کد مطلب: 27792

حجاب | بی حجاب

خبر مهم از قانون حجاب در کشور | بانوان کشور حتما بخوانند

معاون اول قوه قضائیه تاکید کرد: قوه قضائیه با جدیت با این افراد برخورد و از پلیس قانونمند نیز حمایت می‌کند.

خبر مهم از قانون حجاب در کشور | بانوان کشور حتما بخوانند

 محمد مصدق در حاشیه حضور در جمع عزاداران زینبیه اعظم زنجان در خصوص رویکرد قوه قضائیه در امر فساد، افزود: این قوه به صورت جدی مبارزه با فساد را در برنامه کاری خود دارد و برنامه‌های قوه قضائی، مبتنی براساس بالادستی و اتاق فکر است.

وی اظهار کرد: معتقدیم همه نهادها و دستگاه‌ها از قبیل پلیس، قوه قضائیه، مجریه و مقننه باید بر اساس قوانین و مقررات عمل کنند تا امنیت و آرامش جامعه همچنان برقرار باشد و حفظ شود.

وی در خصوص هتک حرمت قرآن نیز گفت: این موضوع، نقطه عطفی در ارتباط همه کشورهای اسلامی است که برای مقابله جدی با این توطئه متحد خواهند شد.

این مسوول قضایی در خصوص کشف حجاب نیز خاطرنشان کرد: امروز کشورمان در وضعیت حساسی قرار دارد و همه ما باید توجه داشته باشیم که یکی از ابزارهای مهم دشمن برای ضربه زدن به نظام، موضوع بی‌حجابی است. نباید در زمین دشمن بازی کنیم. دشمن این جمعیت یوم العباس زنجان راببینید در این جمعیت، بی حجابی وجود داشت؟؟

وی با بیان این‌که «البته تعداد اندکی فریب خورده و پول گرفته‌اند تا ارزش‌های اسلامی را زیر سوال ببرند» تاکید کرد: قوه قضائیه با جدیت با این افراد برخورد و از پلیس قانونمند نیز حمایت می‌کند.

در پی تخلف قانونی و بی حرمتی مجموعه طاقچه به عزای ماه محرم بسیاری از ناشران از ادامه فروش کتاب‌های‌شان در این پلتفرم امتناع کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، به‌تازگی و در روزهای دهه اول محرم امسال، تصویری از کارکنان اپلیکیشن «طاقچه» انتشار یافته است که در آن اکثر خانم‌ها بدون حجاب هستند. در پی این تخلف بسیاری از ناشران به نشانه اعتراض با این اقدام هنجارشکنانه از جمله انتشارات آستان قدس رضوی و نشر شهید کاظمی از ادامه فروش کتاب‌هایشان در این پلتفرم امتناع کردند.

هر یک از ناشران پرفروش در نامه‌ای اعلام کردند که انتشارات شأن همکاری خود را با طاقچه پایان می‌دهد؛ به هرحال انتشار تصویری از کارکنان پلتفرم طاقچه در فضای مجازی طی یکی دو روز اخیر حاشیه‌هایی را به همراه داشته است؛ تصویر مذکور نشان دهنده عدم رعایت حجاب توسط برخی از افراد حاضر در این تصویر است، موضوعی که طاقچه پلتفرم مجازی فعال در حوزه کتاب الکترونیک و صوتی تاکنون نسبت به آن واکنشی رسمی نشان نداده است.

تنها واکنشی که تاکنون از سوی مسئولان طاقچه ارائه شده، توسط محمد حسین غفوری یکی از بنیانگذارانش بود که در فضای مجازی در واکنشی غیر رسمی به این موضوع نوشت: «بابا ما کاری نکردیم، این عکس مال ۱.۵ ماه پیشه، یکی از بچه‌های طاقچه و خارج طاقچه که رفته بوده کلاً از شرکت، از طاقچه و خارج از طاقچه یه جمعی رو جمع کرده از دوستانش و رفتن کیک خوردن و اینا بعد اومدن دم دیوار بیرونی طاقچه عکس گرفتن، بعد هم تو صفحه شخصی منتشر کرده، حالا بعد این مدت سر دیجی کالا ملت حساس شدن. یکی تازه ریتوئیتش کرده، الان ما باید بابت این موضوع جواب بدیم؟»

