کد مطلب: 27502

هواشناسی|هواشناسی امروز| هواشناسی فردا

اعلام وضعیت نارنجی سازمان هواشناسی برای 9 استان | سیل و طوفان در راه است

تهران- ایرنا- سازمان هواشناسی با اعلام وضعیت جوی نارنجی در ۴ استان شمالی، از شروع فعالیت سامانه بارشی امروز در ارتفاعات استان‌های قزوین، البرز، تهران، زنجان و سمنان با شدت کمتر خبر داد.

اعلام وضعیت نارنجی سازمان هواشناسی برای 9 استان | سیل و طوفان در راه است

بارش‌های تابستانی امروز (دوشنبه) در شمال و شرق آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، غرب مازندران و فردا (سه‌شنبه) در گیلان، غرب مازندران، شمال اردبیل و شمال شرق آذربایجان شرقی شدت می‌گیرد.

هواشناسی وضعیت آب و هوایی این استان‌ها را نارنجی اعلام کرده و از احتمال افزایش ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، آبگرفتگی معابر عمومی و جاری شدن روان‌آب خبر داده است.

همزمان امروز بارش‌ها در مازندران، گلستان، خراسان شمالی و ارتفاعات در استان‌های قزوین، البرز، تهران، زنجان و سمنان با شدت کمتری ادامه دارد و دمای هوا در استان‌های شمالی تا ۲ درجه کاهش خواهد داشت.

در مقابل امروز در نیمه شرقی کشور از جمله استان‌های خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، جنوب و شرق خراسان رضوی، جنوب و شرق سمنان و شمال اصفهان باد شدید موجب خیزش گردوخاک خواهد شد.

هواشناسی وضعیت جوی این استان‌ها را نیز نارنجی اعلام و تاکید کرده است: خیزش گردوخاک موجب کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا خواهد شد.

بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی آسمان تهران امروز صاف گاهی همراه با افزایش باد، و در بعدازظهر ابری پیش‌بینی می‌شود و در چهار روز آینده آسمان تهران صاف خواهد بود. بیشینه و کمینه دمای امروز پایتخت ۳۹ و ۲۶ درجه است.

فردا دوشنبه ضمن تشدید بارش‌ها در مناطق ذکر شده این شرایط برای استان‌های گلستان و خراسان شمالی نیز پیش‌بینی می‌شود. شدت بارش‌ها طی بعدازظهر امروز و فردا برای شمال آذربایجان شرقی و گیلان است.

افزایش نیم درجه‌ای دمای کشور نسبت به دوره بلندمدت/ دمای 6 شهر ایران بالای 50 درجه شد

سه‌شنبه بارش در سواحل دریای خزر، اردبیل و به‌صورت پراکنده در خراسان شمالی ادامه دارد. چهارشنبه برای سواحل دریای خزر و شمال آذربایجان غربی و پنجشنبه در ارتفاعات البرز مرکزی بارش‌های پراکنده پیش‌بینی شده است. از بعدازظهر فردا در ارتفاعات هرمزگان رگبار و رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش تسنیم، طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه کاهش نسبی دما در نوار شمالی کشور به‌ویژه در استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل روی می‌دهد.

طی 5 روز آینده در شمال شرق،‌ شرق و جنوب شرق کشور وزش باد شدید همراه با گردوخاک پدیده غالب است. همچنین از امروز تا سه‌شنبه در دامنه‌های جنوبی البرز و مناطقی از مرکز کشور نیز در برخی ساعات وزش باد شدید و در خبر مناطق و گردوخاک روی می‌دهد. دریای خزر امروز و فردا و شرق دریای عمان طی 5 روز آینده مواج است.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی

زمان پایان: سه‌شنبه 1402/04/27

نوع مخاطره: رگبار باران و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت گاهی همراه با گردوخاک

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/04/25: نیمه شمالی آذربایجان غربی، نیمه شمالی آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان و مازندران.

دوشنبه 1402/04/26: نیمه شمالی آذربایجان غربی، نیمه شمالی آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و ارتفاعات در استان‌های قزوین، البرز، تهران، زنجان و سمنان.

سه‌شنبه 1402/04/27: شمال شرق آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و شمال خراسان شمالی.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها، احتمال جاری شدن روان‌آب، صاعقه، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از اسکان و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری بویژه در اطراف رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشار سطح زمین

زمان پایان: چهارشنبه 1402/04/28

نوع مخاطره: وزش باد نسبتا شدید تا شدید و در نواحی مستعد همراه با گردوخاک

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/04/25: یمه شمالی سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، شرق و جنوب خراسان رضوی، شرق کرمان، شرق و جنوب سمنان، شمال اصفهان، قم و جنوب تهران.

دوشنبه 1402/04/26: نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، شرق و جنوب سمنان، شرق کرمان، شمال و شرق اصفهان، یزد، البرز، جنوب تهران، قم و مرکزی.

سه‌شنبه 1402/04/27: نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سمنان، شمال و شرق اصفهان، نیمه شمالی کرمان، یزد، قم، جنوب تهران، البرز، شمال مرکزی.

چهارشنبه 1402/04/28: شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، شرق و جنوب سمنان، شمال و شرق اصفهان، قم.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا (احتمال رخداد طوفان شن در شرق کشور)، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از تردد غیر ضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و احتیاط در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه: افزایش سرعت باد و افزایش ارتفاع موج

زمان شروع: بعدازظهر یکشنبه 1402/04/25

زمان پایان: اواخر وقت سه‌شنبه 1402/04/27

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش بادهای شمالی تا محدوده 32 نات و افزایش ارتفاع امواج بین 1 تا 2 متر(به‌ویژه در روز دوشنبه) در سواحل و بین 2 تا 3 متر در فراساحل.

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/04/25: نواحی غربی و مرکزی دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران.

دوشنبه 1402/04/26: نواحی غربی و مرکزی دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران.

سه‌شنبه 1402/04/27: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان، مازندران و گلستان.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران و غواصان، اختلال در ترددهای دریایی با شناورهای سبک و نیمه‌سنگین و صیادی، اختلال در تردد شناورهای مسافربری و آسیب به تورهای صیادی و قفس‌های پرورش ماهی و ایجاد اختلال در فعالیت‌های دریایی در سواحل و فراساحل.

توصیه: اجتناب از فعالیت های شنا و غواصی، جلوگیری از تردد شناورهای سبک و نیمه‌سنگین و صیادی و انجام فعالیت‌های تفریحی دریایی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد کشتی‌های تجاری و فعالیت‌های دریایی فراساحل.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

اخبار روز سایر رسانه ها

    اخبار از پلیکان

    تبلیغات متنی