کد مطلب: 25555

بازنشستگان| حقوق بازنشستگان|همسان سازی حقوق

خبر مهم آخر سالی از افزایش حقوق بازنشستگان | واریزی مهم برای بازنشستگان+ خبر مهم

مدیرعامل مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: فرهنگیانی که هنوز عضو صندوق نشده‌اند، می‌توانند با مراجعه به دفاتر نمایندگی مؤسسه در سراسر کشور نسبت به عضویت در مؤسسه اقدام کنند.

خبر مهم آخر سالی از افزایش حقوق بازنشستگان | واریزی مهم برای بازنشستگان+ خبر مهم

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: باید حقوق بازنشستگان به ویژه آن دسته از بازنشستگانی که دریافتی کمی دارند، در بودجه سال آینده افزایش پیدا کند.در تعریف مستمری یا حقوق بازنشستگان به زبان عامیانه ، می توان گفت ، مقدار پولی است که ماهانه ، به طور مستمر و تا پایان عمر ، به افراد دارای شرایط بازنشستگی مندرج در قانون تامین اجتماعی و قانون مدیریت خدمات کشوری و بر اساس احکام جدید بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی ، تعلق می گیرد. سه میلیون و 600 هزار بازنشسته در انتظار اجرای مصوبه قانونی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان هستند.​​حقوق بازنشستگان1401 همانند پاداش بازنشستگی برای افراد مختلف متفاوت است . حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی 1401 مقداری از حقوق بازنشستگان کشور ی کمتر می باشد.

حمیدرضا نجف‌پور کردی از واریز نزدیک به ۴۰۰ میلیارد ریال به حساب اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان که از دوم دی تا اول بهمن ۱۴۰۱ به افتخار بازنشستگی نائل آمده‌اند، خبر داد و گفت: سود سال مالی منتهی به ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ نیز پس از برگزاری مجمع عمومی سالیانه مؤسسه، به حساب این عزیزان واریز خواهد شد.

مدیرعامل مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به اینکه مبلغ مذکور شامل واریزی عضو، واریزی تعهد دولت و سود ناشی از فعالیت‌های اقتصادی مؤسسه می‌باشد؛ گفت: این مبلغ به حساب ۱۷۳۵ نفر از فرهنگیانی که عضو این صندوق بوده‌اند واریز شد.

نجف‌پور گفت: در راستای حفظ کرامت فرهنگیان عضو، پرداخت سهم‌الشرکه در سریع‌ترین زمان ممکن و کمتر از ۲۰ روز پس از بازنشستگی و دریافت اطلاعات به حساب آنها واریز شده است در حالی که قبلاً حدود سه ماه طول می‌کشید.

نجف‌پور اظهار داشت: با پرداخت سهم‌الشرکه بازنشستگان بهمن ۱۴۰۱ میزان پرداختی به بازنشستگان عضو صندوق به حدود ۱۷ هزار و ۲۸۰ میلیارد ریال از ابتدای امسال رسیده است.

وی افزود: با توجه به فراهم بودن زمینه افتتاح حساب غیرحضوری در بانک سرمایه برای اعضای مؤسسه، از این به بعد واریزی‌ها به حساب بازنشستگان به عاملیت این بانک خواهد بود. علاوه بر این با احیای کامل این بانک، فرهنگیان از خدمات متنوع آن بهره‌مند خواهند شد.

نجف‌پورکردی با تاکید بر تحول در ساختار امور اعضا در مؤسسه و نظام پرداخت سهم‌الشرکه اعضای بازنشسته از سه ماه به کمتر از یک‌ماه، گفت: این اولین وجوهی است که فرهنگیان بازنشسته قبل از برقراری حقوق مستمری از سوی سازمان بازنشستگی کشوری به طور کامل و یکجا دریافت می‌نمایند.

وی با اعلام اینکه بیشترین میزان دریافتی بازنشستگان در حال حاضر به بیش از یک میلیارد ریال رسیده است، تصریح کرد: این در حالی است که میانگین واریزی فرهنگیان به صندوق در طول دوران خدمت، حدود ۸۸ میلیون ریال بوده است.

