کد مطلب: 28423

بازنشستگان| حقوق بازنشستگان|همسان سازی حقوق

خبر رسمی؛ حقوق بازنشستگان دوبله شد | واریزی شگفت انگیز دولت رییسی در ۳۱ مرداد

خبر رسمی؛ حقوق بازنشستگان دوبله شد | واریزی شگفت انگیز دولت رییسی در ۳۱ مرداد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: باید حقوق بازنشستگان به ویژه آن دسته از بازنشستگانی که دریافتی کمی دارند، در بودجه سال آینده افزایش پیدا کند.در تعریف مستمری یا حقوق بازنشستگان به زبان عامیانه ، می توان گفت ، مقدار پولی است که ماهانه ، به طور مستمر و تا پایان عمر ، به افراد دارای شرایط بازنشستگی مندرج در قانون تامین اجتماعی و قانون مدیریت خدمات کشوری و بر اساس احکام جدید بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی ، تعلق می گیرد. سه میلیون و 600 هزار بازنشسته در انتظار اجرای مصوبه قانونی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان هستند.​​حقوق بازنشستگان1401 همانند پاداش بازنشستگی برای افراد مختلف متفاوت است . حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی 1401 مقداری از حقوق بازنشستگان کشور ی کمتر می باشد

مستمری بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی نباید کمتر از هفتاد و یک میلیون و یکصد و چهل و دو هزار و هفتصد و شصت (۷۶۰ ر۱۴۲ر ۷۱) ریال باشد.

هیئت وزیران در جلسه ۱۴۰۲/۵/۱۸ به پیشنهاد شماره ۱۰۰۰/۱۴۰۲/۵۳۱۱ مورخ ۱۴۰۲/۵/۱۷ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اصلاحیه افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال ۱۴۰۲ را تصویب کرد.

براساس نامه‌ی محمد مخبر که امروز ابلاغ شده «در تصویب نامه شماره ۶۴۴۶۸ ت ۶۱۴۶۶ه مورخ ۱۴۰۲/۴/۱۷، بعد از عبارت «قانون تأمین اجتماعی مصوب ۱۳۵۴» عبارت «و ماده (۹۶) قانون مذکور، به نحوی که مجموع دریافتی مستمری‌بگیران با احتساب بیست و هفت درصد (۲۷٪) افزایش مبلغ مستمری و مزایای جنبی (کمک به تأمین معیشت، حق مسکن، کمک هزینه عائله مندی و اولاد)، کمتر از هفتاد و یک میلیون و یکصد و چهل و دو هزار و هفتصد و شصت (۷۶۰ ر۱۴۲ر ۷۱) ریال نباشد.» الحاق می‌شود»./جی پلاس

آخرین خبر از افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و جزئیات بیشتر را در ادامه بخوانید. در ادامه به بررسی آخرین اخباری که خبرگزاری ها درباره حقوق بازنشستگان مطرح کردند را جمع آوری کردیم.

زمان دقیق واریز حقوق شهریور ۱۴۰۲ بازنشستگان چه روزی است؟

تاریخ و زمان دقیق واریز حقوق شهریور ماه ۱۴۰۲ بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی هنوز مشخص نشده است ولی طبق ماه‌های پیش از روز ۲۰ یا ۲۱ هر ماه به ترتیب حروف الفبا در روزهای مشخص شده جدول زیر واریز خواهد شد:

احتمالا پرداخت حقوق شهریور ماه بازنشستگان کشوری و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی از روز سه شنبه بیست و یکم شهریور ماه آغاز می شود و حقوق این گروه بر اساس حروف الفبا تا تاریخ ۳۱ شهریور ماه واریز خواهد شد.

