کد مطلب: 28050

مهریه| پرداخت مهریه

قوانین جدید مهریه در تابستان | مهریه زن در طلاق توافقی به چه صورت است؟

قوانین جدید مهریه در تابستان | مهریه زن در طلاق توافقی به چه صورت است؟

آیا در طلاق توافقی به زن مهریه تعلق می گیرد؟

در طلاق توافقی زوجین هر دو تمایل به جدا شدن دارند در خصوص موارد پیرامون آن نیز مانند مهریه به صورت توافقی به تفاهم می رسند. آنها با تنظیم توافق نامه طلاق و با ارائه آن به دادگاه، دادخواست طلاق می دهند. در مورد مهریه نیز باید عنوان کرد که مرد در هر شرایطی وظیفه پرداخت آن را دارد و این حق به هیچ عنوان ساقط نمی شود. بنابراین در طلاق توافقی نیز باید پرداخت شود با این تفاوت که بر سر میزان مبلغ آن زوجین به توافق می رسند.

نحوه بخشیدن مهریه در طلاق توافقی

در طلاق توافقی مهریه زن پابرجاست و در مورد مقدار آن زوجین توافق می کنند و ممکن است زن با بخشیدن مقداری از آن و اخذ مبلغی به صورت توافقی جدا شود. در این صورت دادگاه نیز بر اساس همان مقدار توافق شده حکم را صادر می کند. طلاق توافقی شبیه به طلاق خلع و مبارات است، در طلاق خلع زن از شوهرش کراهت دارد و برای اینکه او را راضی به طلاق کند مقدار یا تمام مهریه اش را می بخشد یا حتی ممکن است مالی به او بدهد تا طلاقش بدهد. در طلاق مبارات نیز هر دو زوجین از هم کراهت دارند و می خواهند جدا شوند، در اینصورت مرد تمام یا مقداری از مهریه زن را پرداخت می کند و او را طلاق می دهد. در سامانه محاسبه آنلاین مهریه به نرخ روز مقدار صداق بر اساس شاخص تورم و به نرخ روز محاسبه خواهد شد.

 فرمول محاسبه مهریه

در فرمول محاسبه مهریه عدد شاخص سال مطالبه بر عدد شاخص سال عقد تقسیم می شود و حاصل این تقسیم، ضرب در مبلغ صداق قید شده در قباله ازدواج خواهد شد. طبق این فرمول در صورتی که زن در سال ۱۳۷۰ با مهریه یک میلیون تومان عقد کرده باشد و در سال ۱۳۹۸ آن را مطالبه کرده باشد. مهریه او بر اساس شاخص سال ۹۸ محاسبه خواهد شد. ولی اگر او در سال جاری ۱۴۰۲ آن را مطالبه کند به نرخ یکسال قبل یعنی به نرخ سال ۱۴۰۱ مقدار آن محاسبه خواهد شد. زیرا شاخص تورم در آخر هر سال اعلام می شود و هنوز شاخص سال ۱۴۰۲ اعلام نشدن است. این نکته مهمی است که دیگر سایت ها به آن اشاره ای نکرده بودند.

برخی نمایندگان مجلس که تعداد آنها در مصاحبه ۵۰ تن عنوان شده است می خواهند در قوانین مربوط به مهریه تغییراتی بدهند. تغییراتی که در قانون اجرای محکومیتهای مالی، ماده مربوط به اعسار و سایر ضوابط قانونی مربوطه به وجود می آید روند مطالبه مهریه را عوض خواهد کرد.

نکته اینجاست که این قوانین تنها در مرحله طرح هستند و در کمیسیون تخصصی مجلس (حقوقی و قضایی) در دست بررسی قرار دارند ولی برخی فعالان حقوق زنان معتقدند این تغییرات باعث مشکلات زیادی برای زنانی می شود که قصد طلاق گرفتن یا مطالبه مهریه خود را دارند. اینجاست که به نظر می رسد چون تغییرات مربوط به قوانین مطالبه و اخذ مهریه در سالهای اخیر زیاد بوده و روند موجود چندان مورد رضایت زنان نیست، احتمال تغییر در قوانین مرتبط با مهریه چندان جدی نخواهد بود. به بیان دیگر نباید انتظار داشت یک شبه و با یک طرح مجلس، قوانین مربوط به مطالبه مهریه که به صورت خودکار روی روابط بین زوجین در خانواده های دارای اختلاف –از جمله طلاق گرفتن زنان و زندان افتادن مردان بدهکار مهریه- اثر دارد، تغییر اساسی کند.

