کد مطلب: 21992

رییس سازمان انرژی اتمی:

در نظر داریم سهم برق هسته‌ای در سبد انرژی کشور را به ۲۰ درصد برسانیم

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: در نظر داریم القای امید و باور جمعی را در کشور نهادینه کنیم. سیاست درهای باز و نوآوری‌های جدید را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده و اهداف کمّی تعیین کرده‌ایم که باید به سمت تحقق آنها گام برداریم.

 در نظر داریم سهم برق هسته‌ای در سبد انرژی کشور را به ۲۰ درصد برسانیم

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایسنا، "محمد اسلامی" در سمینار "تبادل فناوری حوزه فناوری‌های نوین انرژی، لیزر، فوتونیک و کاربرد پرتوها" با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی و با همکاری سازمان انرژی اتمی ایران که صبح روز دوشنبه(۱۴ شهریور) در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، اظهار کرد: حوزه فناوری‌های پیشرفته؛ حوزه قدرت‌ساز محسوب می‌شود و باید دانست که مؤلفه قدرت در دنیای امروز، نقشی تعیین‌کننده و مهم دارد.
اسلامی تصریح کرد: اکنون شاهد تقابل در زمینه پیشرفت‌های حوزه فناوری‌های نوین و پیشرفته میان قدرت‌های جهان هستیم و باید دانست که دنیای آینده به‌صورت بسیار پرشتاب به سمت پیشرفت‌های حوزه فناوری‌ حرکت می‌کند.
وی افزود: متأسفانه شاهد ذهنیت درستی از  این حوزه نیستیم و این‌گونه پنداشته می‌شود که صنعت هسته‌ای و مراکز وابسته آن مراکزی امنیتی و با حفاظت شدید هستند و دشمن نیز به دنبال تقویت این ذهنیت است و سعی می‌کند با القای ترس، ناامیدی و مزاحمت به‌عنوان ابزارهای کاربردی خود؛ مانع حضور جمهوری اسلامی ایران در  منطقه ممنوعه قدرت جهانی شود.
معاون رییس‌جمهور گفت: حتی این رویکرد در آژانس نیز مشاهده می‌شود به‌طوری‌که آن‌ها نیز فقط از پروژه‌هایی که در حوزه ایمنی هستند، حمایت کرده و سعی می‌کنند ما را در محدوده خاصی نگه‌ داشته و به‌اصطلاح محدود کنند.
وی خاطرنشان کرد: در این سال‌ها با القای ترس و سلب اعتمادبه‌نفس، به دنبال تضعیف روحیه بودند؛ بنابراین در نظر داریم القای امید و باور جمعی را در کشور نهادینه کنیم.  

به دنبال سیاست درهای باز هستیم

وی تأکید کرد: ما خواستار ایجاد فضایی باز هستیم و سیاست درهای باز را دنبال خواهیم کرد و خوشبختانه مقدمات اجرای این سیاست فراهم‌شده است؛ در این مسیر باید توجه داشت که تحقیقات باید نتیجه‌گرا بوده و دارای برنامه مدون و با سازوکار مشخص باشیم و به‌صورت تحول‌گرا و تحول‌آفرین امور را پیش ببریم.

اسلامی تأکید کرد: سیاست درهای باز و نوآوری‌های جدید را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده و اهداف کمّی تعیین کرده‌ایم که باید به سمت تحقق آن‌ها گام برداریم.

ویی اظهار کرد: برای نیل به اهداف موردنظر در یک سال گذشته اسناد راهبردی مختلفی را تهیه و تدوین کردیم و به موارد مهمی توجه شد و قصد داریم  خدمات مختلفی را  در حوزه فناوری هسته ای ارائه کنیم که توسعه نیروگاه‌های اتمی و تولید برق هسته‌ای یکی از این موارد است که در نظر داریم سهم برق هسته‌ای در سبد انرژی کشور را به ۲۰ درصد برسانیم.
رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: یکی دیگر از برنامه‌های سازمان، استفاده از توان و پتانسیل فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با صنعت هسته‌ای است زیرا معتقدیم نباید جریان علم را حبس کرد بنابراین در افق ۲۰ ساله در نظر داریم تا بستر جذب نیروهای متخصص را فراهم ‌سازیم.

