کد مطلب: 28070

طلا|قیمت طلا | قیمت طلا امروز

رو آوردن عروس و دامادها به بدلیجات به جای طلا | قیمت طلا کنترل میشود؟

اقتصادآنلاین نوشت: به گفته رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران عروس و دامادها به جای خرید طلا، نقره و بدلیجات می‌خرند.

رو آوردن عروس و دامادها به بدلیجات به جای طلا | قیمت طلا کنترل میشود؟

نادر بذرافشان، رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران ضمن بیان اینکه قیمت طلا به ثبات نسبی رسیده است گفت: باتوجه به کاهش قیمتی که از ابتدای سال بوده قیمت ها به ثبات خوبی رسیده مردم منتظر کاهش بیشتر نباشند. مگر اینکه انس جهانی نوسان خاصی داشته باش. یا نرخ ارز تغییر خاصی کند.

وی افزود: از ابتدای سال رکود سنگین در بازار بوده است، میزان رکود به حدی است که در دوران کرونا هم به این صورت نبود. کاهش قیمت هم کاهش تقاضا را تشدید کرد و بین ٢٠ تا ۴٠ درصد تقاضا برای خرید طلا کاهش یافت. به گونه ای که  حتی تا ٢٠ درصد تقاضای عروس و دامادها برای خرید طلا به سمت بدلیجات و نقره رفته‌است.

گفتنی است روز گذشته قیمت طلای جهانی کاهش داشت و در لحظه نگارش این گزارش این روند کاهشی کمی تعدیل شد و با قیمت ۱۹۳۶ دلار معامله می‌شد.

 

در جدول زیر قیمت طلا و انواع قطعات سکه در ساعت گشایش بازارها قابل مشاهده است.

کارشناسان اقتصادی روند رکودی بازار فلز زرد را مقطعی می‌دانند. آنها به ماه‌های محرم و صفر و نیز وسعت سرزمینی اشاره می‌کنند و معتقدند بازار طلای کشور به جهت پهناوری به صورت فصلی رونق یا رکود دارد. برای مثال در پاییز و بعد از فصل برداشت برنج معمولا استان‌های شمالی کشور بازارشان رونق دارد. در برخی استان‌ها که میوه دارند در بهار و تابستان بازارشان خوب است.

 

افزایش قیمت سکه‌های بهار و گرمی در روند کاهشی

دیروز ۱۶ مرداد قیمت سکه امامی ۵۰ هزار تومان کاهش داشت. این قطعه با قیمت  ۲۸ میلیون و ۷۰۱ هزار تومان مبادله شد.

 

دیروز سکه بهار از دسته‌ سکه‌های افزایشی بود. این قطعه با افزایش ۱۱۳ هزار تومانی با قیمت ۲۵ میلیون و ۷۰۱ هزار تومان مبادله شد.

نیم‌سکه و ربع سکه هر دو کاهش قیمت داشتند. نیم‌سکه با افت ۱۵۰ هزار تومانی با قیمت ۱۵ میلیون و ۵۰۰هزار تومان مبادله شد. ربع سکه نیز ۱۰۰ هزار تومان ارزانتر شد و به قیمت ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

 سکه گرمی افزایش ۵۰ هزار تومانی داشت و با قیمت ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد.

 

در طول معاملات دیروز قیمت طلا همواره افزایش داشت. اما در پایان معاملات بازار طلا به کاهش قیمت سکه همراهی کرد. هر مثقال طلای ۱۸ عیار با کاهش ۲۶ هزار تومانی  با قیمت ۱۰ میلیون و ۱۹۶ هزار تومان مبادله شد.

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز کاهش هشت هزار و ۸۰۰ تومانی داشت و با قیمت دو میلیون و ۳۵۱ هزار و ۶۰۰تومان معامله شد. دیروز طلای دست دوم به قیمت دو میلیون و ۳۳۰ هزار تومان رسید.

روز گذشته حباب سکه همانند قیمت سکه‌ها روند متوازنی نداشت. سکه‌های امامی،  بهار و گرمی رشد حباب و باقی قطعات کاهش حباب داشتند. سکه امامی ۴۵ هزار تومان، سکه‌ بهار ۱۸۲ هزار تومان و سکه گرمی ۶۱هزار تومان افزایش حباب داشتند. حباب نیم‌سکه ۱۰۲ هزار تومان و ربع سکه ۷۶ هزار تومان کاهش داشتند.