مدیرعامل مؤسسه افزود: فرهنگیانی که هنوز عضو صندوق نشده‌اند، می‌توانند با مراجعه به دفاتر نمایندگی مؤسسه در سراسر کشور یا ادارات تعاون آموزش و پرورش نسبت به عضویت در مؤسسه اقدام کنند تا از خدمات و سودآوری این مجموعه بزرگ اقتصادی بهره‌مند شوند.

نجف‌پور کردی همچنین از طرح بیمه‌ای میعاد با همکاری شرکت بیمه معلم به منظور پرداخت مستمری به فرهنگیان بازنشسته عضو مؤسسه از محل سهم‌الشرکه آنها خبر داد و اظهار داشت: مزایای این طرح شامل پرداخت مستمری ماهانه به حساب بیمه‌شده یا ذینفع به نسبت سرمایه شخص سی روز پس از صدور بیمه‌نامه، استفاده از خدمات بیمه درمان تکمیلی، پوشش فوت عادی و فوت بر اثر حادثه، وام با کارمزد پایین و بدون ضامن دو سال پس از ثبت‌نام است.

پیش از این و در پرداخت عیدی بازنشستگان تامین‌اجتماعی، به موجب بند ۲ ماده ۹ قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت مصوب سال ۱۳۷۰، سقف سه فرزند تحت تکفل مبنای محاسبه و پرداخت عیدی قرار گرفته بود که با مجوز مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی این سقف برداشته شد.

براساس این گزارش، به موجب مصوبه دولت در زمینه پرداخت عیدی کارکنان و بازنشستگان، به مبلغ عیدی سال ۱۴۰۱ این اقشار به ازای هر فرزند تحت تکفل مبلغ ثابت ۲۰۰ هزار تومان افزوده می‌شود.

در اجرای قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت که پس از تصویب سیاست‌های جوانی جمعیت تغییری نکرده است، سقف سه فرزند مبنای محاسبه این مبلغ قرار گرفته بود که با مجوز اخیر مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی مقرر شد، این سقف برداشته شده و تمام فرزندان تحت تکفل بازنشستگان در محاسبه حق اولاد لحاظ شوند.

به گزارش ایرنا، کمک هزینه اولاد و عائله‌مندی به منظور جبران قسمتی از هزینه‌های موضوع ماده ۹۶ قانون تصویب و از تاریخ ۷۱/۱/۱ به جمعیت بازنشسته و مستمری‌بگیر سازمان تامین اجتماعی پرداخت می‌شود.

 افزایش حقوق همواره به عنوان یکی از اخبار جذاب در میان اخبار اقتصادی منتشر شده است. امروزه با توجه به میزان تورم کشور، بسیاری از بازنشستگان کشوری و لشکری درصدد هستند تا دولت با برنامه‌ریزی انجام شده، حقوق آنان را افزایش دهد. قیاس حقوق میان بازنشستگان کشوری و لشکری برای بسیاری از افراد دارای اهمیت است. اگر مایل هستید آخرین اخبار بازنشستگان را دنبال کنید به سایت خبری خبرجو۲۴ مراجعه فرمایید. در این مقاله قصد داریم تا ضمن اشاره به خبرهای مرتبط با افزایش حقوق در سال جدید، در مورد مقایسه حقوق بازنشستگان صحبت کنیم.

میزان افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری به عنوان یکی از موضوعات مهم در جلسه امروز هیئت دولت بوده است. لایحه اصلاح قانون بودجه سال 1402 قرار است که بعد از تایید بودجه اصلی، به مجلس فرستاده شود. نمایندگان مجلس بر اساس لایحه متناسب سازی که چند سالی است که قرار است به شکل کامل اجرا شود، با افزایش حقوق بازنشستگان موافقت کرده‌اند. طبق صحبت‌های انجام شده قرار است که در سال 1402، افزایش حقوق چیزی بین 10 الی 20 درصد برای بازنشستگان باشد.

