کد مطلب: 30083

یارانه نقدی | مبلغ یارانه نقدی | سایت یارانه نقدی

واریز یارانه نقدی جدید 520 هزارتومانی دولت از این هفته | یارانه بگیران غافلگیر شدند

قرار است فرمول پرداخت یارانه نقدی تغییر کند. بر این اساس، صدک جاگزین دهک و شمار یارانه‌بگیران بیشتر خواهد شد. هرچند زمان اجرای این طرح مشخص نیست.

واریز یارانه نقدی جدید 520 هزارتومانی دولت از این هفته | یارانه بگیران غافلگیر شدند

خبرهای مهمی از یارانه نقدی به گوش می رسد. هنوز برای تغییر در نحوه پرداخت یارانه نقدی تصمیم گیری نشده است. یارانه نقدی در نیمه دوم سال ممکن است رقمی جذاب و وسوسه انگیز پیدا بکند. یارانه نقدی مهر 1402 به حساب سرپرستان خانوار بزودی واریز خواهد شد. مرحله جدید از یارانه نقدی  کی واریز  میشود؟

 اخیرا اخباری مبنی بر تغییر شیوه پرداخت یارانه نقدی منتشر شد که به دنبال آن بازار گمانه‌زنی‌ها مبنی بر افزایش مبلغ یارانه‌ای که به دست سرپرستان خانوار می‌رسد، داغ شد. اما پس از طرح این گمانه‌ها و احتمالات بود که سخنگوی دولت دست رد بر آنها زد و طی سخنانی اعلام کرد که قرار است فقط فرمول یارانه تغییر کند. بر این اساس صدک جای دهک را خواهد گرفت و البته شمار یارانه‌بگیران هم اضافه خواهد شد.

از شنبه هفته جاری بود که تغییر و تحولات در حوزه یارانه نقدی که حالا دیگر ارزش آن به نصف تقلیل یافته، آغاز شد. یکی از این تغییرات، اضافه شدن دهک‌های ششم و هفتم به مشمولان دریافت یارانه تشویقی بود. از آنجایی‌که این افراد یارانه ۳۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند، اگر تصمیم بگیرند ۲۰۰ هزار تومان را صرف خرید کالاهای معرفی‌شده در سبد کالابرگ کنند، ۱۲۰ هزار تومان به‌عنوان اعتبار در اختیارشان قرار می‌گیرد که بدین ترتیب مبلغ یارانه آنها به ۴۲۰ هزار تومان افزایش می‌یابد.

یارانه نقدی جدید 

پیشتر دهک‌های اول تا سوم مشمول این طرح شده بودند. این یارانه‌بگیران هر ماه ۴۰۰ هزار تومان یارانه دریافت می‌کنند و در قالب این طرح، مبلغ یارانه آنها به ۵۲۰ هزار تومان می‌رسد.

فرمول یارانه نقدی چه تغییری می‌کند؟

جدای از این اخبار، خبر دیگری مبنی بر تغییر شیوه پرداخت یارانه به مردم در صدر اخبار قرار گرفت و اندکی بعد گمانه‌های زیادی درباره افزایش مبلغ یارانه نقدی مطرح شد. اما ظاهرا در این طرح جدید، قرار است تنها صدک جایگزین دهک شود. تسنیم در این باره طی گزارشی نوشته است که اگر تا پیش از این جمعیت ایران به شکل دهک‌بندی طبقه‌بندی می‌شد و میزان یارانه پرداختی بر اساس دهک بود، حالا قرار است به‌جای دسته‌بندی ۱۰تایی جامعه، جمعیت ایران به ۱۰۰ دسته تقسیم شود که این به معنای بالا رفتن مبلغ یارانه نیست اما به‌معنی افزایش شمار یارانه‌بگیران هست.

بر اساس این گزارش، در حالی دولت به دنبال تغییر شیوه و فرمول پرداخت یارانه و افزایش رغبت مردم به استفاده از کالابرگ است که تورم فزاینده و رشد اقتصادی پایین در اقتصاد ایران، فاصله بین دستمزد و هزینه کم‌درآمدها را به شدت افزایش داده و حالا دیگر این کمک‌های حمایتی پاسخگوی نیاز آنها نیست. بسیاری از افراد از طبقه متوسط به طبقه فقیر سقوط کرده‌اند و به گفته برخی کارشناسان دیگر طبقه متوسط محو شده و جای خود را به طبقه متوسط فقیر داده است. فقر به شدت گسترش یافته و حالا انواع مختلفی از آن مانند فقر زمانی و فقر خشن در جامعه ایران نمایان شده است.

به همین دلیل کارشناسان به دولتمردان توصیه می‌کنند که ابتدا تورم را مهار کنند و بعد به سراغ شیوه‌های حمایتی از کم‌درآمدها بروند./تجارت‌نیوز

یارانه نقدی به‌شرط و شروطی پرداخت می‌شود؛ اگر سرپرست خانوار دهک‌های چهار، پنج، شش و هفت که یارانه نقدی ۳۰۰ هزار تومانی به ازای هر نفر دریافت می‌کنند، حداقل ۲۰۰ هزار تومان را خرج خرید ۱۱ قلم کالای اعلام شده کنند، مشمول دریافت یارانه تشویقی شناخته می‌شوند.

