کد مطلب: 25028

هواشناسی|هواشناسی امروز| هواشناسی فردا

خبر مهم برای این استان ها| برف و یخبندان شدید در راه است!

سازمان هواشناسی با صدور اطلاعیه‌هایی از تقویت سامانه بارشی در کشور و احتمال وقوع کولاک برف، یخبندان و خسارت به محصولات کشاورزی در ۱۹ استان خبر داد.

خبر مهم برای این استان ها| برف و یخبندان شدید در راه است!

بر اساس تحلیل نقشه‌‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز جنوب، غرب، غرب کشور، نیمه غربی فارس، بوشهر، جنوب و غرب اصفهان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان‌،‌ استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز، مناطقی از خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش برف و باران روی می‌دهد. فردا در جزایر شمالی خلیج فارس، برخی مناطق جنوب غرب کشور، استان‌های بوشهر و جنوب فارس رگبار، رعدوبرق و وزش باد روی می‌دهد و صبح دوشنبه برای استان‌های غربی و مرکزی کشور یخبندان پیش‌بینی می‌‌شود.

بیشتر بخوانید

بارش 5متری برف در کشور تکذیب شد/ پیش‌بینی بارش سنگین برف در تهران

روز سه‌شنبه با گذر سامانه بارشی از نوار جنوبی کشور در جنوب غرب، جنوب، شرق، جنوب شرق و مناطقی از استان‌های ایلام، لرستان و اصفهان بارش پیش‌بینی شده است. در استان‌های فارس و جنوب بوشهر رگبار و رعدوبرق شدید انتظار می‌رود.

روز چهارشنبه در مناطقی از کرمان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و هرمزگان رگبار باران و برف روی می‌دهد. روز پنجشنبه در برخی مناطق هرمزگان و در شرق سواحل دریای خزر بارش پراکنده و وزش باد پیش‌بینی می‌شود و در خراسان شمالی و خراسان رضوی کاهش دما روی خواهد داد.

توصیف سامانه: تقویت سامانه بارشی همراه با بارش برف و مه‌آلودگی

نوع مخاطره: بارش برف، مه‌آلودگی، کاهش دید، یخبندان، لغزندگی جاده‌ها و کولاک برف

منطقه اثر:

یکشنبه 1401/10/25: کرمانشاه، کردستان، لرستان، زنجان، همدان، مرکزی، قم، قزوین، البرز، تهران، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، سمنان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، جنوب و غرب اصفهان، شمال شرق خوزستان، ارتفاعات مازندران و ارتفاعات و دامنه ایلام، غرب فارس.

اثر مخاطره: اختلال در سفرهای بین‌شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیتهای عمرانی، اختلال در ناوگان حمل‌ونقل، رخداد بهمن، خسارت به صنعت کشاورزی و اختلال در انتقالِ منابع انرژی به‌ویژه برق و گاز.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیرضروری، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو، انجام اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از خسارات احتمالی توسط شهرداری‌‌‌ها، راهداری‌ها، آب و فاضلاب شهری، دستگاه‌های امدادی و سایر دستگاه‌های اجرایی مسئول، نمک‌پاشی معابر و مدیریت مصرف و انتقال منابع انرژی به‌ویژه گاز و برق.

توصیف سامانه: تقویت فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش باران، در نواحی گرمسیر همراه بارعدوبرق، وزش باد شدید موقت و در دامنه و ارتفاعات بارش برف

منطقه اثر:

یک‌شنبه 1401/10/25: خوزستان، بوشهر، ایلام، نیمه غربی فارس

اثر مخاطره: آب‌گرفتگی معابر عمومی، اختلال در سفرهای بین‌شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت‌های عمرانی، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، صاعقه، اختلال در ناوگان حمل‌ونقل و خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: عدم توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پاک‌سازی آبروها و کانال‌های عبور آب درون‌شهری، پاک‌سازی دهانه پل‌ها، پرهیز از سفرهای غیرضروری، اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو، انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارات احتمالی توسط شهرداری‌‌‌ها، راهداری‌ها، آب و فاضلاب شهری، دستگاه‌های امدادی و سایر دستگاه‌های اجرائی مسئول، پاک‌سازی، تنظیم و کنترل دریچه‌های ورودی و خروجی آب استخرهای پرورش آبزیان.

توصیف سامانه: تداوم استقرار توده هوای سرد، یخبندان

زمان شروع: صبح دوشنبه 1401/10/26

زمان پایان: پیش‌ازظهر دوشنبه 1401/10/26

نوع مخاطره: یخبندان و لغزندگی جاده‌ها

منطقه اثر:

دوشنبه 1401/10/26: زنجان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، همدان، مرکزی، قزوین، قم، البرز، تهران، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، سمنان، خراسان شمالی و خراسان رضوی.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها و اختلال در تردد

توصیه:

عدم‌تردد غیرضروری و در صورت لزوم احتیاط لازم در عبور از خیابان‌ها، معابر و جاده‌ها، آمادگی لازم ارگان‌های امدادرسان به‌ویژه شهرداری‌‌ها و فرمانداری‌ها و انجام اقداماتی نظیر شن و نمک پاشی در معابر و جاده‌ها، و به‌هنگام سفر مخصوصاً در خارج از شهر همراه داشتن زنجیر چرخ الزامی است.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار از پلیکان

  آخرین اخبار

  اخبار روز سایر رسانه ها

   اخبار از پلیکان

   تبلیغات متنی