجام شده بقیه هم قابل پیگیری است.

وی در خصوص در نظرگرفتن تمهیداتی برای بهبود حقوق و دستمزد کارگران برای سال آینده، بیان کرد: کار کارشناسی در حال انجام است امیدواریم بتوانیم زودتر از موعد مقرر برای تعیین حقوق و دستمزد کارگران در سال آینده تصمیم‌گیری کنیم.

حداقل حقوق کارگران ۱۴۰۲ به همراه جدول ریز جزئیات حقوق

حداقل حقوق کارگران در سال ۱۴۰۲ توسط شورای عالی کار به شرح زیر اعلام شده است:

روزانه مبلغ  ۱,۷۶۹,۴۲۸  ریال

بن کارگری به مبلغ   ۱۱,۰۰۰,۰۰۰ ریال

حق مسکن به مبلغ   ۹,۰۰۰,۰۰۰  ریال

این یعنی:

پایه حقوق وزارت کار  بدون احتساب هر گونه مزایا و بدون کسر مالیات و حق بیمه در یک ماه سی روزه برابر با   ۷۳,۰۸۲,۸۴۰  ریال است

آخرین اخبار افزایش حقوق کارگران 1402

افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان دولت، به نگرانی‌ها از بابت اینکه دستمزد کارگران هم تنها ۲۰ درصد بالا رود، دامن زده است. سال ۱۴۰۱ بود که تصمیم بر آن شد تا دستمزد کارگران افزایش ۵۷ درصدی داشته باشد اما همین رقم هم پاسخگوی هزینه‌ها و درخواست جامعه کارگری نبود. به همین دلیل وقتی اعلام شد که دستمزد در سال ۱۴۰۲ فقط ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند، آن هم با تورم بالای ۴۰ درصدی، کارگران با یک سوال بزرگ مواجه شدند؛ چگونه باید از پس هزینه‌های حداقلی زندگی برآمد؟

حالا مراکز و مجامع بین‌المللی برعکس ادعای دولتمردان که از برتری جایگاه اقتصاد ایران دم می‌زنند، پیش‌بینی می‌کنند که تورم کماکان در اقتصاد ایران بالاست؛ بالای ۴۰ درصد! البته زمزمه‌هایی مبنی بر تشکیل جلسه با محوریت دستمزد و با حضور شرکای اجتماعی در شورای عالی کار شنیده می‌شود اما معلوم نیست این اتفاق بیفتد یا نه و اگر جلسه‌ای تشکیل شود واکنش نمایندگان دولت و کارفرمایی در قبال خواسته کارگران چه خواهد بود.

اگر تورم کماکان بالا بماند و بانک مرکزی به تورم ۳۰ درصدی که وعده داده، نرسد؛ افزایش ۲۰ درصدی حقوق و دستمزد فاجعه خواهد بود. این در حالیست که ماده ۴۱ و تبصره ۲ قانون کار بر این نکته تاکید می‌کند که دستمزد باید مطابق تورم و سبد معیشت تعیین شود.

با اینحال کارگران و کارمندان می‌گویند هر وقت صحبت از حقوق می‌شود، دولت دم از تورم می‌زند اما از سمتی دیگر. یعنی حقوق را مولد تورم می‌داند اما حقوق‌بگیران حرفشان چیز دیگری است و آنها حقوق و دستمزد را مولود تورم می‌دانند و بنابراین خواسته اصلی آنها تعیین رقم حقوق متناسب با تورم است که اثرات آن امروز بر رفتارهای اقتصادی و اجتماعی آنها به کرات قابل مشاهده است.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار از پلیکان

  آخرین اخبار

  اخبار روز سایر رسانه ها

   اخبار از پلیکان

   تبلیغات متنی