کد مطلب: 26743

سهام|سهام عدالت| سهامداران

غافلگیری مهم برای سهامداران عدالت برای مردم | جزییات مهم از سهام عدالت در 25 خرداد

تهران- ایرنا- وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: مساله تخصیص سهام عدالت به خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و نهادهای حمایتی اواخر سال گذشته مصوب شد، اما به دلیل آنکه سهام لازم در اختیار قرار نگرفت به سال ۱۴۰۲ موکول شد.

غافلگیری مهم برای سهامداران عدالت برای مردم | جزییات مهم از سهام عدالت در 25 خرداد

تعدادی از مردم در سال ۱۳۸۵ موفق به دریافت سهام عدالت نشدند جاماندگان سهام عدالت شامل افراد تحت پوشش نهاد‌های حمایتی مثل کمیته امداد، سازمان بهزیستی و سه دهک درآمدی امسال صاحب سهام می شوند  سود سهام عدالت 1400 امسال دوبرابر شده و مرحله اول سود سهام عدالت به سهامداران واریز شد و مرحله دوم تا آخر اسفند واریز می شود  دارندگان  سهام عدالت  می توانند بدون ضامن از بانک ها وام خرد بگیرند

 «سید احسان خاندوزی» امروز در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه صنعت مالی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اساساً رشد اقتصادی پایدار بدون تامین مالی پایدار و رفع مشکلات موجود در تامین مالی کشور حاصل نخواهد شد.

وی افزود: نمایشگاه صنعت مالی بهترین فرصت است که در این نمایشگاه بازیگران مهم شبکه بانکی کشور، بازار سرمایه ایران و نیز بیمه‌های مهم کشور حضور دارند و در آن ضمن معرفی محصولات و ابزارهای جدید خود، فرصت‌هایی را برای شبکه تولیدی صنعتی، معدنی کشور و نیز شرکت‌های دانش بنیان را فراهم می‌کند.

خاندوزی گفت: شرکت‌ها در نمایشگاه امسال تقریباً ۲ برابر سال گذشته حضور پیدا کردند، این امر نشان دهنده استقبال ویژه‌ای است که از نمایشگاه ۱۴۰۲ صورت گرفته است.

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم تا نهادهای تنظیم‌گر مانند شبکه بانکی، بیمه مرکزی و سازمان بورس را مکلف کنیم تا از فرصت پیش آمده نهایت استفاده را داشته باشند.

وی با بیان اینکه این فرصت می‌تواند کمکی برای بازارهای مالی باشد که با موانع و چالش‌هایی روبرو هستند، گفت: شبکه بانکی کشور، بازار سرمایه و بیمه باید این موانع را شناسایی کنند تا بتوان ضمن رفع آنها، رضایتمندی فعالان اقتصادی را برای مشارکت بیشتر مردم در فضای عادلانه فراهم کنیم.

خاندوزی بیان کرد: شفافیت از ابتدا شعار وزارت اقتصاد بود که آن را در عمل پیاده کردیم.

وزیر اقتصاد به آخرین وضعیت تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت اشاره کرد و افزود: مساله تخصیص سهام عدالت به خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و نهادهای حمایتی اواخر سال گذشته مصوب شد اما به دلیل آنکه سهام لازم در اختیار قرار نگرفت به سال ۱۴۰۲ موکول شد.

وی با بیان اینکه مجلس مصوب کرد در قانون بودجه ۱۴۰۲ این فرصت ادامه پیدا کند، گفت: امیدواریم آیین‌نامه اجرای قانون بودجه ۱۴۰۲ در مورد افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی نسبت به سهام عدالت به‌زودی مصوب شود و میزان سهام عدالت که به افراد اختصاص می‌یابد اعلام خواهد شد.

خاندوزی به همکاری اقتصادی ایران و روسیه اشاره کرد و افزود: در حوزه مبادلات مالی، بانکی، تسویه‌های بین‌المللی و مسایل ارزی با شرکای راهبردی کشور که مورد تاکید رییس جمهور است به توافقات خوبی دست پیدا کردیم.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: این توافقات بین پیام‌رسان‌های کشورها، شبکه تسویه‌های مالی ایران و شرکای راهبردی به اجرا رسید؛ اما به دلیل ملاحظات تحریمی درخواست شده تا جزییات آن منتشر نشود و در شرایط امن بدون آنکه از سمت ایالات متحده مورد آسیب قرار بگیرد این مسیر و روند ادامه پیدا کند.

سال‌ها پس از شروع قصه سهام عدالت همچنان این نوع از سهام در اختیار دارندگان آن قرار نگرفته است. در واقع سهام عدالت اگرچه بر روی کاغذ مایملک سهامداران است اما بسته ماندن نمادهای آن عملا سبب شده تا مالکیت در نمادهای سهام عدالت و سایر شرکت هایی که بخشی از سهام آنها جز این طرح قرار گرفته، بلااثر باشد.

در این گفت و گو که به تازگی مهدی دلبری کارشناس بازار سرمایه با اکوایران انجام داده، سناریوهای پیش روی سهام عدالت را به بررسی گذاشته است.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: وب سرویس تصدیق اصالت احکام انحصار وراثت بصورت برخط از طریق مرکز ملی تبادل اطلاعات کشور به سازمان بورس و شرکت سپرده گذاری ارائه شده است.

