کد مطلب: 28313

بنزین| قیمت بنزین|بنزین سوپر

علت شلوغی پمپ بنزین چیست؟ | پمپ بنزین ها شلوغ است از بس که شایعه هست

دنیای اقتصاد نوشت:شلوغی پمپ‌بنزین‌ها در تهران و برخی شهرها در روزهای اخیر با واکنش‌های بسیاری از سوی مردم روبه‌رو شده است.

علت شلوغی پمپ بنزین چیست؟ | پمپ بنزین ها شلوغ است از بس که شایعه هست

محدودیت در دریافت بنزین در جایگاه‌ها با کارت سوخت شخصی، افزایش تقاضای هفته‌های پایانی تابستان، خرابی برخی از نازل‌ها که در شلوغی‌ها اثرات آن خودنمایی می‌کند، محدودشدن کارت‌های سوخت جایگاه‌دارها و برخی شایعات؛ ۵ دلیل اصلی شلوغی پمپ‌بنزین‌ها در روزهای اخیر است.

روزهای اخیر شلوغی پمپ‌بنزین‌ها مشهود است و موجب‌شده برخی گمانه‌زنی‌ها و شایعات در بین مردم یا فضای‌مجازی رواج پیدا کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد اگرچه برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین یا کاهش سهمیه وجود ندارد ولی تلاش‌ برای مدیریت مصرف با اعمال شرایط جدید دریافت سوخت را می‌توان مشاهده کرد. اعمال محدودیت برای دریافت سوخت در کنار افزایش مشتری و رشد متقاضیان دریافت بنزین ساده‌ترین دلایل شلوغی پمپ‌بنزین‌ها است. همچنین افزایش تقاضای واقعی برای سفر در روزهای پایانی فصل‌گرم و مخصوصا شهریورماه را می‌توان از دلایل دیگر شلوغی پمپ‌بنزین‌ها دانست. به گزارش «شانا»؛ وزیر نفت گفت: پیش از این بنده و همکارانم مصاحبه کردیم و برای صدمین‌بار تکرار می‌کنیم که هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین در دستور کار دولت نیست.

همچنین مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه کمبود سوخت نداریم و مردم به شایعات توجهی نکنند، گفت: تمام شایعات مطرح‌شده درخصوص بنزین صحت ندارد و هیچ تغییری در سهمیه سوخت ایجاد نشده‌است. اینکه در هفته‌های پایانی تابستان و مخصوصا شهریورماه شاهد رشد تقاضای بنزین در کشور هستیم، یک واقعیت است؛ تا جایی‌که این حجم تقاضا می‌تواند تبعات خاص خود را ایجاد کند. اگر در روزهای اخیر سری به پمپ‌بنزین‌ها زده باشید شاید با شلوغی برخی جایگاه‌ها روبه‌رو شده باشید تا جایی‌که به گفته یکی از رانندگان چندین‌بار از بنزین‌زدن منصرف شده‌اند.

این شلوغی را باید در دو نکته جست‌وجو کرد؛ یکی آنکه تقاضای کل برای بنزین در کشور افزایش‌یافته و در کنار آن امکان دریافت و تحویل بنزین نیز کاهش داشته‌است. این دوگانه را باید مهم‌ترین دلیل شلوغی پمپ‌بنزین‌ها دانست، اما یک واقعیت دیگر را نباید از نظر دور داشت و آن جو روانی نگرانی است که شاید بی‌دلیل در جامعه گسترش پیدا کرده که ازترس رشد قیمت‌ها یا کاهش سهمیه‌های خرید حکایت دارد. چیزی که نه‌تنها بارها از طرف مسوولان تکذیب شده، بلکه افزایش قیمت بنزین برای امسال حتی منع قانونی دارد. همین منع قانونی رشد قیمت‌هاست که قانون‌گذار تلاش برای محدودیت مصرف را در دستور کار قرارداده که در نهایت به محدودشدن کارت‌های سوخت جایگاه‌دارها منتهی شده‌است.