طبق قانون برنامه و بودجه که شامل لایحه دو فوریتی است، حقوق مشمولین طبق ماده واحده قانون بودجه سال 1402، شامل حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری می‌شود. میزان افزایش حقوق در این لایحه چیزی حدود ده الی بیست درصد تعیین شده است.

مقایسه افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری

بعد از تایید اولیه افزایش حقوق بازنشستگان، میزان آن دارای اهمیت است. بسیاری از بازنشستگان کشوری و لشکری، با بررسی وضعیت افزایش حقوق درصدد هستند تا میزان افزایش حقوق سال جدید را با یکدیگر مقایسه کنند. با توجه به عوامل مختلف که دولت در لایحه بودجه سال جدید خود تعیین کرده است، افزایش حقوق بر اساس رتبه بندی، سابقه و… در نظر گرفته شده است. در واقع افزایش حقوق به شکل ثابت برای تمام بازنشستگان به شکل 20 درصد نیست و این میزان می‌تواند متغیر باشد.

برخی از بازنشستگان بر اساس ضرایب مختلف می‌توانند حقوق کمتر یا بیشتری دریافت کنند. در واقع طبق موارد اعلام شده توسط هیئت دولت می‌توان گفت که افزایش حقوق برای پایه‌های پولی کمتر، به میزان 20 درصد است. همچنین قرار است که کمک‌های دولت در سال جدید به بازنشستگان افزایش پیدا کند. تسهیلات دریافتی می‌تواند تا حدود زیادی وضعیت معیشت بازنشستگان را در حد قابل قبول قرار دهد.

بررسی سناریوهای کامل افزایش حقوق در سال جدید

طبق ماده 41 قانون کار، حقوق بازنشستگان قرار است که به زودی طبق ضوابط مشخص شده افزایش پیدا کند. خبرهای مرتبط با اخبار اقتصادی برای بسیاری از بازنشستگان دارای اهمیت است که می‌توانند مؤثق‌ترین خبرها را از وب سایت خبری خبرجو24 مطالعه کنند. طبق آمارهای اعلام شده در سال 1401، نرخ تورم سالانه برای بسیاری از خانواده‌های ایرانی به 46.3 درصد رسیده است. این میزان نشان می‌دهد که تورم سال 1401 بسیار وحشتناک است.

با توجه به این که در سال جدید، چاپ پول می‌تواند منجر به افزایش تورم بیشتر شود، دولت باید با بررسی سناریوهای افزایش حقوق بازنشستگان، بهترین گزینه را انتخاب کند. هیئت دولت با رصد وضعیت اقتصادی کشور باید بتواند دستمزد کارگران و بازنشستگان را به گونه‌ای تعیین کند که قدرت خرید افراد به شکل مناسبی افزایش پیدا کنند.

در حال حاضر طبق سناریوهای بررسی شده و آخرین اخبار منتشر شده، می‌توان گفت که افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری چیزی حدود 20 درصد است. البته باید خاطر نشان کرد که بودجه تقدیمی به مجلس، دارای ایرادهای زیادی است که پس از یک بررسی کلی به هیئت دولت برگشت داده می‌شود تا دولت با بررسی ایراد‌های گرفته شده، بتواند یک تصمیم مناسب را برای سال جدید اتخاذ کند. در این میان منتقدان بیان می‌دارند که تیم اقتصادی رئیس جمهور دارای ضعف‌های زیادی در تبیین مسائل کشور است.

جمع بندی

زمانی که نرخ تورم به شکل فزاینده‌ای افزایش پیدا می‌کند، دولت باید بتواند میزان دستمزد کارگران و حقوق بگیران را به شکل مناسب افزایش دهد. در این مقاله در مورد مقایسه افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری مطالب قابل توجهی بیان شده است. کسانی که می‌خواهند در مورد اخبار اقتصادی، اطلاعات خود را افزایش دهند، بهتر است به وب سایت خبری خبرجو24 سر زده و از بخش‌های مختلف آن دیدن کنند.

 

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

تبلیغات متنی