معاون رییس‌جمهور تصریح کرد: این رویداد، نقطه عطفی برای گسترش فناوری‌های نوین محسوب می‌شود و این فرصت را باید به فال نیک گرفت و در این عرصه متعهد می‌شویم تا نسبت به تبادل فناوری‌ها و استفاده از دانش بومی اقدام کنیم.

لزوم توجه به اقتصاد هسته‌ای

مهندس اسلامی گفت: باید فاصله میان ایده و تولید و تبدیل آن به محصول را، کوتاه کنیم.
وی ادامه داد: موضوع مهم در این زمینه؛ اقتصاد هسته‌ای و کسب منابع مالی است و باید توجه داشت برای تأمین منابع مالی نمی‌توان منتظر ماند زیرا استفاده از فناوری‌های نوین می‌تواند بسترساز جذب درآمد شود.

وی توضیح داد: نخستین نیروگاه اتمی کشور معادل ۵۲ میلیارد کیلووات برق تولید کرده و موجب صرفه‌جویی ۸۵ میلیون بشکه نفت شده و به عبارت بهتر در این مدت توانسته دو برابر سرمایه‌گذاری انجام‌شده برای ساخت این نیروگاه؛ درآمد کسب کند؛ با توجه به این نتیجه ساخت نیروگاه‌های اتمی را در دستور کار قرار داده‌ایم و تولید ۱۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای را هدف‌گذاری کرده‌ایم.

مهندس اسلامی تأکید کرد: با توجه به توان و پتانسیل بسیار خوب در این زمینه، قصد داریم تا کشور را به قطب طراح و سازنده نیروگاه اتمی  تبدیل کنیم.

این رویداد نقطه آغاز همکاری با دانش‌بنیان‌هاست

رییس سازمان انرژی اتمی همچنین در حاشیه بازدید از نمایشگاه توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سازمان انرژی اتمی ایران با توجه به برنامه افق ۲۰ ساله‌ای که در قالب سند جامع تدوین کرده، باید خود را با تحولی نوین همراه سازد و در این مسیر و برای پیشبرد و تحقق اهداف خود باید بتواند همه استعدادها و ظرفیت‌های ملی را به خدمت بگیرد.

مهندس اسلامی اضافه کرد: امروز نخستین رویداد را با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار کردیم که این رویداد در حوزه انرژی، لیزر و فوتونیک و توسعه کاربرد پرتوها بود.
وی تأکید کرد: بنده اطمینان دارم این رویداد نقطه آغاز بود و حدود ۴۰ شرکت دانش‌بنیان در این مرکز حضور داشتند و تبادل فناوری با سازمان انرژی اتمی ایران صورت گرفت و با توجه به هدف بلندمدتی که برای خود تعریف کرده‌ایم، در آینده این تعداد را چند برابر خواهیم کرد.

اسلامی درباره ظرفیت‌های فناورانه ارائه‌شده در این نمایشگاه، توضیح داد: ظرفیت‌های ارائه شده واقعاً امیدوارکننده بود زیرا جوانان نخبه و مستعد باعث افتخار هستند و حیف است به این دانشمندان جوان توجه نشود، ما باید مسیر را برای تعالی این عده باز کنیم به همین منظور امسال در سند تحقیق و توسعه؛ هر آنچه به‌صورت فشار علم یا کشش تقاضا از لحاظ جریان تحقیقات نتیجه‌گرا وجود دارد را، در اولویت قرار داده‌ایم.

وی ادامه داد: برای تحقق این مهم در ۱۰ پژوهشکده فعال یا مراکز تحقیقاتی فعال سازمان، ده‌ها پروژه تعریف‌شده که سرریز این طرح‌ها هم برای سایر بخش‌ها و هم جذب دستاوردهای دانش‌بنیان‌ها در سازمان انرژی اتمی به‌صورت توأمان خواهد بود که گام بزرگی محسوب می‌شود.

