کد مطلب: 29796

یارانه نقدی | مبلغ یارانه نقدی | سایت یارانه نقدی

یارانه نقدی تشویقی مهرماه واریز شد | این دهک ها یارانه جدید 320 هزارتومانی میگیرند

مرحله جدید یارانه نقدی از امروز برای دهک‌های ششم و هفتم اجرا می‌شود.

یارانه نقدی تشویقی مهرماه واریز شد | این دهک ها یارانه جدید 320 هزارتومانی میگیرند

خبرهای مهمی از یارانه نقدی به گوش می رسد. هنوز برای تغییر در نحوه پرداخت یارانه نقدی تصمیم گیری نشده است. یارانه نقدی در نیمه دوم سال ممکن است رقمی جذاب و وسوسه انگیز پیدا بکند. یارانه نقدی مهر 1402 به حساب سرپرستان خانوار بزودی واریز خواهد شد. مرحله جدید از یارانه نقدی  کی واریز  میشود؟

مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی از فردا اجرا خواهد شد و مشمولان می توانند یارانه تشویقی دریافت کنند.

طرح جدید کالابرگ الکترونیکی برای دهک‌های ششم و هفتم از فردا شنبه اجرا می‌شود.

خبر مهم از یارانه نقدی دولت

از فردا و با اجرایی شدن طرح جدید، دهک‌های ششم و هفتم نیز مشمول دریافت یارانه تشویقی ۱۲۰ هزار تومان خواهند شد. این دهک‌ها از فردا شنبه می‌توانند ۱۱ قلم کالای اعلام شده را در فروشگاه‌های تعیین شده خریداری کنند. طرح اجرای کالابرگ الکترونیکی یک تکلیف قانونی در بودجه است که از سوی دولت در سال جاری اجرا شده و برای تشویق مردم به خرید کالا‌های ۱۱‌ گانه مورد نظر دولت شامل شیر، ماست، پنیر، قند و شکر، مرغ، تخم‌مرغ، گوشت قرمز منجمد، روغن، برنج، حبوبات و ماکارونی است.

در ابتدا فقط سه دهک کم‌درآمد مشمول یارانه تشویقی بودند که با اجرای این طرح دهک‌های اول تا آخر دهک هفتم مشمول یارانه تشویقی مضاعف می‌شوند.

سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرده است هموطنان می‌توانند برای اطلاع از دهک‌بندی خود از دو کانال اقدام کنند؛ راه نخست، شماره گویای ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ است که بعد از تماس، با وارد کردند کد ملی سرپرست خانوار و همچنین وارد کردن یک شماره تلفن همراه که به نام سرپرست است، دهکی که در آن قرار دارند اعلام می‌شود.

مرحله جدید  یارانه نقدی کی واریز میشود؟

وی افزود: با افزوده‌شدن این دو دهک افزایش چشم‌گیری در جمعیت مشمول طرح جدید کالابرگ الکترونیک خواهیم داشت و جمعیت تحت پوشش از ۴۱ به ۶۱ میلیون نفر افزایش می‌یابد که بدین ترتیب بیش از ۸۰ درصد مردم کشور مشمول طرح جدید کالابرگ می‌شوند.

عسگریان با بیان این‌که شرایط استفاده از کالابرگ همانند گذشته است، توضیح داد: اگر هر فردی ۲۰۰ هزار تومان از یارانه‌اش را خرید کند، ۱۲۰ هزار تومان به وی اعتبار تشویقی تعلق می‌گیرد.

وی ادامه داد: مبلغ یارانه برای افراد بین دهک اوّل تا سوم ۴۰۰ هزار تومان و یارانه دهک چهارم تا هفتم نیز به ازای هر نفر ۳۰۰ هزار تومان است که در صورت خرید ۲۰۰ هزار تومانی افراد از مبلغ یارانه، مبلغ ۱۲۰ هزار تومان اعتبار تشویقی به آنان تعلق می‌گیرد.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأکید کرد: مردم می‌توانند با نصب برنامه کاربردی «شما» به آن رجوع کرده و از نزدیک ترین مغازه محل خود خرید کنند و از مبلغ تشویقی ۱۲۰ هزار تومانی بهره ببرند.

وی خاطرنشان کرد: تعداد ۱۴۵ هزار مغازه در سراسر کشور تجهیز شده و ۲۰ هزار مغازه در صف برای پیوستن به این طرح هستند و در صورت استقبال وارد این طرح می‌شوند.

عسگریان تصریح کرد: طرح ملّی کالابرگ الکترونیک ساده‌ترین و سهل‌الوصول‌ترین برنامه برای مردم است تا خرید آسانی داشته باشند.

وی اظهار امیدواری کرد که مردم نهایت بهره‌برداری را از این طرح نمایند چرا که متعلق به خودشان است.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون تأکید کرد: طرح کالابرگ الکترونیک کاملاً اختیاری است و هر شخص هر مبلغی را که بخواهد می‌تواند استفاده کند.

اردیبهشت ماه سال گذشته بود که رئیس جمهور در گفتگو با مردم از سازوکار جدید پرداخت یارانه نقدی ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی در راستای مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها خبر داد. بر این اساس، اولین مرحله از واریز یارانه جدید با مبالغ افزایش یافته، مربوط به دومین ماه سال ۱۴۰۱ است؛ بنابراین شخصی که از ابتدا در دهک اول تا سوم بوده و هر ماه مبلغ ۴۰۰ هزار تومان را دریافت کرده باشد، حالا با واریز این مرحله، مجموعا ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به حساب بانکی آن شخص واریز شده است. رقمی که اگر با نرخ امروز دلار مرکز مبادله (حدود ۴۱ هزار تومان) در نظر بگیریم، حدود ۱۷۶ دلار می‌شود. این در حالی است که یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی نیز امروز با نرخ مرکز مبادله، حدود ۸ و ۱۰ دلار می‌شود!