یارانه نقدی را نمی‌توان به‌صورت نقدی برداشت کرد و باید حتما آن را برای خرید برنج ایرانی، حبوبات، شیر کم‌چرب، پنیر، ماست کم‌چرب، مرغ، تخم‌مرغ، روغن مایع، ماکارونی و قندوشکر که در طرح کالابرگ ارائه شده‌اند، به‌کار برد. البته لازم نیست تمام این کالاها در سبد خرید قرار بگیرند. متقاضی مختار است اعتبار کالابرگ و یارانه تشویقی را برای خرید چند تا حتی یک قلم از آن‌ها صرف کند.

یارانه نقدی هر نفر در دهک اول تا سوم ۴۰۰ هزار تومان است؛ این افراد باید ۲۰۰ هزار تومان از یارانه خود را صرف خرید از سبد تعریف شده کنند تا ۱۲۰ هزار تومان یارانه تشویقی برایشان منظور شود و یارانه هر عضو خانوار به ۵۲۰ هزار تومان افزایش پیدا کند.

یارانه نقدی دهک‌های چهارم تا هفتم به ازای هر نفر ۳۰۰ هزار تومان واریز می‌شود و اگر آن‌ها از کالابرگ استفاده کنند و جزو مشمولان دریافت یارانه تشویقی قرار بگیرند، با احتساب ۱۲۰ هزار تومان یارانه تشویقی مجموع یارانه دریافتی هر عضو خانوار تا ۴۲۰ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند.

چطور بفهمم مشمول دریافت یارانه نقدی هستیم؟

یارانه نقدی

یارانه تشویقی در هفته پایانی مهرماه به‌طور خودکار برای حدود ۶۱ میلیون از جمعیت کشور قابل استفاده است. اگر سرپرست خانوار یکی از دهک‌های یک تا سه، چهار و پنج و شش و هفت درآمدی هستید و هر ماه به ازای هر عضو خانوار یارانه نقدی ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی به حسابتان واریز می‌شود، می‌توانید یارانه نقدی را در قالب کالابرگ استفاده کنید و مشمول یارانه تشویقی شوید.

سرپرست خانواده می‌تواند با مراجعه به نشانی اینترنتی shoma.sfara.ir یا از طریق نصب اپلیکیشن شما روی تلفن همراه یا تبلت اندرویدی وضعیت خانوار و دهک‌بندی خانوار خود را بررسی کند و ببیند آیا مشمول دریافت یارانه تشویقی، می‌شود یا نه.

کددستوری کالابرگ با شماره‌گیری ستاره، ۵۰۰، ستاره، ۱۴۶۳، مربع و کددستوری ستاره، ۷۸۸، ستاره، ۲۸، مربع همین فرآیند را برای کسانی که گوشی هوشمند ندارند، میسر می‌کند.یارانه تشویقی و خود یارانه قابل استفاده برای کالابرگ به‌هرحال در قالب تخفیف به مردم تعلق می‌گیرد و خریدار ناچار است مبلغی هرچند ناچیز را از جیب خودش پرداخت کند. به‌همین دلیل، دریافت یارانه به‌صورت نقدی همچنان جذابیت خود را حفظ خواهد کرد.

کالابرگ و یارانه تشویقی به‌صورت اختیاری در اختیار خانوارها قرار می‌گیرند و گزینه برداشت نقدی یارانه همچنان جلوی دست است. دولت با این موضوع مشکلی ندارد، چون متوجه شده غالب مردم به دریافت یارانه نقدی علاقمند هستند، اما کسی که عوض پول، یارانه را به خرید کالای اساسی و اقلام خوراکی اختصاص می‌دهد، سه جایزه دریافت می‌کند؛ مورد اول این است که اعتبار خرید یک‌ماه زودتر از موعد پرداخت یارانه در دسترس قرار بگیرد. برای مثال می‌توانید در مهرماه تمام مبلغ یارانه آبان را برای خرید کالا اساسی استفاده کنید.

مشمولان یارانه نقدی که سراغ استفاده از کالابرگ می‌روند، همچنین امکان خرید اقلام خوراکی با تخفیف را خواهد داشت و سومین جایزه همین افزایش ۲۰ درصدی یارانه دریافتی به‌عنوان یارانه تشویقی است.

کالابرگ الکترونیک از اسفند سال گذشته در کل کشور اجرا شد و طبق آخرین آمارهای وزارت تعاون، ۱.۹ میلیون خانوار در شهریور امسال از کالابرگ الکترونیک استفاده کرده‌اند. کالابرگ الکترونیکی کاملا اختیاری است و اگر خانواری بخواهد، امکان برداشت نقدی از دستگاه‌های عابربانک مانند همیشه برایش وجود دارد.سلام نو

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

تبلیغات متنی