کد مطلب: 26839

یارانه نقدی|یارانه معیشتی| یارانه جدید

فوری؛ مبلغ یارانه نقدی دولت دوبله شد | جزییات مهم از یارانه ها در روز چهارشنبه

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور از افزایش ۴۰ درصدی تعرفه های حق پرستاری و کمک هزینه ارائه خدمات توانبخشی در مراکز غیردولتی تحت نظارت سازمان بهزیستی کشور در سال ۱۴۰۲ خبر داد.

فوری؛ مبلغ یارانه نقدی دولت دوبله شد | جزییات مهم از یارانه ها در روز چهارشنبه

چندیش پیش خبرهایی مبنی بر تغییر قیمت یارانه نقدی یا جایگزینی کالابرگ بجای یارانه نقدی منتشر شد. هنوز برای تغییر یارانه نقدی تصمیم گیری نشده است. وزیر اقتصاد گفت: تا دی ماه خبری از تغییر یارانه نقدی وجود ندارد. یارانه نقدی دی ماه به حساب سرپرستان خانوار بزودی واریز خواهد شد. مشخص نیست چه زمانی مشکل یارانه نقدی حل خواهد شد

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از سازمان بهزیستی کشور، فاطمه عباس افزود: پیرو ابلاغ بودجه سال ۱۴۰۲ کشور به وزارتخانه ها و سازمان های دولتی، این معاونت براساس تبصره یک ماده ۷ قانون حمایت از افراد دارای معلولیت با تشکیل جلسه ای با حضور نمایندگان انجمن عالی مراکز غیردولتی، نماینده سازمان برنامه و بودجه، نماینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نمایندگان دفاتر تخصصی سازمان بهزیستی اقدام به تعیین میزان کمک هزینه یارانه مراکز غیردولتی اعم از مراکز مراقبتی، مراکز روزانه، خانه های حمایتی، حق پرستاری، ویزیت و مراقبت در منزل و حق پرستاری با سقف افزایش ۴۰ درصد از تاریخ اول فروردین سال جاری با توافق تمام اعضا کرد.

وی ادامه داد: با توجه به دستور مؤکد معاون اول رئیس جمهور در جلسه کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان در فروردین سال جاری مبنی بر تسریع در اجرای حکم تبصره ۱ ماده ۷ قانون حمایت از حقوق معلولان (مصوب ۱۳۹۶) تا پایان اردیبهشت ماه، پیش نویس تصویب نامه با قید دو فوریت در اول خرداد سال جاری توسط وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سیر مراحل قانونی تصویب قرار گرفت و در جلسه ۱۰ خرداد ماه سال جاری هیئت وزیران تصویب شد.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: بر اساس این تصویب نامه، افراد دارای آسیب نخاعی و افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید از حمایت حق پرستاری به مبلغ دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بهره مند می شوند.

عباسی افزود: به ازای هر توانخواه نیازمند مقیم در مراکز شبانه روزی توانبخشی، بر اساس درجه ارزشیابی مرکز، ماهانه معادل سه میلیون و ۷۸۰ هزار تا چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای گروه هدف دارای خانواده، چهار میلیون و ۶۲۰ هزار تومان تا پنج میلیون و ۴۰ هزار تومان برای افراد مجهول الهویه و فاقد سرپرست از سوی سازمان بهزیستی به عنوان کمک هزینه پرداخت می شود.

وی همچنین درخصوص مراکز روزانه گفت: هر توانخواه نیازمند در مرکز روزانه آموزشی توانبخشی معادل دو میلیون و ۲۷۰ هزار تا دو میلیون و ۵۶۰ هزار تومان و فرد دارای اختلال طیف اتیسم در مراکز روزانه از کمک هزینه سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بهره مند خواهند شد.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: برای افراد بهره مند از خدمات تخصصی توانبخشی در منزل، کمک هزینه به مبلغ یک میلیون ۲۲ هزار تومان و برای افراد برخوردار از خدمات مراقبت در منزل، کمک هزینه به مبلغ دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

عباسی گفت: با اهتمام دولت مردمی در سال ۱۴۰۲ برای اولین بار شاهد تصویب کمک هزینه و پرداخت براساس مصوبه جدید در ماه سوم سال خواهیم بود.

۱- افزایش ۲۰ درصدی یارانه شامل همه می‌شود

افزایش ۲۰ درصدی یارانه فعلا، تنها شامل «بخشی» از خانوار‌های حاضر در دهک اول تا سوم می‌شود. جمعیت سه دهک اول ۲۴ میلیون نفر است که از این تعداد دو میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار، معادل حدود ۸.۵ میلیون نفر، زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند. این گروه، یارانه ۴۰۰ هزارتومانی دریافت می‌کنند و به‌شرط خرید اعتباری در طرح کالابرگ، مشمول افزایش ۲۰ درصدی یارانه خواهند شد.