معاون رییس‌جمهور درباره روند تجاری‌سازی این صنعت توضیح داد: یک زمانی همه احساس می‌کردند که لیزر فقط کاربرد خاصی دارد اما اکنون لیزر در همه رشته‌ها و سرفصل‌ها کاربرد دارد و ایفای نقش می‌کند و ۲ ماه قبل مرکز تبادل فناوری لیزر را با حضور معاون محترم علمی و فناوری رییس‌جمهور ایجاد کردیم و امروز لیزر در حال طی کردن مسیری است که در گذشته کسی تصور نمی‌کرد به این مرز برسد. همچنین این موضوع در زمینه توسعه کاربرد پرتوها که دامنه وسیعی را شامل می‌شود، صدق می‌کند زیرا تاکنون کمتر به این موضوع پرداخته‌شده است درحالی‌که پرتوها در همه زمینه‌ها، رشته‌ها و همچنین صنایع مختلف می‌تواند ایفای نقش کند.

وی در پاسخ به این پرسش که "چند نیاز فناورانه را در سازمان انرژی اتمی می‌توان با استفاده از ظرفیت دانش‌بنیان‌ها پاسخ داد؟"؛ گفت: ۲۷ مسئله را همکاران ما ارائه کرده‌اند و شرکت‌ها نیز ایده‌ها و یا دستاوردهای خود را اکنون شرح داده‌اند و برای ما مهم است که در چرخه نوآوری بتوانیم فرایند تبدیل ایده به محصول را کوتاه کنیم تا قادر باشیم با شتاب بیشتری حرکت کنیم بنابراین در نظر داریم دوره انتظار را برای مراکز، دستگاه‌ها و سامانه‌ها کوتاه کنیم.

توسعه فناوری، نوآوری و زیست‌بوم در اولویت کاری پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای


 رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران نیز در این سمینار اظهار کرد: سمینار تبادل فناوری حوزه فناوری‌های نوین انرژی، لیزر، فوتونیک و کاربرد پرتوها، حاصل همکاری پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای و صندوق نوآوری و شکوفایی بوده و مرکز رسا نقش کلیدی و مهمی در این رویداد داشته است.

دکتر سید امیرحسین فقهی افزود: به استناد گزارش‌های پایگاه علوم جهان اسلام یا ISC؛ پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای رتبه ۲ را در بین پژوهشگاه‌های کشور کسب کرده و در ۳ حوزه پژوهش، خدمات اجتماعی و زیرساخت‌های آزمایشگاهی حائز رتبه نخست شده است.

وی تصریح کرد: اولویت ما پس از کسب این موفقیت‌ها؛ توسعه فناوری و نوآوری و زیست‌بوم مربوط به آن است و تاریخچه اقدام به بیش از ۳ سال پیش  برمی‌گردد که همکاران بنده با تشکیل مدیریت امور فناوری و تجاری‌سازی، تلاش‌های فراوانی انجام داده‌اند؛ پس از بررسی‌های مختلف از مدل‌هایی که در داخل و خارج از کشور بود، مدلی انتخاب شد که در حال حاضر در مرکز رسا در حال پیاده‌سازی است.

وی عنوان کرد: با جهشی که در دوره مدیریت جدید سازمان و به فرماندهی مهندس اسلامی رخ‌داده، شاهد شکل‌گیری حجم فراوانی از فعالیت‌ها هستیم که شامل پروژه‌های بسیار بزرگ با چشم‌اندازهای بسیار طولانی و کارهای جسورانه و ارزشمندی می‌شود و می‌تواند موجب جهش قابل‌توجهی در صنعت هسته‌ای شود.

دکتر فقهی بیان کرد: این موارد مستلزم جذب سرمایه انسانی در صنعت هسته‌ای است که این مهم به ۲ روش انجام می‌شود؛ نخست جذب نیروی انسانی از طریق استخدام دولتی و دیگری با کمک مجموعه‌های دانش‌بنیانی که در زیست‌بوم نوآوری و فناوری‌های نوین می‌توانند به ما خدماتی را ارائه کنند.