تغییرات عمده در قوانین مرتبط با مهریه چیست؟

در قانون جدید مهریه ابتدا مطرح شده که اشخاصی که اقساط مهریه عقب مانده دارند یا دائماً به عقب می‌افتد دیگر به شکل سابق پرونده‌ای در دادگستری برای این فرد تشکیل نخواهد شد.

ابوالفضل ابوترابی نماینده مجلس درباره تغییرات احتمالی در قوانین مربوط به مهریه می گوید: مورد بعدی که در قانون ذکر شده است این است که زن‌ها دیگر نیازی نیست در فرآیند دادگاه و دادرسی که مدت زیادی را متحمل می‌شود، ورود کنند، بلکه می‌توانند درخواست خود را به اجرای احکام دادگستری ارائه کنند و اجرای احکام مکلف است این مورد را صدور اجرایی کند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت: با قانون جدید مجلس فرآیند دو یا سه ساله‌ای که پیش روی زنان برای درخواست مهریه بود را کاهش داده و به صورت شرعی که عندالمطالبه است تا برای زنان راحت‌تر شود.

ابوترابی تصریح کرد: همچنین در قانون جدید تا ۱۴ سکه معاف از حق ثبت شده است و تا ۱۰۰ سکه ۱.۱ درصد و از ۱۰۰ تا ۲۰۰ سکه دو درصد و از ۲۰۰ سکه به بالا ۱۵ درصد مالیات در قانون دیده شده است. یعنی افرادی که می‌خواهند سند ازدواج خود را دریافت کنند باید مبلغی را به حساب دولت واریز کنند تا بتوانند سند ازدواج خود را دریافت کنند.

همچنین آنطور که از طرحهای منتشر شده توسط مرکز پژوهشهای مجلس برمی آید، بر اساس طرح اصلاح قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی و مهریه تبصره «در مواردی که مدیون در عوض دین، مالی دریافت یا تحصیل نکرده باشد، مانند دیه، مهریه و خسارات ناشی از جرائم غیرعمد، حبس نمی‌شود مگر آنکه ملائت وی اثبات گردد.» به ماده یک قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب اضافه می شود.

بر اساس طرح اصلاح قانون نحوه رسیدگی به محکومیت‌های مالی (مهریه) تبصره «در موردی که دادگاه به تقسیط پرداخت مهریه حکم کند و محکوم به به مأخذ سکه طلا باشد، در صورتی‌که به دلیل نوسان شدید در بازار، قیمت سکه تغییر فاحش (بیش از بیست درصد) یابد به نحوی که به تشخیص رئیس قوه قضائیه نوعاً پرداخت اقساط محکومٌبه برای افرادی که تغییر خاصی در وضعیت مالی آنان رخ نداده است موجب عسر و حرج شود، به صرف تقاضای محکوم‌علیه، حکم تقسیط مهریه بدون نیاز به تشریفات رسیدگی به مدت ۲سال به نسبتی که توسط رئیس قوه قضائیه در مورد اختلاف قیمت سکه قبل و بعد از نوسان اعلام و تعدیل میشود.

این حکم مانع تقدیم دادخواست تعدیل اقساط محکومٌ به از سوی طرفین طبق مقررات مربوط نمیباشد در هر حال، رسیدگی به دادخواست تعدیل اقساط محکومٌ به اعم از مهریه و غیر آن خارج از نوبت است. » و « عدم امکان وصول کل مهریه میتواند به تشخیص قاضی» به ماده ۱۱ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب اضافه خواهد شد.

مردانی که زندانی تعهدات ازدواج شده‌اند

بر اساس آمار زندانیان بدهکار مهریه در اردیبهشت‌های ۵ سال اخیر، جمعیت مردان بدهکار صداق از آمار ۲هزار و ۵۰۰ زندانی در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ به مرور در سال ۱۳۹۸ با یک شیب تند به تعداد ۱۲۲۹ محبوس کاهش می‌یابد و با تأکید مکرر مراجع عظام تقلید در خصوص «عذر حبس بدهکاران دیون غیرمعوض» این اعداد در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب تا عدد ۹۴۵ و ۸۲۱ زندانی مهریه تقلیل می‌یابد.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

اخبار روز سایر رسانه ها

    اخبار از پلیکان

    تبلیغات متنی