افزایش ۲۰ درصدی یارانه از شنبه ۱۳ خرداد کلید خورد و اگرچه فعلا تنها شامل گروهی از افراد حاضر در دهک یک تا سه می‌شود، اما به‌زودی قرار است خانوار‌های حاضر در سایر دهک‌ها نیز از آن برخوردار شوند. به‌طور کلی افزایش ۲۰ درصدی یارانه، امتیازی تشویقی برای کسانی است که اعتبار خود را در قالب کالابرگ خرج می‌کنند.

 

یارانه خانوار‌هایی که سراغ خرید اقلام خوراکی در قالب طرح کالابرگ الکترونیکی می‌روند، پس از افزایش ۲۰ درصدی معادل ۸۰ هزار تومان اضافه می‌شود. افزایش ۲۰ درصدی یارانه به‌ازای هر نفر جداگانه محاسبه خواهد شد. در این حالت یک خانوار چهارنفره حاضر در دهک اول تا سوم، علاوه بر یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان یارانه معمول، بابت افزایش ۲۰ درصدی یارانه، می‌تواند از ۳۲۰ هزار تومان اضافی برخوردار شود، اما آن را باید تنها صرف خرید ۱۱ قلم کالای ضروری کنند.

۲- یارانه به ۴۸۰ هزار تومان رسیده

افزایش ۲۰ درصدی یارانه نه در قالب پول نقد، بلکه در قالب اعتبار با قابلیت مصرف در طرح کالابرگ به دست مشمولان می‌رسد. اعتبار پرداختی به‌هرحال در قالب تخفیف اعمال می‌شود و خریدار ناچار است مبلغی هر چند ناچیز را از جیب خودش پرداخت کند. به‌همین دلیل حداقل در گروه هدف اولیه، یعنی خانوار‌های زیر پوشش کمیته امداد یا کسانی که از بهزیستی کمک می‌گیرند، دریافت یارانه به‌صورت نقدی همچنان جذابیت خود را حفظ خواهد کرد.

 

بیشتر بدانید | کالابرگ الکترونیک همان یارانه نقدی است که در قالب یک پلتفرم، به اعتبار خرید تبدیل می‌شود. مردم می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های تحت قرارداد از میان ۱۱ قلم کالا، آنچه نیاز دارند را با استفاده از کالابرگ خریداری کنند

یارانه نقدی به این ترتیب همچنان تداوم خواهد داشت. دولت هم با این موضوع مشکلی ندارد و، چون در نظرسنجی‌ها متوجه شده قالب مردم به تداوم واریز یارانه نقدی در قالب اسکناس علاقه دارند به تمام مشمولان اختیار تصمیم‌گیری درباره یارانه‌ها را داده است. کسی که عوض پول نقد، کالای اساسی و اقلام خوراکی خریداری می‌کند، سه جایزه دریافت می‌کند؛ مورد اول این است که اعتبار خرید یک‌ماه زودتر از موعد پرداخت یارانه در دسترس قرار بگیرد. مورد دوم امکان خرید اقلام خوراکی با تخفیف است و سومی افزایش ۲۰ درصدی یارانه خواهد بود.

۳- افزایش ۲۰ درصدی یارانه، نقدی است

افزایش ۲۰ درصدی یارانه حتی الان که فقط به خانوار‌های زیرپوشش کمیته امداد و بهزیستی تعلق می‌گیرد هم به شرط و شروطی موکول شده است. یعنی اگر سرپرست خانوار حداقل ۳۲۰ هزار تومان از یارانه هر نفر را خرج کنند، مشمول دریافت ۸۰ هزار تومان یارانه اضافی به‌ازای هر عضو خانوار خواهد شد.

 

چهار اشتباه رایج درباره ماجرای افزایش یارانهافزایش ۲۰ درصدی یارانه در قالب واریزی ۸۰ هزار تومانی برای مشمولان کالابرگ، قابلیت برداشت نقدی ندارد

یارانه ۸۰ هزار تومانی اضافی، به‌صورت اعتبار اختصاص پیدا می‌کند و مشمولان امکان دریافت نقدی آن وجود ندارند. افزایش ۲۰ درصدی یارانه با این سروشکل به‌منظور تشویق سرپرست خانوار به خرید کالای اساسی و اقلام غذایی عوض دریافت یارانه نقدی اجرا شده. می‌گویند در ادامه دهک‌های چهار به بعد با یارانه ۳۰۰ هزار تومانی چنین امکانی پیدا می‌کنند.

کالابرگ به سرپرست خانوار اجازه می‌دهد تقریبا حدود یک ماه قبل از واریز یارانه نقدی، خرید اعتباری کالا‌هایی پرمصرف مانند قند، شکر، برنج، ماکارونی، روغن، تخم‌مرغ، مرغ، انواع لبنیات و گوشت را انجام دهد، اما چنانچه تمایل داشته باشد می‌تواند مثل قبل نسبت به دریافت یارانه نقدی از خودپرداز‌ها اقدام کند. قیمت ۱۱ قلم کالای قابل خریداری در طرح کالابرگ بر اساس نرخ اردیبهشت ۱۴۰۱ تعیین می‌شود. به‌عنوان مثال قرار است در این طرح قیمت یک کیلو گوشت قرمز (احتمالا منجمد) ۱۱۰ هزار تومان و قیمت یک عدد پنیر ۱۷ هزار تومان باشد.

