کد مطلب: 27785

مسکن|قیمت مسکن|قیمت مسکن امروز

مسکن ارزان و دولتی برای مستاجران با شرایط ویژه | مسکن خود را با شرایط عالی دریافت کنید

با کاهش قیمت مسکن، نرخ پیشنهادی آپارتمان‌های بزرگ متراژ در جنوب پایتخت نیز دچار افت ۱۵ تا ۲۰ درصدی شده است.

مسکن ارزان و دولتی برای مستاجران با شرایط ویژه | مسکن خود را با شرایط عالی دریافت کنید

رکود معاملات مسکن در تهران باعث افت قیمت‌های پیشنهادی شده و جنوب پایتخت نیز از این رکود بی‌نصیب نمانده است. افت قدرت خرید باعث شده تا رکود خرید و فروش آپارتمان‌های بزرگ، سنگین‌تر از واحدهای کوچک باشد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد با بودجه خرید یک آپارتمان کوچک در شمال و مرکز تهران می‌توان در جنوب شهر، واحد بالای ۱۰۰ متر خریداری کرد.

به دلیل خوش‌فروش بودن واحدهای کوچک معمولا نرخ هر متر مربع از واحدهای بزرگ متراژ، کمتر از آپارتمان‌های کوچک است. اما به نظر می‌رسد در جنوب پایتخت به دلیل کمبود عرضه آپارتمان بزرگ این قاعده کلی چندان محسوس نیست.

در سال های اخیر به دلیل نوسانات قیمت مسکن شاهد نوعی کوچ طبقاتی در تهران هستیم. در این فرآیند بسیاری از مستاجران از شمال به مرکز تهران،، از مرکز به جنوب و از جنوب به حومه پایتخت رفته‌اند. یکی از نتایج این مساله، افزایش تقاضا برای سکونت در واحدهای بالای ۱۰۰ متر در جنوب تهران است؛ در حالی که با کمبود عرضه در این گروه متراژی مواجهیم.

با شروع رکود در بازار مسکن که از ابتدای خردادماه تحت تاثیر افت نرخ ارز ایجاد شده قیمتهای پیشنهادی مسکن در تهران بین ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش یافته است.

در این گزارش می توانید قیمت هر متر مربع از واحدهای بالای ۱۰۰ متر مربع در جنوب تهران را مشاهده کنید.

آمار رسمی ارائه شده از سوی مسئولان، کاهش قیمت مسکن در پایتخت را تایید می‌کند. روز گذشته سیدجواد سادات ـ مشاور وزیر راه و شهرسازی - اعلام کرد که تیرماه امسال تورم مسکن در تهران نسبت به ماه گذشته ۳.۸ درصد کاهش یافته است.

طی یکی دو ماه گذشته با وجود فرا رسیدن فصل اوج جابه جایی‌ها شاهد رکود خرید و فروش در بازار مسکن هستیم که این امر بر قیمت‌ها تاثیر داشته است. البته قیمت مسکن همواره متاثر از نرخ تورم هم بوده که طبق آمار‌ها رشد نرخ تورم متوقف شده و به گفته کارشناسان این امر هم بر بازار مسکن اثر می‌گذارد.

 به گفته فرزین رئیس کل بانک مرکزی با پیگیری سیاست‌های فعلی در سال آینده نرخ تورم کاهشی می‌شود. او می‌گوید:  با نزولی شدن نرخ تورم و ثبات بازار ارز، شاهد کاهش قیمت مسکن در بیشتر مناطق تهران هستیم.

فرزین تصریح کرد: گزارش‌های موجود حاکی از این است که متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد‌های مسکونی معامله شده شهر تهران در تیرماه نسبت به ماه‌های گذشته کاهش قابل توجهی داشته و بررسی اطلاعات مناطق ۲۲ گانه تهران هم نشان می‌دهد قیمت مسکن در ۱۵ منطقه کاهشی بوده است که این امر متعاقباً تاثیر قابل توجهی بر کاهش قیمت مسکن در تمامی مناطق کشور می‌گذارد. همچنین گزارش معاملات مسکن حاکی از خروج تقاضای سفته بازانه از بازار مسکن و برقراری آرامش در این بازار است.

او ادامه داد: این دستاورد ناشی از ثبات در بازار ارز و مدیریت انتظارات تورمی است و امیدواریم ضمن ثبات بازار‌های طلا، مسکن و خودرو شاهد رونق در بخش واقعی و کاهش تقاضای سفته بازانه و تامین نیاز داخلی مردم در این بازار‌ها باشیم.

 بررسی‌های میدانی هم حاکی از آن است که بازار مسکن کمی رنگ آرامش به خود دیده و بخشی از نگرانی متقاضیان در این بازار برطرف شده است به طوری که قاسمی یکی از متقاضیان خرید مسکن به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در برخی از محله‌ها قیمت‌ها نسبت به چند ماه گذشته کاهش داشته و مالکان برای فروش ملک خود کوتاه می‌آیند، اما هنوز قیمت‌ها در برخی از مناطق بالا است. دولت اگر کمی همت بیشتری کند می‌توان امید داشت که بازار مسکن به آرامش بیشتری برسد.