تبدیل روش‌های کهنه به فرآیند‌های هوشمند و گذر از روش‌های سنتی به روش‌های نو از تاکیدات دستگاه قضایی است و مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه نیز این مهم را در اولویت خود قرار داده است و اقدامات متفاوتی در این خصوص انجام داده است که یکی از این اقدامات، ارائه وب سرویس به دیگر دستگاه‌ها و سازمان‌ها است. در ارائه وب سرویس موضوعات مختلف مهمی وجود دارد. تسریع فرآیندها، از بین رفتن تخلفات احتمالی، از بین رفتن محدودیت‌های جغرافیایی، از بین رفتن محدودیت‌های زمانی، برخی از ویژگی‌های ارائه خدمات به صورت وب سرویس به دیگر دستگاه‌ها و سازمان‌ها است.

محمد کاظمی فرد، رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه وب سرویس‌های مختلفی را به دستگاه‌ها و سازمان‌ها ارائه داده‌ایم گفت: این موضوع نقش مهمی در تسریع فرآیند‌ها دارد و تمام ارائه خدمات به دیگر سازمان‌ها با هدف تسریع در اقدامات و خدمت به مردم انجام می‌گیرد.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: بر اساس درخواست سازمان بورس و شرکت سپرده گذاری، وب سرویس تصدیق اصالت احکام انحصار وراثت بصورت برخط از طریق مرکز ملی تبادل اطلاعات کشور (NIX) به آنان ارائه شده و امکان دریافت آرای انحصار وراثتی که بصورت سیستمی صادر شده باشد را دارند از سال ۹۴ به بعد تقریبا تمام احکام انحصار وراثت بصورت سیستمی صادر شده و از طریق این وب سرویس قابل دریافت است.

محمد کاظمی فرد ادامه داد:بخشی از احکام انحصار وراثتی که در سال‌های قبل از تاریخ مذکور توسط بعضی از شعب شورای حل اختلاف صادر شده است، ممکن است توسط سامانه ایجاد نشده باشد. قطعا تمام احکام انحصار وراثت صادر شده از سال ۱۳۹۷ و بعد از آن که بصورت سیستمی بوده هم اکنون توسط آنان در حال استعلام است.

برخی مخاطبان خبرگزاری فارس،  با ثبت پویشی در‌ سامانه «فارس من» با عنوان «جاماندگان سهام عدالت را سهامدار کنید» خواستار پیگیری موضوع، از مسئولان مربوطه شده‌اند.

مخاطبان در این پویش نوشته‌اند: «در زمان واگذاری سهام عدالت، تعدادی زیادی از هموطنان عزیز به دلایلی از دریافت سهام عدالت جاماندند همچنین فرزندانمان که پس از واگذاری سهام عدالت متولد شده‌اند فاقد سهام عدالت هستند، ‌تاکنون چندین مرتبه در خصوص واگذاری سهام عدالت به جاماندگان وعده‌هایی داده شده ولی اقدام عملی صورت نگرفته است؛ لازم است این موضوع پیگیری جدی شود.»

در این زمینه خبرنگار فارس موضوع را از یکی از معاونان سازمان خصوصی‌سازی پیگیری کرد، وی در این‌باره به خبرنگار فارس گفت: ‌اختصاص سهام عدالت به جاماندگان سه دهک پایین جامعه در قانون بودجه 1401 نیز آمده بود و در این زمینه سازمان خصوصی‌سازی افراد جامانده از سهام عدالت که تحت پوشش کمیته امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی قرار داشتند، به تعداد حدود 3.5 میلیون نفر را شناسایی‌ و این افراد را به دولت معرفی کرد تا سهام عدالت به آنها اختصاص یابد.

وی گفت: مسئله مهم این بود که سهام کدام شرکت‌ها به عنوان سهام عدالت به جاماندگان واگذار شود که قرار بود باقیمانده سهام دولت در شرکت‌های فولاد مبارکه و ملی مس به این افراد واگذار شود، اما این دو شرکت در گروه دوم قانون واگذاری‌ها قرار داشت و باید دولت اجازه می‌داد، اما وزارت صنعت، معدن و تجارت با آن مخالف کرد و در پی آن معاونت حقوقی رئیس جمهور هم مخالفت کرد و ‌در نتیجه اختصاص سهام فولاد و مس به جاماندگان در سال گذشته در اواخر سال منتفی شد.

معاون سازمان خصوصی‌سازی گفت: امسال هم در بند «ن» تبصره 2 قانون بودجه 1402 آمده است دولت مکلف است به جاماندگان دو دهک کم‌درآمد جامعه یعنی کمیته امداد و سازمان بهزیستی، سهام عدالت واگذار کند، اما باز هم مهمترین مشکل این است که از کدام دارایی‌های دولت سهام واگذار کند؟ اگر دولت دارایی‌هایی را مشخص و به سازمان خصوصی‌سازی معرفی کند، ما می‌توانیم تشریفات قانونی آن را انجام دهیم ضمن آنکه فهرست افراد جامانده هم در نزد ما آماده است.

وی در مورد اینکه سهام شرکت‌های فولاد و مس معمولاً در وثیقه بانک قرار دارد، اظهار داشت: اگر دولت اجازه بدهد، می‌توانیم با سازوکاری سهام را از وثیقه آزاد کنیم و به جاماندگان دو دهک کم‌درآمد بر اساس بند (ن) تبصره 2 قانون بودجه 1401 سهام عدالت بدهیم.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

اخبار روز سایر رسانه ها

    اخبار از پلیکان

    تبلیغات متنی