وی اضافه کرد: بررسی تجربه‌های جهانی نشان می‌دهد؛ شرکت‌های دانش‌بنیان که سال‌هاست برای توسعه آنها در کشور زحمت کشیده شده، نقش بسیار خوب و ارزشمندی را در این مسیر می‌توانند ایفا کنند بدون این‌که بار هزینه‌های دولت را افزایش دهند.

رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران گفت: بنده شاهد بوده‌ام که فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در سال‌های قبل توانسته‌اند شرکت‌های دانش‌بنیان را راه‌اندازی کنند و اکنون در این مسیر بسیار موفق هستند و حتی محصولات تولیدشده در حوزه هسته‌ای  و توسط این شرکت‌ها را می‌توان با برندهایی از کشورهای خارجی مقایسه کرد.
وی تأکید کرد: امروز برخی شرکت‌ها را می‌شناسم که در صنعت توانسته‌اند قراردادهای میلیاردی منعقد کنند و بخش قابل توجهی از نیاز صنایع را رفع می کنند؛ شرکت‌های خصوصی می توانند مانع از خروج گروه‌های کارآمد و نخبه‌ای شوند که شاید به دلایلی تمایل به ورود به بعضی از حوزه‌ها در بخش دولتی را نداشته باشند و همچنین می‌توانند خدماتی را خارج از حوزه دولت ارائه کنند؛ بنابراین یکی از روش‌های ممانعت از خروج نیروهای متخصص و نخبه از کشور، بها دادن به شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه هسته‌ای است.
وی عنوان کرد: مهمترین اقدام در این روزها بحث فرهنگ‌سازی است تا ضمن عدم انجام اشتباهات؛ متخصصان را برای سرمایه‌گذاری و فعالیت در حوزه زیست‌بوم فناوری و نوآوری ترغیب کنیم.
دکتر فقهی گفت: در پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران اقدامات فراوانی انجام شده که می‌توان به انجام ۲۵ عنوان از جمله تشکیل کارگروه سیاست‌گذاری، ایجاد سامانه فروش و بازاریابی، شرکت در رویدادها و ایجاد مراکز فنی و مهندسی ساخت که به صنعت هسته‌ای خدمات‌رسانی می‌کنند؛ تدوین شیوه‌نامه و ضوابط قیمت‌گذاری کالاها و ... اشاره کرد که منجر به تاسیس مرکز فناوری و نوآوری رسا با بیش از ۱۶۰۰ مترمربع زیربنا شده است.

وی درباره برنامه‌های آتی پژوهشگاه توضیح داد: ایجاد سایر ارکان زیست‌بوم فناوری و نوآوری با حمایت رییس سازمان انرژی اتمی ایران در دستور کار قرار دارد که می‌توان به پارک‌های علمی و فناوری و همچنین توسعه مراکز مشابه در سطح استان‌های اصفهان، یزد، آذربایجان‌شرقی، بوشهر و البرز اشاره کرد.

دکتر فقهی تأکید کرد: هدف جسورانه استقلال بودجه پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای از منابع دولتی را در دستور کار داریم و برای انجام این کار بازه زمانی ۱۰ ساله در نظر گرفته شده است.

صندوق به‌دنبال ورود به طرح‌های موردنیاز کشور است


 دکتر  علی وحدت، رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری  نیز در این جلسه اظهار کرد: این صندوق با هدف خدمات‌رسانی به شرکت‌های دانش‌بنیان تاسیس شده و از سال ۱۳۹۱ که این صندوق فعالیت خود را آغاز کرده است، از حدود ۲۰ شرکتی که آن روزها به عنوان شرکت‌های دانش‌بنیان معرفی شدند، اکنون به حضور بیش از ۷۲۰۰ شرکت در این حوزه رسیده‌ایم.

وی افزود: خوشبختانه شرایط خوبی برای این صندوق در نظر گرفته شده و تبدیل به نهاد مترقی در سطح جهانی شده‌ایم و بر اساس نیاز شرکت‌های داخلی، خدمات ارائه می‌دهیم.
وی تصریح کرد: صندوق به دنبال ورود به بخش طرح های ملی و موردنیاز کشور بوده و شرکت‌ها را بر اساس نیازهای داخلی هدایت می‌کند و به طوری که طرح‌های ملی اجرا شده در ۳ سال گذشته به بیش از ۱۵۰ مورد رسیده است و خوشبختانه هر کدام از این طرح ها توانسته‌اند گرهی از نیازهای کشور باز کنند.