نشر شهید کاظمی ازجمله نخستین ناشرانی بود که به این موضوع واکنش نشان داد و در متن اعتراضی این انتشارات آمده بود: با توجه به تصویر منتشر شده در فضای مجازی از خانواده و کارگزاران شرکت طاقچه که خانم‌ها بدون حجاب قانونی ظاهر شده‌اند و این عمل تخلف از قانون جمهوری اسلامی است، در حالی که این انتشارات پایبند به قوانین کشور است و بر اساس همین قوانین با شرکت طاقچه قرارداد منعقد کرده است، ضمن اینکه این عمل خلاف شرع و اسلام و عفت عمومی بوده آن هم در پلتفرمی که محتوای آن متعلق به ناشران و نویسندگان است این انتشارات دیگر وجاهت قانونی و شرعی برای ادامه همکاری را نمی‌بیند و قرارداد فی مابین را فسخ می‌کند و بدیهی است در سریع‌ترین زمان ممکن کتاب‌ها از این پلتفرم خارج شوند که در صورت انجام نشدن این اقدام پیگیری قانونی و حقوقی برای انتشارات شهید کاظمی محفوظ است.

انتشارات به‌نشر نیز با انتشار بیانیه‌ای از لغو همکاری با طاقچه خبر داد. انتشارات ستاره‌ها، راه‌یار، خط مقدم، شهید هادی، ایمان ماندگار، حماسه یاران، شهرستان ادب، جمکران، سوره مهر، انتشارات امیرکبیر، مهرستان، عهد مانا، روایت فتح، معارف، صاد، هاجر، صریر، انقلاب اسلامی، یا زهرا، پیام آزادگان، نشر ۲۷ بعثت، انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، انتشارات مرز و بوم و انتشارات قدر ولایت از دیگر ناشرانی هستند که نسبت به انتشار عکس بی‌حجاب کارکنان طاقچه واکنش نشان داده و از قطع همکاری خود با این پلتفرم خبر دادند.

در ادامه واکنش‌های ناشران به عکس منتشر شده از کشف حجاب کارکنان پلتفرم طاقچه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در حاشیه جلسه هیئت دولت در این خصوص گفته است: این گونه بی‌حرمتی‌ها نسبت به قانون حجاب پسندیده نیست و حتماً خط قرمز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. حتی برخی افراد که مرتکب این بی‌قانونی شدند، ممنوع‌الکار شدند، برخی فروشگاه‌های اینترنتی را هم در اخبار دیدم که چنین کاری کرده‌اند، به‌طور طبیعی آن دسته از پلتفرم‌ها که مجوزشان را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرده‌اند به‌دلیل بی‌توجهی به قانون حجاب، پیگیری خواهد شد. مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی که در وزارتخانه مستقر است، حتماً پیگیری خواهد کرد و اخبار آن را در روزهای آینده خواهید دید. قطعاً با قوت از قانون صیانت می‌کنیم.

در ادامه اعتراضات ناشران، انتشارات کتابستان معرفت نیز در بیانیه‌ای خواستار توضیح مدیران این پلتفرم شده است، در این بیانیه آمده است: همه ما اهالی کتاب و نشر در تلاشیم تا کتاب در ایران عزیز در دسترس‌تر، راحت‌تر و خواندنی‌تر شود. همه ما اهالی کتاب و نشر تلاش می‌کنیم با همه فرزندان ایران گفتگو کنیم و اجازه ندهیم فرهنگ و هنر در ایران عزیز تکه تکه و دو قطبی شود. چیزی که فقط مورد پسند دشمنان ایران عزیز و قوی است.

انتشارات کتابستان معرفت هم اعلام کرد که برای کمک به توسعه فرهنگ کشور و مردم عزیزمان یک بسته رمان با محتوای حجاب و فرهنگ ایرانی را آماده کرده است تا آن را به همکاران در سامانه کتابخوان الکترونیکی طاقچه تقدیم کند. البته این هدیه کوچک برای تشکر از این مجموعه است که برای توسعه کتاب و کتابخوانی در این سال‌ها با ما همراه بوده‌اند. در کنار این موضوع اما به انتظار شفاف کردن فضا توسط همکاران مان در طاقچه هم می‌مانیم. در صورتی که پاسخ قانع‌کننده‌ای دریافت نکردیم، ترجیح‌مان آن است که در ادامه این مسیر با دوستان دیگری همراه شویم و تجربیات شیرین دیگری رقم بزنیم.

با تمام مطالب بیان شده باید دید نهادهای مرتبط چه تصمیمی برای این هنجار شکنی از سوی پلتفرم طاقچه اتخاذ می‌کنند.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

اخبار روز سایر رسانه ها

    اخبار از پلیکان

    تبلیغات متنی