همچنین خاجویی یکی از مشاوران املاک در منطقه شمال تهران به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: طی ماه‌های گذشته بازار مسکن در کما به سر می‌برد و اکنون به دلیل آنکه بسیاری از خریداران توان خرید ملک با قیمت متری بالای ۱۰۰ میلیون تومانی را ندارند قیمت‌ها در برخی از محله‌ها از جمله نیاوران، زعفرانیه، ولنجک کمی روند کاهشی گرفته است.

او بیان کرد: بازار مسکن در شرایط کنونی بهتر شده، اما همچنان قیمت‌ها در این مناطق بالا است. دولت باید از طریق شناسایی خانه‌های خالی و عرضه آن‌ها به بازار حباب قیمتی در این مناطق را هم بشکنند.

کاهش ۳.۸ درصدی قیمت مسکن تهران در تیرماه

سید جواد سادات مشاور وزیر راه و شهرسازی در خصوص بازار مسکن اعلام کرد:  بر اساس آمار‌ها و برآورد‌های انجام شده، متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران، در روز‌های پایانی تیرماه نسبت به ماه‌های گذشته کاهش قابل توجهی داشته است به‌طوری که در روز‌های پایانی تیرماه  کاهش ۳.۸ درصدی قیمت‌ها را شاهد بودیم.

مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: اجرای شهر به شهر و محله به محله طرح ساماندهی واحد‌های صنفی مشاوران املاک و شناسایی و برخورد با اخلالگران بزرگ حوزه بازار مسکن، رونمایی از سامانه دریافت کد رهگیری رایگان اجاره، اقدام جدی در حوزه شناسایی و دریافت مالیات از خانه‌های خالی، تصویب طرح تنظیم بازار زمین، مسکن و اجاره‌بها در مجلس، طرح الزام به ثبت رسمی اموال غیرمنقول، از جمله اقدامات وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی و کاهش نرخ تورم مسکن در شهر تهران و سراسر کشور بوده است.

حرکت بازار مسکن به سمت رونق با افزایش عرضه

همچنین وزیر راه و شهرسازی در راستای تایید کاهش قیمت‌ها در جلسه اخیر هیات دولت اعلام کرد: رئیس بانک مرکزی اعلام کرده که قیمت مسکن در برخی از مناطق بین ۱۲ تا ۱۵ درصد کاهش یافته و به نظر می‌رسد با این روندی که در پیش گرفته شده است قیمت‌ها بیشتر کاهش یابد.

به گفته مهرداد بذرپاش، افتتاح‌های تعدادی از طرح‌های نهضت ملی مسکن و واحد‌های باقیمانده مسکن مهر را در هفته دولت در پیش خواهیم داشت و عدد قابل توجهی از پروژه‌های مسکن مهر از جمله ۱۰ هزار واحد در پردیس و ۲ هزار و ۸۰۰ واحد در پرند به بهره برداری می‌رسد.

او می‌گوید: در حوزه جوانی جمعیت  ۱۶ هزار قطعه به خانواده‌هایی که  مشمول طرح بودند تقدیم شد و ۷۰ هزار نفر تاکنون در سایت ثبت نام کرده اند که مشمول این طرح هستند و زمین‌های آن‌ها به زودی تحویل داده می‌شود.

وزیر راه وشهرسازی گفت: هدف گذاری صورت گرفته در این طرح  ۴۰۰ هزار قطعه زمین است که در حال حاضر از  مرز  ۲۵۰ هزار قطعه عبور کرده ایم و امیدوار هستیم عدد‌های بالاتری را در حوزه مسکن محقق کنیم.  

بذرپاش بیان کرد: بازار مسکن یک بازار رها شده‌ای بود که هیچ سقف و کفی  نداشت و قیمت‌ها  در بازار خرید و اجاره مسکن کنترل شده نبود. با وجود آنکه وزارت راه وشهرسازی وظیفه مستقیم بر کنترل بازار مسکن ندارد، اما ما عزم خود را جزم کرده ایم که به این حوزه ورود کنیم و تاکنون هم اثر‌های خوبی داشته است. ۲ هزار مشاور املاک متخلف پلمب شده اند و این روند ادامه خواهد داشت. امیدوار هستیم با هماهنگی تمامی بخش‌ها کمترین آسیب در این حوزه وارد شود و بتوانیم بازار را به سمت رونق هدایت کنیم.

در همین راستا ایرج رهبر دبیر انجمن انبوه سازان هم به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: بازار مسکن در حال هدایت به سمت خروج از رکود است و امیدوار هستیم با برنامه ریزی و افزایش تولید مسکن بتوانیم این بازار را به سمت رونق هدایت کنیم.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

اخبار روز سایر رسانه ها

    اخبار از پلیکان

    تبلیغات متنی