جدول تاریخ واریز حقوق شهریور ۱۴۰۲

نام حرف     تاریخ پرداخت     بانک صادرات     ۱۴۰۲/۰۶/۲۹

آ – الف     ۱۴۰۲/۰۶/۲۱     ط     ۱۴۰۲/۰۶/۳۰

حروف (ب) تا (ش) شعب تا ۲۰۰۰ نفر     ۱۴۰۲/۰۶/۲۲     ظ     ۱۴۰۲/۰۶/۳۰

حروف (ص) تا (ی) شعب تا ۲۰۰۰ نفر     ۱۴۰۲/۰۶/۲۳     خ     ۱۴۰۲/۰۶/۳۰

ب     ۱۴۰۲/۰۶/۲۴     گ     ۱۴۰۲/۰۶/۳۰

پ     ۱۴۰۲/۰۶/۲۵     ل     ۱۴۰۲/۰۶/۳۰

ت     ۱۴۰۲/۰۶/۲۵     و     ۱۴۰۲/۰۶/۳۰

ث     ۱۴۰۲/۰۶/۲۵     ه     ۱۴۰۲/۰۶/۳۰

چ     ۱۴۰۲/۰۶/۲۶     غ     ۱۴۰۲/۰۶/۳۰

ج     ۱۴۰۲/۰۶/۲۶     ی     ۱۴۰۲/۰۶/۳۰

ژ     ۱۴۰۲/۰۶/۲۶     ذ     ۱۴۰۲/۰۶/۳۰

ص     ۱۴۰۲/۰۶/۲۶     ک     ۱۴۰۲/۰۶/۳۰

ض     ۱۴۰۲/۰۶/۲۷     د     ۱۴۰۲/۰۶/۳۰

ز     ۱۴۰۲/۰۶/۲۸     ش     ۱۴۰۲/۰۶/۳۱

ف     ۱۴۰۲/۰۶/۲۸     ع     ۱۴۰۲/۰۶/۳۱

ح     ۱۴۰۲/۰۶/۲۸     ن     ۱۴۰۲/۰۶/۳۱

ق     ۱۴۰۲/۰۶/۲۹     م     ۱۴۰۲/۰۶/۳۱

س     ۱۴۰۲/۰۶/۲۹     بنیاد شهید     ۱۴۰۲/۰۶/۳۱

ر     ۱۴۰۲/۰۶/۲۹     همکاران بازنشسته     ۱۴۰۲/۰۶/۳۱

بانک ملی     ۱۴۰۲/۰۶/۲۹     

بانک ملت     ۱۴۰۲/۰۶/۲۹

بانک تجارت     ۱۴۰۲/۰۶/۲۹

پست بانک     ۱۴۰۲/۰۶/۲۹

بانک سپه     ۱۴۰۲/۰۶/۲۹

بانک کشاورزی     ۱۴۰۲/۰۶/۲۹

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری اظهار کرده که براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است تا قبل از شهریور سال ۱۴۰۲، باقیمانده طرح متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تحت پوشش این صندوق اجرایی شود.

 ایلنا نوشت: هیئت وزیران در جلسه ۱۴۰۲/۵/۱۸ به پیشنهاد شماره ۱۰۰۰/۱۴۰۲/۵۳۱۱ مورخ ۱۴۰۲/۵/۱۷ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اصلاحیه افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال ۱۴۰۲ را تصویب کرد.

براساس نامه‌ی محمد مخبر که امروز ابلاغ شده «در تصویب نامه شماره ۶۴۴۶۸ ت ۶۱۴۶۶ه مورخ ۱۴۰۲/۴/۱۷، بعد از عبارت «قانون تأمین اجتماعی مصوب ۱۳۵۴» عبارت «و ماده (۹۶) قانون مذکور، به نحوی که مجموع دریافتی مستمری‌بگیران با احتساب بیست و هفت درصد (۲۷٪) افزایش مبلغ مستمری و مزایای جنبی (کمک به تأمین معیشت، حق مسکن، کمک هزینه عائله مندی و اولاد)، کمتر از هفتاد و یک میلیون و یکصد و چهل و دو هزار و هفتصد و شصت (۷۶۰ ر۱۴۲ر ۷۱) ریال نباشد.» الحاق می‌شود».

به این ترتیب، مستمری بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی نباید کمتر از کمتر از هفتاد و یک میلیون و یکصد و چهل و دو هزار و هفتصد و شصت (۷۶۰ ر۱۴۲ر ۷۱) ریال باشد.

دولت در متنی که از لایحه برنامه هفتم توسعه منتشر شده مقرر کرده بود که مبنای محاسبه حقوق بازنشستگان همه صندوق‌های بازنشستگی از دو سال پایانی به پنج سال افزایش یابد. بر اساس بند ژ فصل پنجم این لایحه که به صندوق‌های بازنشستگی پرداخته است، قرار بود میزان مستمری بازنشستگی در تمامی صندوق‌ها و سازمان‌های بازنشستگی از سال اول برنامه عبارت باشد از یک‌ سی‌ام متوسط حقوق یا دستمزد ماهیانه مشمول کسور فرد در پنج سال آخر بیمه‌پردازی، ضرب ‌در سنوات پرداخت حق بیمه، مشروط بر آن‌ که از سی‌وپنج‌ سی‌ام متوسط مذکور بیشتر نباشد. معادل یک‌دوم مجموع درصد افزایش ضریب سالانه حقوق یا دستمزد طی سه سال آخر تیز به حقوق یا مستمری محاسبه‌شده فوق اضافه می‌شد.

این تغییر، نگرانی‌هایی را در میان کارگران ایجاد کرد و در نهایت نمایندگان عضو کمیسیون تلفیق مجلس را به حذف آن دادند. نمایندگان این فرمول را مغایر همسان‌سازی حقوق بازنشستگان دانستند.

حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری فرمول فعلی را که بر مبنای دستمزد دو سال پایانی بازنشستگان قرار دارد، نادرست و زمینه‌ساز برخی تخلفات می‌داند.

او به تجارت‌نیوز می‌گوید: فرمول فعلی باعث شده است که یک سو بیمه‌پردازی‌‌ها بر مبنای ارقام واقعی دستمزد افراد نباشد. از سوی دیگر در سال‌های پایانی اشغال، بعضی افراد که با قانون آشنایی دارند، با کارفرمایان خود هماهنگ می‌کنند تا دستمرد بالاتری برای آنها به سازمان تامین اجتماعی اعلام کنند.

به گفته صادقی، در واقع گارگاه‌ها برای برخی بیمه‌پردازان، 28 سال حداقل یا زیر حداقل حقوق رد می‌کنند اما در دو سال آخر سقف دستمزد به نام این افراد اعلام می‌شود؛ در نتیجه رقم مستمری بازنشستگی آنها بالا می‌رود. این موضوع به ضرر صندوق‌ها و صاحبان واقعی آنها یعنی کارگران است.

این فعال کارگری ادامه می‌دهد: در مقابل، برخی کارگران از قانون فعلی ضرر می‌کنند. برای مثال بعضی افراد در طول دوره بیمه‌پردازی دستمزدهایی بالاتر از حداقل دریافت کرده‌اند اما در دو یا چند سال پایانی به دلیل تعطیلی کارگاه خود تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می‌گیرند و حداقل دستمزد را دریافت می‌کنند. در نتیجه محاسبه مستمری بر اساس دستمرد دو سال پایانی، به این گروه از کارگران اجحاف می‌شود.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

اخبار روز سایر رسانه ها

    اخبار از پلیکان

    تبلیغات متنی