کد مطلب: 28105

حجاب | بی حجاب

فوری؛ تغییرات مهم از قانون حجاب در کشور | خبر خوش از قوانین حجاب از امروز | حتما بخوانید

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس از اتمام رسیدگی به لایحه عفاف و حجاب در این کمیسیون و ارسال آن به شورای نگهبان خبر داد.

فوری؛ تغییرات مهم از قانون حجاب در کشور | خبر خوش از قوانین حجاب از امروز | حتما بخوانید

حجت الاسلام حسن نوروزی نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا درباره برخی شبهات نسبت به لایحه عفاف و حجاب که دانش آموزان را هم در زمره مشمولان جرایم و احکام در نظر گرفت شده در این لایحه می داند، اظهار کرد: چنین ادعایی صحت ندارد و هیچ محدودیتی برای دانش آموزان مانند عدم صدور پاسپورت یا امثال آن در صورت عدم رعایت حجاب و عفاف در مصوبه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نیامده است. لذا این ادعا کاملا بی اساس است.

وی درباره اجباری شدن پوشش چادر در مصوبه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نیز گفت: چنین موضوعاتی مطرح نبوده؛ مشخص است که پوشش چادر الزامی نیست و افراد در انتخاب نوع پوشش و حجاب، آزادند یا برخی چادری هستند و یا از پوشش مانتو استفاده می کنند.

نوروزی تأکید کرد: جلسات بررسی لایحه عفاف و حجاب در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به اتمام رسیده و برای بررسی به شورای نگهبان ارسال شده است.

وی درباره حضور احتمالی گشت ارشاد در مصوبه عفاف و حجاب کمیسیون قضایی مجلس بیان کرد: بر اساس این مصوبه، دیگر گشت ارشاد به سبک سابق نخواهیم داشت و فردی دستگیر نمی شود. بلکه به این روش است که افرادی که دست به ولنگاری می زنند به آنها از طریق پیامک اخطار داده می شود؛ مورد قطعی برای کسانی است که باندی، گروهی و یا به نحو خاصی با نظام اسلامی تقابل می کنند؛ بنابراین به این صورت نیست که گشت ارشاد اقدام به دستگیری کند.

نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس با بیان اینکه در جلسات بررسی لایحه عفاف و حجاب، نمایندگانی از کمیسیون های فرهنگی و آموزشی هم حضور داشتند ادامه داد: همه مواردی که قرائت می شد، نماینده عضو کمیسیون فرهنگی هم در خصوص مجازات فرد خاطی پیشنهاد می داد که آیا حبس باشد یا جریمه نقدی کافی است؛ در رابطه با وظایف دانشگاه ها، آموزش و پرورش و دستگاه ها هم نماینده کمیسیون فرهنگی نظر می داد؛ در رابطه با بقا یا عدم بقای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، کمیسیون فرهنگی نظر می داد. اعضای کمیسیون آموزش هم حضور داشتند و در رابطه با مراکز آموزشی، پژوهشی و دانشگاه های علوم پزشکی نظر خود را داشتند.

وی درباره مصوبات کمیسیون قضایی مجلس در لایحه عفاف و حجاب در خصوص فضای مجازی نیز تصریح کرد: هر آنچه مجازات درباره فضای حقیقی در این لایحه به تصویب رسید، در خحصوص فضای مجازی نیز لازم الاجراست.

وی ادامه داد: در این قرارگاه برای این منظور حرکت‌های ایجابی به صورت مفصل تهیه و تدوین شده و همچنین موضوعات تبیینی و انضباطی در آن نیز دیده شده است.

معاون اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران خاطرنشان کرد: در مترو موضوعات متنوعی از جمله دستفروشی، تخریب اموال عمومی، ورود آقایان به واگن بانوان و ... داشتیم که در واقع متولی خاصی نداشت. در واقع فهرست بلندبالایی از موضوعات داشتیم که این موضوعات نه تنها در ماموریت‌های حراست مشخص نشده بود که در ماموریت انتظامات مترو و ماموریت های فراجا نیز نامشخص بود.

توکلی زاده خاطرنشان کرد: در این خصوص نیز قرار شده است گروهی ذیل مترو سازماندهی کنیم تا در این ساماندهی‌ها شرکت کنند. یکی از این موضوعات که در ذیل این قرارگاه به آن پرداخته خواهد شد حتما حجاب خواهد بود. بالاخره طبق قوانین کشور حجاب در همه جا باید مراعات شود و یک فردی هم باید در این زمینه تذکر دهد که اگر کسی مراعات نکرد به او گوشزد کند تا او توجه کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر یک سری نیرو برای فعالیت در قرارگاه انضباط شهری داریم و هر جا قطعا کمبود نیرو داشته باشیم، اضافه خواهیم کرد.

معاون اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران اختیار عمل این افراد تا چه میزان است؟ تصریح کرد: وظیفه شهرداری در این حوزه‌ها در حد گوشزد است و اقدامات سلبی بر عهده ما نیست و برعهده ضابط قضایی باید باشد تا به لحاظ قانونی بتواند در حوزه اقدامات سلبی وارد شود. این افراد هر جایی پلشتی و بی انضباطی باشد، برای نظام بخشی شهر اقدامات لازم را انجام می دهند.

توکلی زاده در پاسخ به این سوال که آیا برای این منظور قرار است 400 نیرو استخدام کنید؟ گفت: این اعداد و واژگانی که در این خصوص مطرح می شود جعلی است. ما همین الان هم یک سری نیرو داریم که وظیفه‌شان همین است و تعدادشان کم است تعدادی از آنها بازنشست شده‌اند و تعداد کمی حضور دارند و ما برای تکمیل پرسنل مانند هر جای دیگری که نیروهایش را برای انتظام بخشی و نظام بخشی سیستم خودش تکمیل می‌کند، اقدام می کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این کار برای شهرداری بار مالی و مسئولیت اضافه‌ای ایجاد نمی کند؟ گفت: اینها همه از تکالیف ما است و هیچ کدام خارج از تکالیف ما نیست. بلکه از مواردی است که یا فراموش شده یا بدون متولی است یا بی‌نظم است و ما باید این موارد را انتظام ببخشیم و شهر باید براساس قانون اداره شود. هرچقدر ما بر قانون پافشاری کنیم و قانون مدار رفتار کنیم شهر بهتر و زندگی بهتری خواهیم داشت. برای اجرای قانون نیز همه باید کمک کنند از شهروند گرفته تا مجریان قانون باید به اجرای قانون کمک کنند.

معاون اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران در پاسخ به این سوال که آیا آموزش‌های لازم به این نیروها داده شده است؟ گفت: بالاخره موضوعات انسانی خیلی مراعات لازم دارد و حرمت، کرامت و شأن افراد باید رعایت شود ولو اینکه تخلفی کنند و در این موضوع بی انضباطی داشته باشند بازهم ما حق نداریم شأن و کرامت این افراد را نادیده بگیریم. هر تذکری داده می‌شود و هر نظام بخشی که می شود با درنظر گرفتن کرامت و شأنیت آن فرد باید اتفاق افتاد و وظیفه ما بیش از این نیست.

 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت دیجی سرگرمی هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  آخرین اخبار

  اخبار روز سایر رسانه ها

   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت دیجی سرگرمی هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

   تبلیغات متنی