 

کالابرگ الکترونیک همان یارانه دولتی است که در قالب یک پلتفرم، عوض پول نقد به اعتبار خرید تبدیل می‌شود تا مردم با مراجعه به فروشگاه‌های تحت قرارداد بتوانند از میان ۱۱ قلم کالا، آنچه نیاز دارند را خریداری کنند. سرپرست خانوار می‌تواند به صورت اعتباری تقریبا حدود یک ماه قبل از واریز یارانه نقدی، خرید اعتباری کالا‌هایی پرمصرف مانند قند، شکر، برنج، ماکارونی، روغن، تخم‌مرغ، مرغ، انواع لینیات و گوشت را انجام دهد، اما چنانچه تمایل داشته باشد می‌تواند مثل قبل نسبت به دریافت یارانه نقدی از خودپرداز‌ها اقدام کند.

افزایش ۲۰ درصدی یارانه در قالب واریزی ۸۰ هزار تومانی برای مشمولان کالابرگ، قابلیت برداشت نقدی ندارد و تنها می‌توان آن را در قالب کالابرگ به‌صورت اعتباری صرف خرید کرد.

بیشتر بدانید | شیر، پنیر، تخم‌مرغ، مرغ، روغن مایع، ماکارونی، قند و شکر، ماست پرچرب، برنج ایرانی، حبوبات و گوشت منجمد گوساله از جمله اقلامی هستند که در طرح کالابرگ ارائه می‌شوند. متقاضی در صورت نیاز قادر است اعتبار کالابرگ را تنها صرف خرید اقلام موردنیاز خود کند

۴- مدیریت کالابرگ ساده است

افزایش ۲۰ درصدی یارانه و به‌طور کلی استفاده از طرح کالابرگ آنقدر‌ها که در اخبار و گزارش‌ها می‌خوانید، ساده و سرراست نیست. زیرساخت‌های اجرای طرح هنوز به‌طور ۱۰۰ درصد کامل نشده است به‌همین خاطر شاید مردم در شروع برای پیدا کردن فروشگاه‌های تحت قرارداد دچار زحمت شوند. حدود یک‌میلیون فروشگاه در کشور وجود دارد، اما حدود ۶۰ هزار از این فروشگاه‌ها به سامانه متصل شده‌اند. مراجعه به فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ مثل افق کوروش، رفاه، دیلی مارکت، جانبو، گندم و هفت بهترین گزینه است.

محاسبه و مدیریت اعتبار یارانه خانوار و رقم هزینه شده برای خرید، قبل از افزایش ۲۰ درصدی یارانه هم پیچیده بود. به‌منظور مدیریت ماجرا مراجعه به سامانه «شما» به نشانی shoma.sfara.ir یا دانلود اپلیکیشن شما یا با استفاده از کد دستوری ستاره، ۵۰۰، ستاره، ۱۴۶۳، مربع توصیه شده. محل فروشگاه‌های ارائه‌کننده خدمات و باقیمانده اعتبار خرید از این راه‌ها امکان‌پذیر است.

کالابرگ الکترونیکی به‌صورت اختیاری در دسترس خانوار‌ها قرار می‌گیرد و آن‌ها می‌توانند یک ماه زودتر از واریز یارانه از اعتبار خود استفاده کنند. چنانچه سرپرستان خانوار از کالابرگ الکترونیکی استفاده نکند، می‌تواند در موعد پرداخت یارانه نقدی، رقم کامل را مانند سابق از خودپرداز بگیرد و در صورت استفاده بخشی از اعتبار، باقیمانده مبلغ قابل برداشت خواهد بود.

یارانه نقدی روز بیستم هرماه واریز می‌شود و سرپرست خانوار یک ماه فرصت دارد این اعتبار را در قالب کالابرگ الکترونیک بابت خرید کالا‌های اساسی خرج کند. اگر او ۳۲۰ هزار تومان را از ۲۰ هر ماه تا ساعت ۱۲ روز ۲۰ ماه بعد خرید کند، اعتبار مازاد برایش شارژ و ماه بعد دوباره تکرار می‌شود.

کددستوری کالابرک الکترونیکی اجاره می‌هد اعتبار باقیمانده و جزییات تراکنش‌ها را زیر نظر بگیرید. سرپرست خانوار به‌منظور مشاهده موجودی و باقیمانده اعتبار یارانه، باید با تلفن همراهی که به نام خودش ثبت شده کد دستوری ستاره، ۷۸۸، ستاره، ۲۸، مربع یا ستاره، ۵۰۰، ستاره، ۱۴۶۳، مربع را شماره‌گیری کرده یا به درگاه اینترنتی shoma.sfara.ir مراجعه کند. سرپرستان خانوار همچنین از طریق اپلیکیشن «شما» می‌توانند ریز تراکنش‌های کالابرگ را مشاهده کنند.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

اخبار روز سایر رسانه ها

    اخبار از پلیکان

    تبلیغات متنی