وی در ادامه با یادآوری سفر زمینی بیش از ۱۰۰هزار نفر به کیش در نوروز، ۱۴۰۲ افزود: هرچند این روزها خسارت وارده به دلیل کاهش تعداد پروازها در کسب و کارها و صنعت گردشگری کیش انکار ناپذیر است اما تجربه نشان می‌دهد که مسافران زمینی بازدهی مناسب و قابل قبولی در بازگشت رونق جزیره دارند.

«سادات نجفی» با بیان اینکه انتظار می‌رود این طرح خاص، محرکی برای جذب گردشگر در کیش باشد، تصریح کرد:‌ جزئیات این طرح به طور کامل از رسانه ملی و سایر رسانه های جمعی در حال معرفی و اطلاع رسانی است.

مدیرعامل جامعه بازاریان و بازرگانان کیش به تلاش بخش خصوصی برای بازگشت رونق به کسب و کارها و صنعت گردشگری کیش اشاره کرد و افزود: هم اکنون هتل‌های کیش بیش از ۷۰ درصد تخفیف به مشتریان خود ارائه می‌دهند و به جرات می‌توان گفت که قیمت یک هتل چهارستاره در جزیره کیش یک چهارم همین هتل در سایر نقاط گردشگری ایران است و با قیمت یک محل اقامتی مهمانپذیر در تهران برابری می‌کند.

آن گونه که علی‌اکبر نژادعلی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نیز بر آن تاکید کرده و می‌گوید، تامین نیاز سوخت کشور اولویت اصلی است و با توجه به میانگین مصرف بالای ۱۱۰ میلیون بشکه در روز در کشور، امکان صادرات این سوخت وجود ندارد. پیش از این نیز اعلام شده بود که مدت‌هاست که ایران صادرات بنزین را نه‌تنها به ونزوئلا بلکه به هیچ‌کجا ندارد، زیرا در روزهایی مصرف بنزین بسیار بالاتر از تولید بوده و حتی در این روزها برای تامین بنزین از ذخایر کشور استفاده کرده‌ایم.

البته ایران برای توسعه پالایشگاه‌های فراسرزمینی، بازسازی پالایشگاه‌های ونزوئلا را در دستور کار داشته و حتی با بازسازی این پالایشگاه‌ها، صادرات نفت و میعانات گازی به این کشور از سوی ایران در جریان است که در این پالایشگاه‌ها، سوخت موردنیاز این کشور تولید می‌شود. بنابراین اگر مشکلی در سوخت ونزوئلا وجود دارد، ربطی به بنزین ایرانی ندارد، زیرا ایران اکنون، بنزینی به این کشور صادر نمی‌کند.

درباره اتهام پایین بودن کیفیت بنزین صادراتی موضوعات دیگری نیز مطرح می‌شود که از آن جمله می‌توان به بازگشت یک محموله صادراتی بنزین به افغانستان، به بهانه کیفیت پایین اشاره کرد که سال گذشته مطرح شد. موضوعی که بعدا مشخص شد این محموله اصلا ایرانی نبوده و تنها از مسیر ایران به افغانستان ترانزیت شده است.

 

بنزین مصرف داخلی هم به طور عمومی کیفیت یورو ۴ دارد و مناسب است. اما با توجه به مصرف بالای بنزین در کشور، مقداری از آن هم بنزین با اکتان پایین‌تری است که مشکلی از لحاظ کارکرد خودرو ایجاد نمی‌کند و با استاندارد ملی انطباق دارد؛ با این حال پالایشگاه‌های ایران روزانه توان تولید ۷۵ میلیون لیتر بنزین با کیفیت یورو ۴ و ۵ را دارند که نشان می‌دهد ظرفیت تولید بنزین با این استاندارد در کشور حدود ۷۰ درصد از کل ظرفیت است.

بنابراین برخی ادعاها مبنی بر اینکه تنها ۳۸ درصد از بنزین تولیدی در کشور استاندارد است، درست نیست. آمارهای تولید در ۱۰ پالایشگاه کشور در کنار نمونه‌گیری‌هایی که از بنزین تولیدی و توزیعی در کشور از سوی سازمان ستاندارد و سازمان محیط زیست می‌شود، نیز این ادعا را تکذیب می‌کند.