 

دیروز  ۱۵ مرداد قیمت سکه امامی ثبات داشت و همانند روز شنبه با قیمت ۲۸ میلیون و ۷۵۱ هزار تومان مبادله شد. قیمت سکه بهار کاهش ۹۵ هزار تومانی داشت. این قطعه دیروز با قیمت ۲۵ میلیون و ۵۸۸ هزار تومان معامله شد.

روز گذشته نیم‌سکه نیز همانند سکه امامی بدون تغییر و با قیمت ۱۵ میلیون و ۶۵۰ هزار تومانی معامله شد. ربع سکه نیز کاهش ۱۵۰ هزار تومانی داشت و با قیمت ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان معامله شد. سکه گرمی نیز ۵۰ هزارتومان ارزان شد و به قیمت ۶ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسید.

روز گذشته هر مثقال طلای ۱۸ عیار با ۲۷ هزار تومان کاهش، با قیمت ۱۰ میلیون و ۲۲۲ هزار تومان مبادله شد.

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز کاهش چهار هزار و ۴۰۰ تومانی داشت و با قیمت دو میلیون و ۳۶۰ هزار و ۴۰۰ تومانمعامله شد. روز گذشته طلای دست دوم به قیمت دو میلیون و ۳۲۸ هزار تومان رسید.

دیروز حباب سکه در تمام قطعات کاهشی بود. دیروز حباب سکه امامی ۶۵ هزار تومان، سکه بهار ۱۶۵ هزار تومان، نیم‌سکه ۳۳ هزار تومان، ربع سکه ۱۶۶ هزار تومان  و سکه گرمی ۵۸ هزار تومان کاهش داشتند. گفتنی است این مقدار کاهش، حباب سکه‌های بهار و ربع سکه را در کانال پایین‌تر قرار گرفت.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود هفته آینده افزایش قیمتی را در بازار طلای داخل نداشته باشیم بلکه قیمت‌ها پس از افزایش در روزهای گذشته تعدیل و رشد قیمت متوقف خواهد شد.

همچنین، علی‌ طباطبایی، کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در نیمه دوم سال جاری، دلار در روند صعودی قرار می‌گیرد به تجارت‌نیوز گفت: «سرعت افزایش قیمت طلا و سکه متاثر از دو فاکتور دلار و طلای جهانی بیشتر خواهد شد. در میان‌مدت و بعد از ریزش مختصر دیگری، می‌توان شاهد روند صعودی قیمت در بازارهای مالی بود.»

وی افزود: «صنایع بالادستی کشور، با قیمت دلار در کانال‌های بالاتر معامله‌ می‌شوند و بعید است کاهش دستوری قیمت دلار جواب دهد. به همین دلیل باید انتظار روند افزایشی این اسکناس و متعاقب آن افزایش قیمت طلا و سکه را نیز داشته باشیم.»

وی پیش از این نیز اشاره کرده بود که در سال جاری بازدهی بازار طلا و سکه از دلار بیشتر خواهد بود. زیرا قیمت در بازار فلز زرد با کف قیمت دلار در حال معامله است. بنابراین اگر انس جهانی رشد داشته باشد، بازار طلا و سکه بازدهی بیشتری از دلار خواهد داشت.

ابراهیم محمدولی، فعال بازار طلا و جواهر و رئیس سابق اتحادیه طلا نیز با اشاره به نوسانات اخیر قیمت در بازار فلز زرد به تجارت‌نیوز گفت: «داد و ستد در بازار به حداقل خود رسیده است. در این ایام (محرم) متقاضی همیشه کمتر است و این موضوع به رکود بازار دامن می‌زند، اما بازار با نوسانات حدود یک تا سه درصدی همراه بوده است.»

وی با اشاره به روند تقاضا در بازار طلا و سکه بیان کرد: «با وجود تعطیلی بازار تهران تقاضای چشمگیری برای خرید طلا و سکه نداریم و این طور نیست که بگوییم مردم خریدار شده‌اند. این در حالی است که با افزایش قیمت طلا و سکه، تقاضای مردم چندان در بازار به چشم نمی‌آید و نمی‌تواند در روند بازار تاثیرگذار باشد.»

محمدولی با اشاره به سیاست‌های نرخ بهره و چاپ پول آمریکا و تاثیر آن بر افزایش قیمت انس طلا افزود: «انس جهانی طلا در روزهای آینده نهایتا نوسانات اندکی داشته باشد و تغییر قیمت جهانی طلا جزئی خواهد بود.»

/

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

اخبار روز سایر رسانه ها

    اخبار از پلیکان

    تبلیغات متنی