کد مطلب: 25532

یارانه|یارانه معیشتی| یارانه جدید

خبر مهم از یارانه معیشتی اسفند ماه| یارانه مهم دولت برای این افراد

گسترش نیوز نوشت: چک و چانه زنی ها درباره یارانه و کالابرگ بالاخره به نقطه ای رسید که هم کالابرگ ارائه شود و هم یارانه نقدی پابرجا بماند. در این گزارش به مزایا و معایب این طرح و چگونگی اجرای آن پرداخته ایم.

خبر مهم از یارانه معیشتی اسفند ماه| یارانه مهم دولت برای این افراد

یارانه معیشتی برای مردم مهم است. یارانه معیشتی واریز شد. یارانه معیشتی همانند دوره های قبل پرداخت شد. یارانه معیشتی برای هر نفر 55 هزارتومان پرداخت می شود. آخرین اخبار از یارانه معیشتی در سال جدید را با هم می خوانیم.

طرح یارانه نقدی جای خود را به کالا برگ می‌دهد؟ سوالی است که در چند ماه اخیر با اجرای آزمایشی کالا برگ در چند استان دست به دست می‌چرخد و البته هر دفعه تاکید بر این است که «یارانه نقدی» قرار نیست حذف شود. دولت هر دفعه بر این موضوع تاکید دارد که انتخاب با خود مردم است و به مشمولان دریافت یارانه کالا برگ نیز اختصاص داده می‌شود.

در هفته جاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اجرای سراسری طرح کالا برگ در کشور خبر داد و بر اساس آن قرار است تمام خانوار مشمول دریافت یارانه، کالا برگ الکترونیکی جهت خرید ۱۰ قلم کالای اساسی ارائه شود. نکته مهم در این طرح امکان خرج این کالا برگ یک ماه زودتر از دریافت یارانه است. خانواری که از کالا برگ خود جهت خرید کالای اساسی استفاده می‌کنند، هزینه آن را در یارانه نقدی ماه بعدی پرداخت خواهند کرد. لازم به ذکر است که فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه، افق کورش، دیلی مارکت، جانبو و برخی فروشگاه‌های خرد که مجهز به بارکدخوان هستند برای ارائه اقلام اساسی به خانوار به این سامانه متصل شده‌اند. لازم به ذکر است که ستاد استانی کالابرگ الکترونیکی استان تهران از آمادگی ۱۶۷۵ فروشگاه با بیش از ۵۱۶۷ پایانه به سامانه کالابرگ الکترونیک متصل شده‌اند که این آمار به صورت روزانه در حال افزایش است.

روز گذشته احسان خاندوزی وزیر اقتصاد شروع استفاده از کالا برگ الکترونیکی به طور سراسری را از پایان اسفند ماه اطلاع داد. خاندوزی نیز تاکید کرد که استفاده از این مزیت اختیاری است و یارانه نقدی حذف نمی‌شود. کالا برگ این امکان را فراهم می‌کند که میزان استفاده شده در خرید از یارانه کسر شده و مابقی اعتبار به صورت نقدی در زمان واریز یارانه به حساب سرپرستان خانوار واریز شود. این اقدام در جهت مهار خلق پول غیر ضروری اجرا خواهد شد و برای اولین بار حساب تنخواه بانک مرکزی به صفر رسید.

 

هر سرپرست خانوار به اندازه تعداد اعضای خانوار خود تا سقف یارانه نقدی می‌تواند از کالاهای مذکور در کالا برگ الکترونیکی خریداری کند که مانند خریدهای معمولی با کارت بانکی انجام می‌گیرد. درباره کالاهای مشمول طرح هم الزامی به خرید یک نشان تجاری خاص نیست و افراد می‌توانند از گروه‌های کالایی اعلام‌ شده از هر نشان تجاری دلخواه خرید خود را انجام دهند. بنابراین امکان خرید اعتباری ۱۰ قلم کالای اساسی شامل ماست، شیر، پنیر، قند، شکر، ماکارونی، روغن مایع، برنج، مرغ و تخم‌مرغ تا سقف مبلغ یارانه خانوار یک ماه زودتر از تاریخ واریز نقدی فراهم می‌شود.

حمید فرداد، مجری پروژه کالابرگ الکترونیکی خبر داد: فروشندگان صنوف خواربار، لبنیات، پروتئین و فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تعاونی مصرف، می‌توانند با مراجعه به نرم‌افزار «بازار» و «مایکت» یا از طریق درگاه الکترونیکی shoma. sfara. ir نسبت به نصب برنامه کاربردی «شما» و ثبت نام از قسمت پنل فروشنده به فروشندگان مجاز در این طرح ملحق شوند. تسویه حساب و واریز مبالغ خریدهای اعتباری (مابه‌التفاوت مبلغ پرداختی مردم با قیمت کالاها) مشابه تسویه با فروشندگان از طریق کارتخوان بوده و اتصال به این طرح کاملا رایگان است.