همچنین در پالایشگاه‌های کشور، طرح‌های بهینه‌سازی و کیفی‌سازی فرآورده‌های نفتی در حال اجراست که در تازه‌ترین مورد، در آخرین روز سال ۱۴۰۱، طرح توسعه پالایشگاه آبادان از سوی رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید که افزون بر ارتقا کیفیت تولید بنزین، حجم تولید را نیز افزایش داده است و کمک کرد تا در ایام نوروز که رکورد مصرف بنزین چند بار شکسته شد، مشکلی در تامین این سوخت در هیچ نقطه‌ای از کشور ایجاد نشود.

در حالی که موضوع کیفیت بنزین یکی از مواردی که شایعات فراوانی حول و حوش آن مطرح می‌شود، اما اصلی‌ترین شایعه در حوزه بنزین مربوط به شایعه گرانی آن است. تا آن جا که در برخی از روزها، چند روزنامه به طور همزمان تیتر یک خود را به گرانی بنزین و شایعات مربوط به آن اختصاص می‌دهند.

این شایعات یک بار همزمان با تصوب قانون بودجه مطرح می‌شود، بار دیگر به بهانه ورود به سال جدید بر سر زبان‌ها می‌افتد. گاهی صحبت درباره مصرف بالای بنزین و لزوم توجه به بهینه‌سازی مصرف بهانه‌ای برای داغ شدن تنور شایعه گرانی بنزین می‌شود و در آخرین مورد نیز ساماندهی کارت سوخت جایگاهداران گرانی بنزین را به سرخط خبرها باز می‌گرداند.

این در شرایطی است که دولت سیزدهم همواره اعلام کرده است که افزایش قیمت بنزین در دستور کار نیست و حتی تاکید شده که بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۲، قیمت بنزین تغییر نخواهد کرد، البته در قانون بودجه امسال تاکید شده که باید تا پایان ۶ ماهه نخست امسال، استفاده از کارت سوخت شخصی به ۹۰ درصد برسد و در همین باره دولت پس از پایان تعطیلات نوروز، ساماندهی کارت سوخت جایگاهداران را با هدف نظارت بر مصرف و کاهش قاچاق سوخت در کنار اجرای طرح کدینگ در استان‌های مرزی مانند استان سیستان و بلوچستان به اجرا درآورد.

البته همزمان با اجرای این طرح تاکید شد که کارت جایگاه‌ها به طور کامل جمع نمی‌شود و در هر جایگاه با توجه به نیاز تعدادی کارت باقی خواهد ماند.

بررسی‌های میدانی در چند هفته اخیر نیز نشان می‌دهد که مشکلی در توزیع سوخت با ساماندهی کارت جایگاهداران ایجاد نشده و تغییری در جریان سوخت‌گیری به وجود نیامده است؛ آمارها همچنین نشان می‌دهند دریافت بنزین ۳ هزار تومانی با کارت شخصی که تا پیش از اجرای این طرح زیر یک درصد بود حالا به حدود ۳۵ درصد رسیده است بنابراین این طرح دولت در شرایطی که اصلاح سیاست‌های قیمتی در نظام سوخت کشور اجرا نمی‌شود، موفق بوده و توانسته رصد مصرف بنزین را تا حد زیادی امکان‌پذیر کند.

در واقع دولت تلاش کرده تا بدون آنکه فشار مضاعفی با افزایش قیمت سوخت بر معیشت مردم تحمیل کند، مصرف بنزین را کنترل کرده و افزون بر اجرای صریح قانون برای استفاده از کارت‌های سوخت شخصی، گام مهمی برای کنترل مصرف بنزین نیز بردارد. با توجه به این موارد، مشخص نیست که با وجود تاکید چند باره دولت مبنی بر افزایش نیافتن قیمت بنزین، چرا همچنان برخی از رسانه‌های رسمی و غیر رسمی شایعه گرانی بنزین را مطرح می‌کنند!منبع: ایسنا

مدیر سامانه هوشمند سوخت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از اجرای طرح آزمایشی عرضه سوخت از طریق کارت بانکی خبر داد.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

اخبار روز سایر رسانه ها

    اخبار از پلیکان

    تبلیغات متنی