کد مطلب: 24954

برجام| برجام مذاکرات

فوری: خبر مهم ایران از مذاکرات| ایران شرط های جدید گذاشت

یک نماینده مجلس گفت: ما فعلا صبر کرده ایم، اگر مذاکرات به نتیجه نرسد مطمئنا ایران هم دست به اقدامات مقابله به مثل خواهد زد.

فوری: خبر مهم ایران از مذاکرات| ایران شرط های جدید گذاشت

 محمدحسن آصفری، نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس با اشاره به اظهارات طرف های غربی در خصوص مذاکرات برجام، بیان کرد: به دلیل اینکه تیم مذاکره کننده دولت قبل نتواستند آن‌طور که باید ضمانت های لازم را از طرف های اروپایی و غربی بگیرند شاهد بودیم که طرف های مقابل دبه کرده و به تعهدات خود عمل نکردند، این کوتاهی سبب شد تا برجام روی زمین بماند.

بخش هایی از گفت و گوی آصفری را در ادامه می خوانید:

اقدام مجلس در قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها یک گام کارشناسی شده بود و سبب شد تا طرف مقابل مجددا پای میز مذاکره باز گردد، متاسفانه برخی از اقدامات نظیر آشوب ها و اغتشاشاتی که در برخی از شهرها رخ داد و با توجه به سناریویی که جریان های اپوزیسیون برانداز در خارج از کشور دنبال کردند، سبب شد تا طرف اروپایی و غربی فکر کنند که ملت ایران دست از انقلاب و نظام خود کشیده اند و مجددا میز مذاکره را بدون دلیل ترک کنند.

امروز طرف مقابل باید متوجه شده باشد که چاره ای جز مذاکره با ایران ندارند و اقدامات تروریستی و قطعنامه های ضد حقوق بشری نمی تواند ایران را وادار به عقب نشینی از درخواست های خود در مذاکرات کند.

ما از خواسته های به حق ملت ایران در مذاکرات کوتاه نخواهیم آمد و بهتر است که آمریکایی ها و اروپایی ها گول سازمان منافقین و تحلیل های غلط آنها را نخورند. غربی ها نباید گول جریاناتی مثل مسیح علی‌نژاد و رضا پهلوی را بخورند.

غربی ها نباید با بیشتر کردن تحریم ها دیوار بی اعتمادی ملت ایران را بلندتر کنند. ما برای انجام مذاکره آماده هستیم اما اگر هم مذاکرات ادامه نیابد جمهوری اسلامی ایران معطل نخواهد ماند.

قرار نیست ما، هم پشت دیوار مذاکره بمانیم و هم تحریم ها را بپذیریم. مطمئنا ما نیز در حوزه های هسته ای و امنیتی و تحریم های متقابل تصمیماتی اتخاذ خواهیم کرد.

ما فعلا صبر کرده ایم، اگر مذاکرات به نتیجه نرسد مطمئنا ایران هم دست به اقدامات مقابله به مثل خواهد زد.

امروز برای دنیا ثابت شده که ایران اهل گفت‌وگو است اما قرار نیست در مقابل این رویکرد سازنده جمهوری اسلامی ایران سلاح تحریم یا سلاح تهدید یا سلاح قطعنامه های ضد حقوق بشری باشد.

اگر اروپایی ها و آمریکایی ها پای میز مذاکرات باز نگردند و به تعهدات خود عمل نکنند ما هم تصمیماتی خواهیم گرفت که قطعا به نفع آنها و تجارت اقتصادی آنها در منطقه نخواهد بود.

گفتنی است پس از مواضع ضد و نقیض از سوی مقامات دولت بایدن مبنی بر مرگ برجام و از اولویت خارج شدن توافق هسته‌ای از دستور کار سیاست خارجی کاخ سفید، وزیر خارجه این کشور گفت تنها راه برای رویارویی با ایران مسیر مذاکره و دیپلماسی است. آنتونی بلینکن اول دی‌ماه گفت دیپلماسی مسیر مورد ترجیح در قبال ایران است. بلینکن همچنین گفت: «تلاش‌های دیپلماتیک برای توافق با ایران و اطمینان از پایبندی این کشور به توافق هسته‌ای را، ادامه خواهیم داد». اظهارات بلینکن در حالی مطرح شد که پیش از این مواضع، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در گفت‌‌وگو با شبکه الجزیره گفته بود مذاکره با ایران فعلا در دستور کار دولت جو بایدن نیست. وی گفت: «مذاکرات هسته‌ای با ایران در دستور کار قرار ندارد و ما بر چگونگی تعامل نظام ایران با مردمش متمرکز شده‌ایم». «جان کربی» در گفت‌‌وگو با شبکه الجزیره به مسائل مختلفی از جمله مذاکرات رفع تحریم‌ها پرداخت.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

تبلیغات متنی