هادی حق‌شناس کارشناس اقتصادی قبل از این درباره کالا برگ الکترونیکی گفته بود که این طرح هم ابعاد مثبت دارد و هم منفی. قسمت منفی این است که کالا برگ یادآور کوپن و زمان جنگ است. بعد مثبت کالا برگ این است که میزان حداقلی از یک سبد کالا برای خانوار تضمین می‌شود. فاصله میزان یارانه پرداختی به خانوار در مقایسه با افزایش قیمت در کالاهای اساسی، بسیار زیاد است و شاید کالا برگ الکترونیک با ارائه کالا به قیمت پایین‌تر از بازار بتواند این فاصله را جبران کند.

تردیدی نیست که حمایت از مردم در برابر افزایش قیمت‌ها به ویژه در زمینه تامین حداقل مواد غذایی موضوعی است که اصل آن در بسیاری از کشور‌ها مورد تایید بوده، اما چگونگی تامین آن محل اختلاف بوده است و بسیاری قائل به پرداخت پول نقد بوده‌اند چنان که ما از سال ۱۳۸۹ و با اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها چنین تجربه‌ای را داشتیم و در سال ۱۳۹۸ و ابتدای ۱۴۰۱ نیز بر همین مبنا عمل کردیم. با این حال تجربه کوپن (کالابرگ کاغذی) را نیز در دو دهه نخست انقلاب تجربه کرده ایم. در دیگر کشور‌ها نیز تجارب مشابهی وجود دارد. برخی واریز نقدی به حساب، برخی دیگر در قالب کوپن مواد غذایی یا غذای گرم و برخی دیگر در قالب یارانه‌های هدفمند در حوزه سلامت، بهداشت و آموزش، اقدام به توزیع یارانه کرده اند. واضح است که هر کدام از روش‌ها مزایا و معایبی دارد. با این حال مزیت کالابرگ الکترونیک تعیین سطحی مشخص از مصرف با قیمت ثابت در بازه زمانی مشخصی است که اطمینان نسبی از قدرت خرید مواد غذایی به خانوار می‌دهد. با این حال این شیوه با همه مزایایی که دارد اشکالاتی هم دارد که باید در حین اجرا مراقب آن بود.

فارغ از پیچیدگی نسبی اجرا و چالش کارآمدی زیرساخت الکترونیک و قطعی‌های احتمالی یا امنیت سامانه رایانه‌ای یارانه کالابرگی که باید مورد توجه قرار گیرد، پاشنه آشیل این طرح، احتمال کسری بودجه یا فشار بودجه‌ای ناشی از آن است. در روش یارانه نقدی، مبلغ یارانه واریزی در صورت ثابت ماندن قیمت ارز دولتی یا قیمت برخی حامل‌های انرژی نظیر بنزین، طی سال‌ها ممکن بود ثابت بماند و حتی در صورت افزایش قیمت ارز یا بنزین هم ممکن بود مبلغ واریزی تغییر نکند؛ بنابراین همین مسئله موجب می‌شد که با توجه به تورم موجود در اقتصاد، حتی در سال‌هایی که تورم حدود ۱۰ درصد داشتیم، قدرت خرید یارانه واریزی به تدریج کاهش یابد. چنان که یارانه ۴۵ هزار تومانی سال ۸۹، در سال ۹۸ با قدرت خریدی در حد یک دهم مواجه شده بود. با این حال پرداخت یارانه در قالب کالابرگ و تضمین قیمت برای مصرف کننده و پرداخت مابه التفاوت توسط دولت، با توجه به تورم موجود در اقتصاد کشور، خطر کسری بودجه را پیش می‌آورد. در حقیقت دولت هر سال باید معادل پیش بینی مابه التفاوت قیمت، بودجه‌ای را پیش بینی کند. در صورت افزایش قیمت فراتر از پیش بینی ها، بودجه مربوط کسری خواهد داشت و تامین آن محل چالش خواهد بود. علاوه بر این هر سال تامین بودجه بیشتر برای جبران مابه التفاوتی که به دلیل تورم بیشتر شده است، بودجه بیشتری را می‌طلبد و این مسئله برای بودجه‌ای که با کسری مضاعف همراه است و هزینه‌های اجتناب ناپذیر رو به افزایشی نظیر کسری روزافزون صندوق‌های بازنشستگی و در نتیجه جبران این کسری نیز دارد، مسئله‌ای جدی ایجاد می‌کند، از این رو دولت در دوراهی افزایش بودجه کالابرگ الکترونیک و تشدید کسری بودجه یا کاهش واقعی یارانه و نارضایتی ناشی از آن قرار می‌گیرد.

در مجموع با وجود این که باید حرکت از سمت یارانه نقدی غیرهدفمند به سمت کالابرگ الکترونیک هدفمند را به فال نیک گرفت، اما باید توجه داشت که در شرایط تداوم تورم، ابزار کالابرگ الکترونیک خیلی زود دچار مشکل خواهد شد و این مسئله نشان می‌دهد که آن چه مهم‌تر از یارانه نقدی یا کالابرگ الکترونیک است، مهار تورم است. تورم دشمن هر پرداختی ثابت است، چه نقدی چه کالایی! بنابراین تا زمانی که تورم مهار نشود نمی‌توان به توفیق کالابرگ الکترونیک یا یارانه نقدی دلخوش بود.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

تبلیغات متنی