دکتر وحدت ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات انجام شده، بحث هم‌رسانی و برگزاری رویداد تبادل فناوری حوزه فناوری‌های نوین انرژی، لیزر، فوتونیک و کاربرد پرتوهاست.

وی تصریح کرد: خوشبختانه اکنون شاهد تربیت تعدادی کارگزار در بخش خصوصی هستیم که به صورت حرفه‌ای این کار را آموخته‌اند. البته در این مسیر با مشکلات فراوانی مواجه هستیم که عدم تمایل به همکاری با بخش خصوصی و عدم اعتماد از مهمترین این موارد است اما با این وجود ما توانسته‌ایم به یک‌هزار میلیارد تومان قرارداد با نهادهای مختلف دست یابیم که موضوع بسیار مهمی محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: اکوسیستم سازمان انرژی اتمی ایران با سایر مراکز و بخش‌ها، بسیار متفاوت است و می‌تواند با صندوق روابط کاری و همکاری‌های خوبی داشته باشد زیرا شرکت‌های دانش‌بنیان توانسته‌اند تجیهزات و محصولات موردنیاز صنعت هسته‌ای را تولید کنند و در مقابل نیاز است از آنها حمایت شود.

دکتر وحدت توضیح داد: خوشبختانه محصولات تولیدشده توسط دانش‌بنیان ها در مراکز مختلفی در سطح کشور استفاده شده و می‌توان این همکاری‌ها را گسترش داد و از تولیدات بخش خصوصی حمایت و استفاده کرد.

وظایف و دستاوردهای صندوق نوآوری

دکتر ملکی‌فرد، معاون توسعه صندوق نوآوری نیز در این جلسه اظهار کرد: فرآیند این رویداد از زمستان ۱۴۰۰ آغاز شد و طی آن ۲۷ نیاز فناورانه از ۹ شرکت و مرکز تابعه سازمان انرژی اتمی احصاء و طی نشست‌های آن‌لاین به مخاطبان که بیش از ۱۵۰ نفر از نمایندگان شرکت‌های دانش‌بنیان در آن حضور داشتند، ارائه شد.

وی افزود: برگزاری جلسات مذاکره تجاری از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی‌شده‌ی این رویداد بوده و تعامل شرکت‌های متقاضی با شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور نیز در این رویداد انجام می‌شود.

وی در ادامه به تشریح جزئیات برنامه‌های حمایتی صندوق نوآوری و شکوفایی از به‌هم‌رسانی عرضه و تقاضای فناوری پرداخت.

دکتر ملکی‌فرد توضیح داد: صندوق نوآوری و شکوفایی از سال ۹۸ سلسله رویدادهای تبادل فناوری را با هدف تامین نیازهای فناورانه صنایع کشور با تکیه بر ظرفیت‌ شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار کرده و تاکنون ۳۰ رویداد در حوزه‌های مختلف از سلامت تا مدیریت شهری، صنایع غذایی، معدن و فولاد، برق و انرژی، حمل‌ونقل و … برگزار شده است که دستاوردهای چشمگیری داشته و به انعقاد بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان قرارداد بین صنایع و شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور کشور منجر شده است.

در این رویداد همچنین نمایشگاهی از توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور فعال در این حوزه‌های فناوری‌های نوین نظیر انرژی، لیزر، فوتونیک و کاربرد پرتوها در محل صندوق نوآوری برپا شد و در جریان این تبادل فناوری نیز ۳۹ شرکت از جمله ۲۹ شرکت دانش‌بنیان، در بخش نمایشگاهی، توانمندی‌های همسوی خود با نیازهای فناورانه را ارائه کردند و در جلسات B۲B حاشیه رویداد به مذاکره با شرکت‌های تابعه سازمان انرژی اتمی پرداختند.

 

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

تبلیغات متنی