یارانه نقدی کی واریز میشود؟

سال گذشته هم زمان با آغاز مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها توسط دولت رئیسی، بر اساس قانون بودجه اعلام شد که دولت در چند ماهه آینده، بستر ارائه کالابرگ را فراهم خواهد کرد تا یارانه جدید به صورت کالابرگ نیز ارائه شود. اما هرچه زمان گذشت، تیم اقتصادی دولت زمان دیگری را برای اجرایی شدن طرح کالابرگ خبر می‌داد تا در نهایت ۲۸ دی ماه سال قبل، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با تاکید بر اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیک در بستر شبکه ملی اعتبار در استان هرمزگان اجرایی شده است، از اجرای کامل در کشور تا پایان سال خبر داد. مدتی بعد نیز اعلام شد که استان‌های قزوین، گیلان و مرکزی سه استانی هستند که از اجرای طرح آزمایشی کالابرگ الکترونیکی در آن‌ها آغاز می‌شود. سرانجام پانزدهم اسفندماه سال گذشته، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: "به اطلاع مردم شریف ایران می‌رساند پس از اجرای موفقیت‌آمیز طرح کالابرگ الکترونیک به‌صورت آزمایشی در چهار استان هرمزگان، قزوین، مرکزی و گیلان، هم‌اکنون اجرای این طرح به صورت ملّی و در سراسر کشور آغاز شد. همچنین تاکید شد: در این طرح اعتبار کلیه خانوار‌های یارانه‌بگیر شارژ شده و آنان می‌توانند یک ماه زودتر از دریافت یارانه نقدی، از این اعتبار جهت خرید ۱۰ قلم کالای اساسی مشمول طرح ملّی کالابرگ الکترونیک استفاده کنند.

اما در سال جدید، دولت تصمیم گرفت روند طرح کالابرگ را با تغییراتی همراه کند. به گونه‌ای که در خردادماه معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی از شرط مهم برای افزایش مبلغ یارانه‌ها خبر داد و گفت: "درصورتی‌که فردی از دهک اول تا سوم، از ۴۰۰ هزار تومان یارانه، ۳۲۰ هزار تومان را کالا خریداری کند ۸۰ هزار تومان افزایش اعتبار خرید کالا به او تعلق می‌گیرد. "

این افزایش ۸۰ هزار تومانی برای سه دهک اول، مدتی بعد بازهم تغییر کرد و این بار اعلام شد: در صورتی که دهک‌های اول تا سوم ۲۰۰ هزار تومان خرید کنند، ۱۲۰ هزار تومان اعتبار یارانه‌ای اضافه می‌شود.

اوایل شهریورماه نیز دو دهک دیگر به سازوکار مذکور اضافه شد. به گونه‌ای که معاون امور رفاهی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دهک‌های ۴ و ۵ نیز مشمول طرح اعتبار مضاعف کالابرگ الکترونیکی شدند.

یارانه نقدی جدید برای این افراد

یارانه نقدی

حالا با گذشت چندین ماه از شروع مدل جدید کالابرگ و افزایش اعتبار یارانه، روز چهارشنبه، صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در جمع خبرنگاران گفت: طرح جدید یارانه از هفته آینده اجرا می‌شود و دهک‌های شش و هفت نیز مشمول دریافت کالابرگ خواهند شد؛ بنابراین هر کس که در هفت دهک اول باشد یا در آینده قرار بگیرد، مشمول دریافت یارانه تشویقی ۱۲۰ هزار تومانی می‌شود.

عسگریان معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در تشریح این خبر اظهار داشت: خوشبختانه دهک‌های ششم و هفتم نیز به طرح جدید کالابرگ الکترونیک اضافه شدند. وی افزود: با افزوده‌شدن این دو دهک افزایش چشم‌گیری در جمعیت مشمول طرح جدید کالابرگ الکترونیک خواهیم داشت و جمعیت تحت پوشش از ۴۱ به ۶۱ میلیون نفر افزایش می‌یابد که بدین ترتیب بیش از ۸۰ درصد مردم کشور مشمول طرح جدید کالابرگ می‌شوند.

عسگریان با بیان این‌که شرایط استفاده از کالابرگ همانند گذشته است، توضیح داد: اگر هر فردی ۲۰۰ هزار تومان از یارانه‌اش را خرید کند، ۱۲۰ هزار تومان به وی اعتبار تشویقی تعلق می‌گیرد. وی ادامه داد: مبلغ یارانه برای افراد بین دهک اوّل تا سوم ۴۰۰ هزار تومان و یارانه دهک چهارم تا هفتم نیز به ازای هر نفر ۳۰۰ هزار تومان است که در صورت خرید ۲۰۰ هزار تومانی افراد از مبلغ یارانه، مبلغ ۱۲۰ هزار تومان اعتبار تشویقی به آنان تعلق می‌گیرد.

به گزارش تابناک اقتصادی، ۱۱ قلم کالای اساسی شامل برنج، گوشت منجمد گوساله، حبوبات، شیر کم چرب، پنیر، ماست دبه ۲.۵ کیلویی، مرغ، تخم مرغ، روغن مایع، ماکارونی و قند و شکر است که خانواده‌ها در دهک‌های اول تا هفتم می‌توانند این اقلام را با قیمت ثابت اعلامی تا پایان امسال از طریق کالابرگ الکترونیکی خریداری کنند.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار اخبار گوگل‌نیوز سایر رسانه ها

  اخبار از پلیکان

  آخرین اخبار

  اخبار روز سایر رسانه ها

   اخبار از پلیکان

   تبلیغات متنی